Kadın Cinayetlerinin sorumlusu Parababaları Düzeni ve Ortaçağcı AKP’giller İktidarıdır!

04.08.2021
372
A+
A-

AB-D Emperyalistleri ve onun yerli işbirlikçisi Ortaçağcı AKP’giller tarafından yönetilen ülkemizde 28 Temmuz 2021 tarihinden bu yana göz göre ormanlarımız, içindeki binlerce hayvan ve bitkiyle birlikte cayır cayır yanıyor. Yüzbinlerce insan bu yangın cehenneminden etkilendi; insanlarımız canlarından, mallarından ve hatıralarından oldular. Yaşanılan acılar kelimelerle ifade edilemez.

Zaten başta İşçi Sınıfımız gelmek üzere, emekçi halkımız, İşsizlik ve Pahalılık Cehenneminde inim inim inletiliyordu, yerli ve yabancı Parababaları ve onların işbirlikçisi Ortaçağ özlemcileri AKP’giller tarafından.

Doğamızın, hayvanlarımızın ve bitkilerimizin katledilmesi planlı şekilde devam ederken ne yazık ki bu arada ülkemizin farklı yerlerinden kadınlarımızın katledilmesine yönelik acı haberler de gelmeye devam ediyordu.

Fıtratında kadın düşmanlığı olan AKP’giller’in bu zulüm düzeninde adlarını sayamayacağımız binlerce kadın şiddete uğradı, taciz ve tecavüze maruz kaldı ve vahşice katledildi.

Özgecan, Pınar, Kübra, Feray, Merve, Hatun, Ayşe, Fatma, Cansu… Ve en son Azra Gülendam Haytaoğlu…

İçimizi bir yangın yerine çevirdi Azra’nın vahşice katledilmesi… Henüz 21 yaşında, hayalleri, umutları olan bir üniversiteli… Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü 3’üncü sınıf öğrencisi. Gazeteci olup kadınları, onların nasıl şiddete maruz kaldıklarını ve katledildiklerini yazacaktı. İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasına karşı çıkmıştı. Doğa ve hayvanseverdi. 5 gündür ailesi kendisinden haber alamıyordu. Ağaçlarımızı, hayvanlarımızı, bitkilerimizi, yaşam alanlarımızı ve insanlarımızı alevlerden koruyamadığımız günlerde geldi acı haber. O gün toprak utandı, su utandı, insanlık utandı…

Azra’nın cansız bedeni bir ormanda bulundu. Genel Başkan’ımız Nurullah Ankut’un deyimiyle “Dördüncü Tür Yaratık” olan, insan görünümlü, insan suretinde bir canavar tarafından saldırıya uğramış, boğulmuş ve vahşice öldürülmüştü…

Ve her gün gelmeye devam eden kayıp kadın haberleri…Sosyal medyadan yardım çığlıkları yükselten ailelerin, sevenlerinin feryatları…

Hatırlanacağı üzere bir gece yarısı AKP’giller’in Reisi, var olan hukuk kurallarını ayaklar altına alarak yayımladığı bir kararname ile kadına ve aile üyelerine yönelik şiddetin önlenmesinde önemli bir yeri olan İstanbul Sözleşmesi’ni feshettiğini ilan etmişti. İstanbul Sözleşmesi, çocuk kadınlara yönelik şiddet, tecavüz, taciz ve katliamları bir nebze de olsa engelleyecek, azaltacak ve hızla Ortaçağ karanlığına götürülmek istenen kadınlarımıza nefes aldıracak olan reform niteliğinde bir sözleşme idi.

Biz Kurtuluş Partili Kadınlar olarak bu fesih olayını yargıya taşımış ve yurdun çeşitli yerlerinde eylemler yapmıştık. O zaman da belirtmiştik:

“İstanbul Sözleşmesi yetmez, Devrim olmadan Kadın Sorunu çözülmez!

(Konuyla ilgili geçmişte yaptığımız açıklamamız, aşağıdaki linkten okunabilir:

https://www.hkp.org.tr/istanbul-sozlesmesinin-feshi-hukuksuzluktur-kadin-dusmanligidir/)

Kadın Sorununun kökleri derindedir. Ülkemiz gibi Kapitalizmce geri bırakılmış ve Ortaçağcı Gericilerin hâkim olduğu ülkelerde daha da can yakıcıdır bu sorun. Bu nedenle İstanbul Sözleşmesi gibi reform niteliğindeki sözleşmeler, yasalar, kadınların bir nebze de olsa nefes alması için hayati öneme sahiptir.

Ülkemiz tarihsel olarak kadın haklarının gelişimi bakımından Mustafa Kemal önderliğinde verdiğimiz Antiemperyalist Birinci Kurtuluş Savaşı’mızın getirdiği Laiklik ilkesi sayesinde birçok Avrupa ülkesinden bile önde olmuştur.

Ancak bu durum, kadının günümüzde çifte sömürüye uğramasına engel olamamaktadır. Kaldı ki yukarıda da ifade ettiğimiz gibi 19 yıldır iktidarda bulunan AKP’giller, kadına, kadın haklarına yönelik pervasızca saldırılarıyla Laik Cumhuriyet’in kadına verdiği hakları bir bir budamış, kadını ev kölesi haline getirecek politikalar uygulamıştır. Ortaçağcı ideolojileri gereği kadına yönelik saldırıları tüm hızıyla sürmektedir.

Bu nedenle asıl sorun, Ortaçağcı Gericiliği ve Kapitalist Sistemi, kadın-erkek omuz omuza İşçi Sınıfımız önderliğinde ortadan kaldırmaktır. Kadın Sorununun gerçek çözümü budur!

Gün, kadın erkek el ele Ortaçağcı Gericiliğe ve ABD-AB Emperyalizme karşı mücadele günüdür!

HKP Merkezi Kadın Çocuk Komitesi

4 Ağustos 2021

 

 

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz