HKP Genel Başkanı Nurullah Ankut bir kez daha savaş suçlularını yargıladı

10.02.2016
492
A+
A-

HKP Genel Başkanı Nurullah Ankut bir kez daha savaş suçlularını yargıladı

Hatırlanacağı gibi Halkın Kurtuluş Partisi, Suriye’deki Ortaçağcı-Cihatçı gruplara silah ve mühimmat göndererek savaş suçu işleyen dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İçişleri Bakanı Efkan Ala ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’la ilgili olarak Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) başvuruda bulunmuştu.  UCM HKP’nin bu başvurusunu incelemeye aldı ve süreç hala devam etmektedir.

Yine bilindiği gibi UCM’ye yapılan bu başvuru üzerine Efkan Ala harekete geçerek HKP Genel Başkanı Nurullah Ankut hakkında hakaret, iftira ve suç uydurma isnatlarıyla şikâyette bulunmuştu. Savcılık, Efkan Ala’nın bu şikâyetiyle ilgili olarak: Genel Başkan’ımız hakkında TCK’nın 267/1 fıkrasında tanımlanan (suç atfında bulunmak) suç ve 271/1 maddesinde tanımlanan “delil ve emareler uydurmak” suçuyla ilgili kovuşturmaya yer olmadığına karar vermiş, ancak Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaretten dolayı kovuşturma açılmasını talep etmişti. Bununla ilgili olarak açılan davanın ilk duruşması 20 Ocak tarihinde görülmüş, Nurullah Ankut duruşma sırasında yaptığı savunmayla ilgililerin savaş suçu işlediklerini matematiksel bir kesinlikte kanıtlamıştı.

Söz konusu davanın ikinci duruşması ise 10 Şubat tarihinde (bugün) Ankara 5’inci Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşmada HKP’li avukatlar, UCM’ye yaptıkları başvurunun en önemli dayanağı olan MİT TIR’ları Davasının iddianamesinin, tüm sanık savunmalarının örneklerinin ve olay tutanağının örneklerinin Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesinden istenmesi talep edildi. Bu talep üzerinde dava, 7 Mart 2016 günü saat 10:30’a ertelendi.

Duruşma sonrası HKP tarafından Adliye önünde bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Basın açıklamasında konuşan HKP Genel Başkanı Nurullah Ankut, savaş suçlusu AKP’giller’in tamamıyla Anayasa dışına düştüklerini, işledikleri suçlardan dolayı eninde sonunda yargılanacaklarını vurguladı. 17 yaşında elde silah Kuvayimilliye Savaşına katılan Hikmet Kıvılcımlı’nın devamcıları olduklarını ifade eden Ankut, dünyadaki hiçbir gücün kendilerini korkutamayacağını, sindiremeyeceğini belirtti.

Halkın Kurtuluş Partisi Genel Başkanı Nurullah Ankut ve HKP’liler 7 Mart’ta AKP’giller’i yargılamaya devam edeceklerini belirterek Adliyeden ayrıldılar.

HKP Genel Başkanı Nurullah Ankut’un Ankara Adliyesi önünde gerçekleştirdiği

basın açıklaması

Sevgi ve saygıdeğer arkadaşlarım;

Hırsızlar İmparatorluğunun kodamanları bizi korkutup yıldırabileceklerini sanıyorlar. Bizi Meclisteki ibiş muhalefetle karıştırıyorlar. Bilmiyorlar ki bizi dünyada hiçbir güç yıldıramaz, korkutamaz, kararlılığımızı, yiğitliğimizi sınayamaz.

Biz Mustafa Kemal Samsun’a çıkarken, daha 17 yaşında emperyalist Yunan Ordusuna karşı, Ege’de savaşmak üzere Yörük Ali Efe Çetesi’nde kavgaya giren Hikmet Kıvılcımlı’nın öğrencileri ve yoldaşlarıyız. Dünyanın ve tarihin en meşru kavgasını, mücadelesini, davasını sürdürüyoruz. Eninde sonunda ABD Emperyalistlerinin, insan soyunun baş düşmanlarının Ortadoğu’daki ve ülkemizdeki işbirlikçisi olan bu iktidarı yıkacağız. Onlar yargılanmaktan ve bu adliyede suçlarının hesabını bir bir vermekten asla kurtulamayacaklar. Bundan kaçışları yok.

En halkçı halife olan Hz. Ali’nin deyişiyle “doğruyla savaşan yenilir.” Eninde sonunda yenilecekler. Bunların tamamı Anayasa dışına düşmüş mücrimlerdir, hesap vermekten kaçamayacaklar. 10.02.2016.

Halkız haklıyız yeneceğiz!

HKP Genel Merkezi

 

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz