“Masayı Devirecek Soru”yu sormaya devam ediyoruz: Diploma Nerede? RTE’nin öğrenim gördüğünü iddia ettiği Marmara Üniversitesine 3’üncü kez başvurduk

02.09.2022
305
A+
A-

Hep söylediğimiz gibi bugün Türkiye’de “Masayı Devirecek Soru”, “Diploma Nerede?” sorusudur. Halkın Kurtuluş Partisi olarak diplomasız olduğu halde 20 yıldır Türkiye siyasetine birinci derecede etki eden Recep Tayyip Erdoğan’ın bu hukuksuzluğunun, kanunsuzluğunun, evrakta sahteciliğinin peşini bırakmadık, bırakmayacağız.

23 Ağustos’ta Tele 1’de yayınlanan bir programda CHP Eski Milletvekili Aydın Ayaydın’ın açıklamaları üzerine harekete geçen Partili Avukatlarımız, Tayyip Erdoğan’ın diplomasızlığıyla ilgili daha önce iki kez başvurduğumuz Marmara Üniversitesine 2 Eylül Cuma günü bir başvuru daha yaptılar. Başvuru Sonrası Marmara Üniversitesi Göztepe Yerleşkesi önünde Partimiz adına bir açıklama yapan Av. Doğan Çıngı şunları dile getirdi:

***

Bilindiği gibi Tayyip Erdoğan’ın, Cumhurbaşkanı olma sıfatıyla ilgili üniversite ve lise diplomasının olup olmadığı her zaman bir şaibeydi.

Halkın Kurtuluş Partisi olarak biz de bu şaibeyi ortadan kaldırmak için sürekli Tayyip Erdoğan’ın mezun olduğu iddia edilen liselere, üniversitelere başvurularda bulunduk. Bu vakte kadar Türkiye’de hiçbir cumhurbaşkanı hatta başbakan ve bakan hakkında dahi bile, bir diploması var mı yok mu sorusu çok fazla gündem olmamıştı. Ancak Tayyip Erdoğan bu konuda bir istisnadır.

Tayyip Erdoğan, hakkında diplomasızlığından dolayı kitap yazılan bir kişidir. Son olarak da bizim şu anda Marmara Üniversitesine başvurma gerekçemiz, Recep Tayyip Erdoğan’ın diplomasının bir televizyon kanalında yeniden tartışmaya açılıyor olması.

İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi mezunu olan, 1977 yılında Anadoluhisarı Gençlik ve Spor Akademisinde iktisat asistanı, 1978 İTİA İşletme Yüksek Okulu ve daha sonra İTİA Ekonomi Fakültesinde asistan olarak görev yapan Eski Milletvekili Aydın Ayaydın; sınavdan sınava okula geldiğini,(yani Tayyip Erdoğan hakkında söylüyor bunları), gece öğrencisi olduğunu ve Tayyip Erdoğan’ın 4 yıl boyunca Marmara Üniversitesinde derslerine girdiğini iddia ediyor.

Ancak burada şöyle bir durum söz konusu; Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı sitesindeki biyografisinde “1973 yılında İstanbul İmam Hatip Lisesinden mezun olduğu” yazıyor. Fark derslerini vererek de Eyüp Lisesinden mezun olduğu belirtiliyor. Ancak Recep Tayyip Erdoğan’ın 1981 yılında Marmara Üniversitesinden mezun olduğu yine aynı sitede yazıyor.

Burada bizim aklımıza şöyle bir soru geliyor:

1973 yılında liseden mezun olduğunu söyleyen, daha sonra Eyüp Lisesinde fark derslerini vererek diplomayı aldığını söyleyen bir kişi niye o kadar uzun yıl boyunca herhangi bir şekilde üniversite sınavına girmedi, üniversiteye katılmadı?

Bu bizim sorduğumuz sorulardan bir tanesi.

Yani açıkçası, Recep Tayyip Erdoğan madem 1973 yılında mezun oluyor, niye 1977 yılına kadar üniversite sınavına girip çıkmıyor?

Bu bizim açımızdan bir merak konusu ve bunu da Marmara Üniversitesine soruyoruz. Aradaki süreyi üniversite sınavlarına hazırlanarak mı geçirdi?

Bunu merak ediyoruz ve Marmara Üniversitesinden bunun cevabını istiyoruz. İşte bu yüzden bizce bu soruların cevabını verecek ve artık ülkemizde bir tartışma konusu olan diploma meselesini de ortadan kaldıracak cevapları verecek olan makam, şu an önünde olduğumuz Marmara Üniversitesi Rektörlüğüdür.

Şu an soracağımız sorulara Marmara Üniversitesi gerçekten doğru bir cevap verirse bu sorunun ortadan kalkacağına inanıyoruz. Sorduğumuz sorular şunlardır Marmara Üniversitesi Rektörlüğüne:

Birinci sorumuz; Prof. Dr. Aydın Ayaydın’ın 1978 İTİA İşletme Yüksek Okulunda Asistanlık yaptığı yani “Recep Tayyip Erdoğan’ın derslerine 4 yıl boyunca girdim” dediği dönemdeki ders programını Marmara Üniversitesinden ilk olarak talep ediyoruz.

İkinci olarak; Madem Recep Tayyip Erdoğan bu üniversitede okudu, Recep Tayyip Erdoğan’ın kendi okuduğu dönemdeki ders programını yine Marmara Üniversitesinden talep etmekteyiz.

Üçüncü olarak; Recep Tayyip Erdoğan’a ait ” transkript” adı verilen öğrencilik hayatına dair temel belgeyi üniversiteden talep ediyoruz.

Dördüncü olarak; Recep Tayyip Erdoğan’ın 4yıl boyunca okuduğu iddia ediliyorsa eğer, okuduğu dönemdeki hocalarının isimlerini, tüm derslerinin hocalarının isimlerini talep etmekteyiz.

Yine beşinci sorumuz; Akademide o dönemki derslerle ilgili olarak, derslere girmenin zorunlu olup olmadığına yönelik bir sorumuz var.

Ve son olarak da Recep Tayyip Erdoğan’ın, 1981 yılının yaz ve güz dönemlerinin hangisinde mezun olduğunu soruyoruz.

Bu altı sorunun hepsini şu anda Marmara Üniversitesine elden verdik, dilekçemizi de onaylı bir şekilde aldık. Biz bu soruları 4982 sayılı Bilgi Edinme Kanunu gereğince soruyoruz. Ve Marmara Üniversitesinin, bize yasal süresi içinde cevap verme zorunluluğu bulunuyor.

Marmara Üniversitesinin bu sorduğumuz sorulara içtenlikle cevap vermesini ve Recep Tayyip Erdoğan’ın üniversite diplomasının olup olmadığının tespitini talep ediyoruz. Biz Halkın Kurtuluş Partisi olarak bu diploma meselesini gündemde tutmaya, Tayyip Erdoğan’ın diplomasız bir şekilde, hakka ve hukuka aykırı bir şekilde o koltuğu işgal etmesi meselesini gündemde tutmaya da devam edeceğiz.

2 Eylül 2022

HKP Genel Merkezi

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz