İztuzu Plajı Tayyipgiller’e peşkeş çekilemez!

08.01.2015
561
A+
A-

Tayyipgiller iktidarı tarafından Özelleştirme adı altında yapılan doğanın yağma ve talanına karşı Kurtuluş Partililer olarak #DİRENCARETTACARETTA, “İnsan Doğadan Uzaklaştıkça Kalbi Katılaşır”, “İztuzu Halkın Plajıdır Satılamaz” pankartlarımız ile İztuzu Nöbet eylemine katıldık. 07 Ocak 2015 günü gittiğimiz Direniş yerinde nöbet tutan eylemcilerle tanıştık, sohbet ettik. Zorlu doğa koşullarına karşı çevre nöbetini sürdüren halkımızın kararlılığını gördük. Derinişçilerle hemen kaynaştık. Kendilerinden aldığımız bilgilere göre;

Muğla’nın Ortaca ilçesinde bulunan, Caretta Carettaların yumurtlama alanı olan dünyaca ünlü, mavi bayraklı İZTUZU PLAJI’nın işletme hakkını İngiliz ortaklı Dalyan Çevre Geliştirme Turizm İnşaat Emlak ve Otelcilik Anonim Şirketi (DALÇEV) 11 Haziran’da devralmıştı. Havlu bile sermenin yasak olduğu kumsala, devralma işlemini gerçekleştirmek için 28 Aralık gecesi üç araç, iki traktör, bir jeneratör ve bir kepçeyle girildi. Bu olay, plajı korumak isteyen halkın büyük tepkisini çekti. Buna karşılık Dalçev’in tesise tekrar girmesine karşı halk nöbet tutmaya başladı. Halk burada 10 gündür nöbet tutuyor.

Yılbaşı gecesini bile plajın girişinde nöbet tutarak geçiren duyarlı halk, İztuzu’nun talan edilmemesi için direnmekte kararlı. İztuzu Kumsalını Kurtarma Platformu Sözcüsü Murat Demirci, “Burası halkın, işletmesi de belediyenindir. Bariyerleri kırıp hukuk dışı uygulamayla İztuzu’nu ele geçirmeye çalışan zihniyete karşı mücadele ediyoruz. Dalyan Halkı bu gece olduğu gibi mücadeleyi kazanana kadar burada nöbette duracak”  dedi.

İztuzu’nun DALÇEV firmasına verilmesiyle ilgili Muğla Çevre Eğitim Vakfı İktisadi İşletmesi (MUÇEV) tarafından açılan davada Ortaca 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nce plajın DALÇEV’e devrini tedbiren durdurdu. Bu karar üzerine MUÇEV; firmaya yazı yazarak herhangi bir faaliyette bulunmamasını istedi. Plajın devriyle ilgili Muçev ile Dalçev arasında protokol imzalanmıştı.

Mahkemenin kararını alan Muçev, şirket müdürü İbrahim Akoğlu imzasıyla Dalçev’e gönderdiği yazıda şu ifadelere yer verdi: “Ortaca 1. Asliye Hukuk Mahkemesinin şirketimiz ile yapılan 16.06.2014 tarihli Dalyanağzı günübirlik alan işletme protokolünün hükümlerinin uygulanmasının tedbiren durdurulmasına ait 25.12.2014 tarihli 2014/569 esas sayılı karar örneği ekte sunulmuştur. Ortaca 1. Asliye Hukuk Mahkemesinin aldığı kararlar doğrultusunda hassasiyet göstermeniz, herhangi bir faaliyyet bulunmamanız ve hukuksal sürecin sonunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığının talimatlarının doğrultusunda hareket edileceği hususunu bilgilerinize rica ederim.”

15 yılı aşkın bir süredir belediye tarafından işletilen plaj, AKP’nin yandaşı özel bir şirkete devredilmek isteniyor. Buradaki halk nöbet tutarak firmanın plaja girmesini engelliyor.

Bu direniş, Antalya’da Sedir ağaçlarını kesilmesine karşı yürütülen ve ülkenin birçok bölgesinde Tayyipgiller tarafından başlatılan doğa katliamlarına karşı halkımızın tepki vermesi, özellikle Gezi İsyanı’ndan sonra halkımızda çevre bilincinin yerleşmeye başladığını göstermektedir.

İztuzu Halkındır Satılamaz!

Ege Bölgesinden Kurtuluş Partililer

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz