Kurtuluş Partisi’nden Direnen THY İşçilerine destek >>> 16.02.2013

17.02.2013
497
A+
A-

    Geçtiğimiz yıl Mayıs ayında, hava işkolunda grevlerin yasaklanması üzerine bir günlük hak arama grevi yapan THY çalışanlarından 305 kişinin işten atılması ile başlayan THY direnişi, 16 Şubat Cumartesi günü Bakırköy Meydanı’nda yapılan basın açıklaması ile birlikte devam etti. Hava-İş’in kurumlara yaptığı çağrı ile gerçekleşen basın açıklaması, Hava-İş’in Bakırköy’deki Genel Merkezi’nde Bakırköy Meydanı’na yapılan yürüyüş ile başladı. Kurtuluş Partisi olarak yürüyüş boyunca “İşçilerin Birliği, Sermayeyi Yenecek”, “THY İşçisi Yalnız Değildir”, “Gün Gelecek Devran Dönecek, AKP Halka Hesap Verecek” sloganlarıyla THY İşçilerinin haklı mücadelelerine desteğimizi ortaya koyduk.

      Hava-İş’in yaptığı basın açıklamasında, işten atılan çalışanların işe geri dönüş davalarını tek tek kazanması ile birlikte direnişin kazanımla sonuçlanmasının yüksek ihtimal olduğu söylendi. THY yönetimi, sözünde durmayarak mahkeme kararlarına itiraz edip davaları uzatmaya çalışsa da, bunların sadece süreci uzatan ve çalışanların haklılığını pekiştiren boş çabalar olduğuna vurgu yapıldı. Hafta içinde meydana gelen direnişle ilgili kazanımlar ve gelişmeler anlatılarak grev yasağı ile ilgili yasanın geri çekildiği gibi, 305 çalışanın da işlerine geri döneceğine inançlarının tam olduğu belirtildi.

     Basın açıklamasının okunması, çeşitli dernek ve kurumların konuşmalarından sonra, Kurtuluş Partisi adına HKP MYK Üyesi ve İstanbul İl Yöneticisi Halil Arabulan Yoldaş bir konuşma yaptı.

    Halil Yoldaş konuşmasında, THY çalışanlarının sadece kendi işverenlerine karşı değil, işverenlerin mensup olduğu Finans-Kapital ve Tefeci-Bezirgânlara karşı toptan bir mücadele verdiğini vurguladı. Emperyalizmin dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’ye de işsizlik ve pahallılık cehennemini dayattığını belirten Yoldaş’ımız, Yurtiçi Kargo, Daiyang, Hey Tekstil ve diğer Direnişleri hatırlatarak, bu direnişlerin her birinin çürümüş emperyalizme ve onun başhaydutu AB-D Emperyalizmine karşı savaşımın bir parçası olduğuna işaret etti. Bu mücadelenin sadece çalışanların haklarına yönelik saldırılara karşı olmadığını, aynı zamanda Tayyipgiller’in Türkiye’yi Ortaçağ karanlığına götürmesine karşı da mücadele edilmesi gerektiğini vurguladı. Direnişlerin sonunda en önemli kazanımın kararlılık olduğuna dikkat çeken Arabulan Yoldaş, bu kararlılığın örgütlenmelere dönüşerek emperyalist sistemi yıkması ve Demokratik Halk İktidarını kurarak Sosyal Devrim ile taçlandırılması gerektiği vurgulandı.

 

İstanbul’dan Kurtuluş Partililer

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz