Nakliyat-İş’ten: Hileli iflasla hakları gasp edilen Real Konya işçileri Metro Grup AG Konya mağazası önünde eylem yaptı

17.09.2017
492
A+
A-

Nakliyat-İş’ten: Hileli iflasla hakları gasp edilen Real Konya işçileri Metro Grup AG Konya mağazası önünde eylem yaptı

Hileli iflas gösterilerek, kıdem tazminatı ve diğer alacakları ödenmeden işlerine son verilen Real Hipermarketleri çalışanı işçiler 17.09.2017 Pazar günü Metro Gurup AG Konya mağazası önünde  bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. DİSK/Nakliyat-İş Sendikası Konya Bölge Temsilciliği de basın açıklamasına Konya da örgütlü olduğu işyerlerinde çalışan 30 üyesi  ile katılarak Real Hipermarketleri işçilerinin haklı mücadelelerini Türkiye nin birçok bölgesinde olduğu gibi Konya da da sahiplendi.
Basın açıklamasını Real Hipermarket çalışanı Hasan Duymaz yaptı. Hasan DUYMAZ Real Hipermarketlerinin hileli iflasına tepki gösterirken, Tepe gurubu olarak Real Hipermarketlerinin sahibi olan Metro Gurup AG nin, işçilerin alacaklarından sorumlu olduğunu ve bu alacaklar kendilerine ödeninceye kadar mücadelelerinin devem edeceğini söyledi. Bu mücadele Türkiyenin her yerinde Beğendik ve Metronun olduğu her yerde devam edeceği vurgusu yapıldı. Bu gün Konya da eylem yapan Real İşçileri Çarşamba Günü de Kayseride olacaklarını belirtti.
Hasan duymazın konuşmasının ardından söz alan Nakliyat İş Sendikası Eskişehir Anadolu Şube   Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet ÜNVER de Metro Gurup AG nin Real İşçilerinin  alacaklarından 1475 sayılı yasanın 14. Maddesi gereğince kanunen sorumlu olduğunu belirterek, değerli Konya halkının Real işçilerinin bu sorunu çözülünceye kadar Metro ve Beğendikten alışveriş yapmamasını istedi. Konuşmasını Real İşçilerinin üyesi olduğu Tezkop İş sendikasının, Real İşçilerini bu haklı mücadelelerinde yalnız bırakan, bu mücadelede işçiden çok işverenle davranarak işçiyi satan tavrını eleştirip, sarı sendikacılığı kınadığını belirterek son verdi.
Basın açıklamasına yaklaşık 50 kişi katıldı. Basın açıklamasında Direne Direne Kazanacağız, Kayyum Dediler Hakkımızı Yediler, Kahrolsun Sarı Sendikacılık, işçiyiz haklıyız kazanacağız sloganları atıldı. Konuşmaların ardından basın açıklaması sona erdi.

İŞÇİYİZ HAKLIYIZ KAZANACAĞIZ. REAL MARKET İŞÇİLERİ
DİRENE DİRENE KAZANACAĞIZ
KAHROLSUN SARI SENDİKACILIK

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz