İşsizlik, Pahalılık Cehennemini Yaratanlar Değil, Emekçi Halkımız Yanıyor!

23.09.2019
594
A+
A-

HKP Kocaeli İl Örgütü, Kocaeli’nin Gebze ilçesi Gölcü Önü Meydanı’nda, işsizliğe, yapılan zamlara, hayat pahalılığına ve doğa katliamlarına karşı bir eylem gerçekleştirdi.

Eylem sırasında “Krizin Bedelini İşçi Sınıfı ve Emekçiler Değil; Krizi, İşsizliği, Pahalılığı Yaratanlar Ödesin!” yazılı pankart açıldı. Eylemde, sık sık “Zam Zam Zam Ucuzluk Ne Zaman”, “AKP İşsizlik, Pahalılık, Zam, Zulüm Demektir!”, “Kahrolsun ABD-AB Emperyalizmi”, “İşsizliğe Pahalılığa Zama Zulme Son!”, “Örgütsüz Halk Köle Halktır, Örgütlü Halk Yenilmez!”, “Emperyalist Şirket Kazdağı’nı Terket!”, “Havama Suyuma Toprağıma Dokunma!” sloganları atıldı.

Açıklamaya Gebze Halkının ilgisi büyüktü. Eylem boyunca izleyenler ve eyleme katılanlar oldu.

HKP adına basın açıklamasını Kocaeli İl Sekreteri Murat Kızıltaş yaptı. Kızıltaş konuşmasına geçtiğimiz günlerde Ankara Güvenpark’ta kendini yakan Recep Peker’in sözleriyle başlayarak, “Recep Peker borçlarından ve işsizlikten dolayı kendini yakan ilk insanımız değil. AKP İktidarı ve Parababalarının yarattığı bu işsizlik pahalılık düzeninde ne yazık ki son da olmayacak” dedi.

Açıklamada, içinde yaşadığımız ekonomik krizi yaratanların ABD-AB Emperyalistleri ve AKP’giller İktidarı olduğu vurgulandı. Türkiye’de 30 milyon 872 bin kişinin, yani neredeyse nüfusumuzun yarısının kredi kartı dâhil 555.3 milyar lira bireysel kredi borcu olduğu belirtildi.  Ülkemizde işsizliğin ciddi boyutlara ulaştığı, bir önceki yılın aynı ayına göre işsiz insanlarımızın sayısının 938  bin kişi artarak işsiz sayısı toplamda 4 milyon 253 bin olduğu ifade edildi. Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik 5,4 puanlık artış ile yüzde 24,8 oldu, denildi.

Buna karşılık işsizlere derman olması gereken İşsizlik Fonunun, AKP’giller tarafından işverenlere destek ve teşvik fonuna dönüştürüldüğü söylendi. İşsizlik Fonunun yarısının işverenlere gittiği, işverenlerin fona yaptıkları prim ödemesinin 2 katını işsizlik fonundan geri aldıkları ifade edildi.

Elektriğe, doğalgaza, ulaşım, servis ücretleri ve iğneden ipliğe her şeye yapılan zamların da gündem edildiği açıklamada, elektriğe ve doğalgaza yapılan zam zaten Açlık Sınırının altında bir ücretle yaşam savaşı veren halkımıza yeni bir ihanettir, dendi.

Ayrıca, devlet okullarında artık parasız eğitimin mümkün olmadığı, okulların neredeyse tüm ihtiyaçlarının velilerin sırtına yüklendiği belirtildi. AKP’giller iktidarının devlet okullarına yeterli bütçe ayırmazken, özel okullara teşvik verdiği dile getirildi. 2003’te özel okulların resmi okullara oranı yüzde 2 iken, 2019’a gelindiğinde devlet teşvikleri ile bu oran yüzde 25’e yükselmiştir. 2002-2003 eğitim ve öğretim yılında tüm özel okullarda kayıtlı öğrencilerin toplam öğrenci sayısına oranı yüzde 1 iken, 2018-2019 eğitim ve öğretim yılında devlet teşvikleri yüzünden 8 kat artarak yüzde 8,2’e çıkmıştır, denildi.

Son olarak, dünyanın ikinci en fazla oksijen kaynağı olan Kazdağları’nda, Kanada’lı emperyalist şirket Alamos Gold tarafından 200 binin üzerinde ağacın katledildiği belirtildi. AKP’giller’in bu katliama izin verdiği, yaptığı doğa katliamlarıyla Mustafa Kemal’in TÜRK ORMAN DEVRİMİ’ni yok ettikleri ifade edildi.

HKP’nin ağacı, ormanı ve hayvanlarıyla doğaya ve doğanın kanunlarına saygı duyduğu, doğayı sevdiği, bu yüzden de insanlık ve doğa düşmanı emperyalist devletlerle mücadeleden de geri durmayacağı belirtildi.

Murat Kızıltaş, doğa katliamlarının değil, işsizliğin, pahalığın, zamların ve zulümlerin de elbet bir sonu olacak. Bu zamların, soygunların hesabı Demokratik Halk İktidarı’nda sorulacak. Açlığa, yoksulluğa, türlü acılara mahkûm edilen halkımız Emperyalistleri ve işbirlikçilerini yenecek, dedi. İşsizliğe pahalılığa dur demek için, işsizliği ve pahalılığı yaratan para babaları ve AKP İktidarına karşı halkımızı HKP saflarında mücadele etmeye çağırıyoruz, diyerek konuşmasını bitirdi.

 

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz