Kıvılcımlı Yaşıyor, HKP Savaşıyor

30.11.2015
637
A+
A-

Kurtuluş Partisi olarak, 29 Kasım 2015 Pazar günü Türkiye Devrimi’nin teorik ve pratik önderi Hikmet Kıvılcımlı’yı andık. Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen anmamıza katılım oldukça yoğundu.

Açılış konuşmasının ardından Partimizin tanıtıldığı sinevizyon gösterimi gerçekleştirildi. Daha sonra Genel Başkanımız Nurullah Ankut tarafından bir konuşma yapıldı. Konuşmasına Tahir Elçi’nin katledilmesini kınayarak başlayan Nurullah Ankut, “Elçi, Kürtler’in yüzde 90’ı bölünmek istemiyor dediği için, BOP’a karşı olduğu için katledildi. Tetikçinin kim olduğunun önemi yok. O kurşunu attıran AB-D Emperyalizmidir” dedi.

MİT TIR’larıyla Suriye’deki cihatçılara silah taşınmasını açığa çıkaranlardan biri olan Can Dündar tutuklanmasına da değinen Ankut, bu olayı uluslararası mahkemeye taşıyan tek partinin HKP olduğunu söyledi.

Tayyipgiller, gerçek Müslüman değil
Nurullah Ankut, Tayyipgillerin kaçak sarayına atıfta bulunarak, Hz. Muhammed’in toprak bir evde oturduğunu, hurma lifinden bir yastık, bir hasır ve ibrik dışında bir şeye sahip olmadığını vurguladı.

Emek ile emekçi farkını anlatamadık
Konuşmasının devamında Türkiye soluna 50 yıldır emek ile emekçi arasındaki farkı bile anlatamadıklarını dile getiren Ankut, emeğin değer anlamına geldiğini, kristalize olmuş her değerin, her maddenin emek olduğunu buna ise Parababalarının karşılığını vermeden sahip olduklarını belirtti. Ankut, “Sosyalistler, emeği değil onu üreten emekçiyi savunurlar. Yani emek platformu değil emekçi platformu olmalı” diye konuştu.

Kültür merkezi komünistleri
Aydemir Güler’in seçimden sonra “Aydınlık olan tek şey KP’nin oylarıdır” demesine dikkat çeken Nurullah Ankut, “Bizi de mi karanlık görüyor? Nasıl aydınlandın hafız, söyle biz de aydınlanalım. Laf söylemiş olmak için içeriksiz, analizsiz konuşarak devrimci önder olunmaz” dedi. Yine aynı açıklamada Aydemir Güler’in “Türkiye nereye gidiyor sorusu saçmadır. Biz ne yapabiliriz diye sormak gerekir” dediğini belirten Ankut, “Türkiye nereye gidiyor diye bakmadan, düşmanın mevzisini analiz edip ona göre strateji belirlemeden yani bu soruyu sormadan hangi pratik devrimciliği yapabilirsin. Ben bunlara kültür merkezi komünisti diyorum” dedi.

Rusya uçağının düşürülmesi Tayyipgiller’in en ölümcül hatası oldu
Rusya uçağının düşürülmesine de değinen Nurullah Ankut, “Bu olaydan sonra sadece Rus devleti değil, Rus halkı da Türkiye’ye düşmandır. Rusya ve Putin çok kindar, bu olayın intikamını mutlaka alacaktır. Bu olay AKP’nin kendi insiyatifi olamaz AB-D’nin emriyle gerçekleştirilmiştir. Rusya hemen PYD, PKK ve YPG’yi füzelerle donattı, bırakın Amerika’nın peşini benim safıma geçin mesajı veriyor. PKK ve PYD de kararsız, şimdilik iki tarafı da idare ediyor” diye konuştu. Ankut konuşmasını, “Türkiye’deki en güçlü sol hareket olmamıza rağmen Kıvılcımlı’dan beri bizi susuş suikastıyla engellemek istiyorlar. İki cephe savaşıyor şu an; emperyalizm ve antiemperyalizm cepheleri. Sağlı sollu emperyalizm cephesi bizi engellemek istiyor. Bir parça kırdık ama tümüyle yıkacağız bu ablukayı. Nasılsa insanlığı çıkmazlardan önce ilkel sosyalizm sonra Sovyetler Birliği ile modern sosyalizm kurtardıysa şimdi de görev biz gerçek sosyalistlerin omuzlarında. Türk ve Kürt Halklarının gerçek dostu sadece biziz. Halkız, haklıyız, yeneceğiz” diye sonlandırdı. Ardından sosyal medyadan gelen şiir okuması yönündeki istekleri Aşık İhsani’nin ‘Yakındır’ şiirini coşkulu bir şekilde okuyarak cevapladı.

Kıvılcımlı Usta, bir meşale gibi yolumuzu aydınlatıyor
Etkinlik daha sonra Kıvılcımlı Usta’nın hayatı ve mücadelesini anlatan bir konuşma ile devam etti. Konuşmayı Samandağ İlçe Örgütü Başkanı Nilgün Yuva yaptı. Hikmet Kıvılcımlı’nın ömrünü devrimci mücadeleye adadığının, ömrünün 22,5 yılını yarı derebeyi zindanında geçirmesine rağmen mücadelesinden bir an bile ödün vermediğini vurgulayan Yuva, “Kıvılcımlı Usta 17 yaşında başladığı mücadelesine bedence aramızdan ayrıldığı ana kadar devam etti. Türkiye’nin tüm meselelerini su götürmez bir berraklıkla çözdü. Türkiye Devrimci Tarihi’ne “Tarih Devrim Sosyalizm”, “İhtiyat Kuvvet Milliyet Şark”, “Osmanlı Tarihinin Maddesi” gibi anıt eserler armağan etti. Kıvılcımlı Usta, bir meşale gibi yolumuzu aydınlatıyor” diye konuştu.

Üç direnişe önderlik ediyoruz
Son konuşma da DİSK Nakliyat İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu tarafından yapıldı. Küçükosmanoğlu, Nakliyat İş’in şu an devam eden üç işçi direnişine önderlik ettiğini ve devrimci önderlerden aldıkları İşçi Sınıfı mücadelesi bayrağını sonuna kadar dalgalandıracaklarını ifade etti.
Küçükosmanoğlu, şöyle devam etti: “Türkiye söylendiği gibi hızla Suriyelileşme politikasına doğru gidiyor. 1 Kasım’dan bugüne kadar olan siyasal ve toplumsal gelişmelere baktığımız zaman durum ortada. Burjuva demokrasilerde bile olması gereken basın özgürlüğü Türkiye’de yok. MİT TIR’larının ilgili haber yapan Can Dündar ve Erdem Gül tutuklandı. Ertesi gün ise Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi katledildi. Bu olaylar birbirinden bağımsız değil.”

Laik eğitim hakkımızdır
Gençlik adına konuşmayı yapan ise yoldaşımız Hüseyincan Pala ise “Emperyalizmin Ortadoğu ülkelerine pompaladığı Siyasal İslam’ın okullarımıza vurması bizi derinden etkiliyor. 12 Eylül icadı zorunlu din derslerinin müfredatımızda yer alması, okullara türbanla girilmesi; hatta karma eğitimin kaldırılması için yapılan çalışmalar gerici-ezberci eğitimin aşamalarıdır. Bizi düşünmekten, sorgulamaktan, bilimden uzaklaştırmak istiyorlar! Biz mücadele eden gençlik olarak buna izin vermeyeceğiz. Laik eğitim hakkımızdır” şeklinde konuştu.

Etkinliğimiz Kurtuluş Partisi Gençliği tarafından hazırlanan müzik dinletisiyle son buldu.

Katil AB-D Ortadoğu’dan defol!

Halkız, Haklıyız, Yeneceğiz!

İstanbul’dan Kurtuluş Partililer

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz