Çankaya Belediyesi işgali kazanımla sonuçlandı

23.02.2015
521
A+
A-

Güncelleme

Nakliyat İş Sendikası’na üye oldukları içen işten atılan bunun üzerine Çankaya Belediyesini işgal eden işçilerin Mücadelesi kazanımla sonuçlandı. Çankaya Belediyesinin işten atılan işçilerin yeniden işe geri döneceği sözü vermesi üzerine işgal bitirildi.

*******

DİSK Nakliyat-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan işçiler, Çankaya Belediyesini işgal etti. İşten atılan işçilerle birlikte yüze yakın sendika üyesi bugün-23 Şubat’ta Çankaya Belediyesini işgal etti.

İşçiler, sendikal örgütlenmenin önüne geçmek için işten atılan dört işçinin işe geri alınması ve çalışanların sendika hakkının belediye ve taşeron Norm Altaş tarafından kabul edilmesi için işgali sürdürmeye kararlı.

Nakliyat İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu,  işçilerin yakınları ve diğer çalışanlar basın açıklaması için beklemektedir.

 

Bugüne nasıl gelindi?

Nakliyat-İş Sendikası, Çankaya Belediyesinde çöp toplama ve nakliyesi işini yapan taşeron 651 işçinin çalıştığı taşımacılık iş kolundaki Norm Altaş İş Ortaklığı’nda örgütlenmesi belirli bir aşamaya gelmiş, toplu iş sözleşmesi yetki tespiti için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına başvuru yapmıştır.

Yıllardan beri taşeron cehennemine mahkum edilen Norm Altaş İş Ortaklığında çalışan işçiler,  Anayasal haklarını kullanarak sendikaya üye olmuşlardır.

Nakliyat İş’in örgütlenmesinden, işçilerin üye olmasından haberdar olan Çankaya Belediyesi ve Norm Altaş işvereni toplantılar yaparak “sendikaya üye olmak yasal hakkınız” derken diğer yandan “amalarla” başlayarak psikolojik baskılar, tehditler yapmaya başladı. Bu baskılar örgütlenmeyi engellemeyince işçileri korkutmak ve yıldırmak için sudan bahanelerle 4 sendika üyesini keyfi hukuksuz bir şekilde işten attılar. Sorunun çözümü için Çankaya Belediyesi ve taşeron firma yetkilileri ile yapılan görüşmelerden de bir sonuç çıkmadı.

ETİKETLER:
İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz