İzmir Valiliğinin Keyfi ve Hukuksuz Kararlarını Mahkemelerden döndürüyoruz

11.02.2016
537
A+
A-

Partimiz, 1 Kasım 2015 Erken Genel Seçiminde, İzmir’de Valiliğin ve Belediyelerin yoğun baskıları ile karşılaşmıştı. Astığımız pankartlar gece yarılarında indirildi, afişlerimiz yırtıldı, seçim aracımıza keyfi olarak cezalar yazıldı. Bu engellemelerden birisi de; Gaziemir’de Partililerimiz tarafından asılan seçim pankartımız nedeniyle Milletvekili Adayımız Av. Tacettin Çolak’a yazılan 208 TL idari para cezası idi.
İzmir Bölge İdare Mah. Kararı 1
Bu para cezasının ve yukarıda belirtilen engellemelerin Partimizin seçim çalışmalarının engellenmesi amaçlı olduğu, bu nedenle de yapılan seçimin; Eşit-Adil-Dürüst bir seçim olmadığı o günlerde İzmir Milletvekili Adaylarımız tarafından teşhir edilmişti.

Devamında ise hem para cezasının kaldırılması için mahkemeye başvurmuş, hem de keyfi ve yasadışı bir şekilde yazılan bu para cezası tutanağı altında imzası bulunan Gaziemir Kaymakamı Yaşar Dönmez hakkında suç duyurusunda bulunmuştuk.

Para cezasını mahkeme tarafından iptal ettirdik.

Ancak Gaziemir Kaymakamı hakkındaki şikâyetimizle ilgili olarak, İzmir Valiliği, tamamen keyfi ve yasal olmayan gerekçelerle “şikâyetin işleme konulmamasına” karar verdi.

Valilik, bu kararı ile şikâyet dilekçemizde ayrıntılıca belirtilen olguların hiçbirisine değinmeden, yazılan para cezasındaki tutanağı dahi görmezden gelerek, Gaziemir Kaymakamını korumak istedi.

İzmir Valiliği, şikâyetimizi işleme koyİzmir Bölge İdare Mah. Kararı 2 (1)mazken, 4483 Sayılı “Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun”a dayanırken, aynı kanunda öngörülen “Ön İnceleme” yapma zorunluluğunu ise görmezden gelmiştir. Daha doğrusu, bizim şikâyetimizin haklılığını bildiği için, işleme koymama kararı ile dosya açmadan olayı kapatmak istedi.

İzmir Valiliğinin bu hukuksuz ve keyfi tasarrufuna karşı seyirci kalamazdık ve kalmadık. İzmir Bölge İdare Mahkemesine yaptığımız itiraz anılan mahkemece kabul edildi.

İzmir Bölge İdare Mahkemesince, İzmir Valiliğinin “işleme koymama kararı” ortadan kaldırılarak, Gaziemir Kaymakamı Yaşar Dönmez hakkında 4483 sayılı yasa uyarınca, şikâyet dilekçemizdeki iddiaların araştırılması için “Ön İnceleme” başlatılmasının zorunlu olduğuna ve Valiliğin buna göre bir işlem yapması gerektiğine karar verildi.

Bunun üzerine İzmir Vali Yardımcısı şikâyetçi milletvekili adaylarımızın şikâyetlerini değerlendirmek için kendilerini 15 Şubat 2016 tarihinde Valilik Makamındaki odasına çağırmıştır.

Böylece İzmir Valiliği ve Gaziemir Kaymakamlığının keyfiliklerini bir kez daha yargıdan döndürmüş olduk. Bunun sonucundan ne olur? Ön inceleme, soruşturma ve yargılama adil olur mu? Bunları yaşayarak göreceğiz.

Halkın Kurtuluş Partisi; bugüne kadar haksızlıklar karşısında sessiz kalmadı bundan sonra da kalmayacaktır. Hiçbir güç bizi Demokratik Halk Devrimi yolundaki mücadelemizde alıkoyamayacaktır. 11.02.2016

HKP

İzmir İl Örgütü

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz