Kurtuluş Partili Kadınlar olarak, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetin Yok Edilmesi İçin Uluslararası Mücadele Günü’nde Alanlardaydık: Kadının Kurtuluşu Devrimde Sosyalizmde, diye haykırdık!

25.11.2022
189
A+
A-

İzmir

İzmir’den Kurtuluş Partili Kadınlar olarak25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetin Yok Edilmesi için Uluslararası Mücadele Günü’nde Kadının Kurtuluşu için mücadeleye devam”, dedik.

25 Kasım 2022, saat 18.00’da, Kadın-Erkek Kurtuluş Partililer, Karşıyaka İZBAN önünde; pankartlarımız, dövizlerimiz, parti bayraklarımızla toplanarak coşkulu biçimde eylemimizi gerçekleştirdik.

Sloganlarla başlayan eylemimiz, müzik eşliğinde gerçekleştirdiğimiz gösteri ile devam etti. Halide Bilir ve Fatma Olkun Yoldaşlar, gösterilerinde aşağıdaki metni seslendirdiler:

Sudan bahanelerle evde, sokakta, iş yerinde taciz ve tecavüze uğruyor ve katlediliyoruz!

Kadınsan; konuşma, gülme, gezme, eğlenme, okuma, çalışma; temizle, pişir, doğur, çocuk bak diyorlar!

Bizleri Mutfak ile yatak odası arasına hapsetmek istiyorlar.

Çocuklarımızın karnını doyuramıyoruz.

Bak kış geldi çattı. Bot, mont alamıyoruz. Sebzeyle, meyveyle, etle, sütle besleyemiyoruz çocuklarımızı. 

Tencerelerimizde aş değil taş kaynıyor. Her geçen gün sefalet ve yoksulluk altında un gibi eziliyoruz; mutfaktaki şiddet en çok biz kadınları vuruyor!

Emperyalizm ve Ortaçağcı gericilik biz kadınlar için hem ekonomik hem sosyal sömürü ve şiddet demektir.

Uğradığımız maddi-manevi zulümlerin nedeni AKP’gillerin bekçiliğini yaptığı Parababaları düzenidir!

Biz Kurtuluş Partili Kadınlar;

Kadın ve Erkek İşçi Sınıfımız’ın el-ele bu sömürü düzenini yıkacakları o büyük günün görkemine inanıyoruz.

Kadının Kurtuluşu Devrimde Sosyalizmde inancımızla yılmadan, bıkmadan, usanmadan mücadeleye devam ediyoruz! Halkız, Haklıyız, Kazanacağız !”

Eylemimiz, Merkezi Kadın-Çocuk Komitesi Üyesi Prof. Dr. Özler Çakır Yoldaş’ımızın, Kurtuluş Partili Kadınlar adına yaptığı basın açıklaması ile devam etti.

Yoldaşımız, Kadına yönelik şiddetin nedenlerini, Partimizin çözümlerini ve mücadelesini devrimci coşkusuyla dile getirdi. Basın açıklamamızın ardından eylemimizi, Kadın sorununu, AKP’giller’in Kadın düşmanlığını ve Laikliğin önemini vurgulayan sloganlarımızla sonlandırdık.

Ankara

“25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi İçin Uluslararası Mücadele Günü”nde Ankara’da Alanlardaydık, “Mirabal Kardeşler Ölümsüzdür!” diye haykırdık!

Ankara’dan Kurtuluş Partili kadınlar ve erkekler olarak, 25 Kasım saat 19.00’da Karanfil Sokak’ta bir araya geldik.

Sloganlarla başlayan eylemimiz, Ankara İl Yöneticisi ve Merkezi Kadın-Çocuk Komitesi Üyesi Meliha Kuşçu Yoldaş’ımızın, Kurtuluş Partili Kadınlar adına yaptığı basın açıklaması ile devam etti.

Yoldaşımız, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü ile ilgili açıklamamızı devrimci öfkesi ve heyecanıyla yaptı.

25 Kasım eylemimizi, coşkulu sloganlarımızla sonlandırdık.

İstanbul

“25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi İçin Uluslararası Mücadele Günü”nde İstanbul’da Alanlardaydık!

Kurtuluş Partililer olarak, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde Saat 19.30’da Kadıköy İskele Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdik.

Basın açıklamasını, İstanbul Kadın-Çocuk Komitesi Üyesi Semra Kalkan Yoldaş yaptı.

Yoldaşımız açıklamasını “Kadının Kurtuluşu ancak İşçi Sınıfının kurtuluşuyla, Sosyalizmle mümkündür” vurgusunu yaparak bitirdi.

Eylemimizi sloganlarımız eşliğinde ve halkımızı örgütlü mücadeleye çağırarak sonlandırdık.

Bursa

“25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetin Yok Edilmesi İçin Uluslararası Mücadele Günü”nde Mirabal Kardeşler’in Haklı ve Onurlu Mücadele Bayrağını Bursa’da 27 Kasım 2022 Pazar günü Kurtuluş Partili Kadınlar olarak dalgalandırdık.

İlk olarak Bursa İl Örgütümüzde, iki kadın yoldaşımızın sunduğu etkinlikte bir araya geldik.

Yoldaşlarımız Mirabal Kardeşler’in verdiği mücadeleyi ve 25 Kasım’ın tarihçesini paylaştılar.

Kadın ve erkek yoldaşlarımızın katkılarıyla zenginleşen etkinliğimiz, kadına yönelik şiddetin önlenmesi için Türkiye’nin altına imza attığı uluslararası anlaşmaların tanıtımı, Partimizin Kadın Sorunu’na bakışı ve çözümünün dile getirilmesi ile sona erdi.

Ardından, saat 15.30’da Fomara Meydanı’nda kadın ve erkek yoldaşlarımızın katılımıyla basın açıklamamızı gerçekleştirdik.

Açılışı yapan Gülistan Çelik Yoldaş, ilk olarak Konya Büyükşehir Belediyesine bağlı “Sahipsiz Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi”ndeki köpeklerin işkenceyle acımasızca katledilmesi üzerine AKP’giller’in kadın-çocuk-çevre ve hayvan düşmanı yüzünü teşhir etti.

Ardından sözü İl Yöneticisi Zeynep Yağlı Yoldaş’a bıraktı.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetin Yok Edilmesi İçin Uluslararası Mücadele Günü ile ilgili bildirimiz “Kadına Yönelik Şiddetin, Kadın Cinayetlerinin Sorumlusu Parababaları Düzeni ve Ortaçağcı Gericiliktir’’ pankartımız, dövizlerimiz ve sloganlarımız eşliğinde Bursa Halkı ile buluştu.

Mirabal Kardeşler’in mücadelesini, Kurtuluş Partili Kadınlar olarak yaşatacağımızı ve zafere ulaştıracağımızı bir kez daha ifade ettiğimiz eylemlerimizde, “Kadına Yönelik Şiddetin, Kadın Cinayetlerinin Sorumlusu Parababaları Düzeni ve Ortaçağcı Gericiliktir!” yazılı pankartımızı açtık.

“Mirabal Kardeşler Ölümsüzdür”, “Şeriat Ortaçağdır”, “Laiklik Kadının Özgürlüğüdür”, “Kadın-Erkek El Ele Kurtuluş Partisine”, “Kadının Kurtuluşu Devrimde, Sosyalizmde” yazılı dövizlerimiz ve sloganlarımızla, Partimizin kadın sorununa bakışını ve çözümünü en özlü şekilde Halkımızla paylaştık.

25.10.2022

Halkın Kurtuluş Partisi

Merkezi Kadın Çocuk Komitesi

 

Partimiz adına yapılan açıklamanın tam metni aşağıdadır:

https://www.hkp.org.tr/25-kasim-kadina-yonelik-siddetin-yok-edilmesi-icin-uluslararasi-mucadele-gununde-kadinin-kurtulusu-icin-mucadeleye-devam/

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz