İşgal-Grev-Direnişlerin Sendikası Nakliyat-İş’ten İşçi Sınıfına yeni bir direniş hediyesi

07.08.2015
497
A+
A-

Sen hakkını aramaya, ekmeğini büyütmeye kalktın mı, bir de bu hak arayışını örgütlü yaptın mı, bir de bu örgütlenme için gerçek devrimci sendikacılığın adresi DİSK/Nakliyat-İş’i seçtin mi, işten atılıp kapı önüne konulman da kaçınılmaz oluyor.

Patronun kimliği fark etmiyor. İş emekçinin, hakkını örgütlü araması olunca, ha Tayyipgiller’in, ha MHP’nin, ha CHP’nin belediyesi olsun fark etmiyor. Taşerona karşıyım, emekçinin yanındayım diyen CHP’li Çankaya Belediyesi, DİSK/Nakliyat-İş’te örgütlenen, 90 Norm-Altaş işçisini işten çıkararak emekçi düşmanı yüzünü göstermiş oldu. Oysa işçilerin istediği ekmeklerini büyütmekti. İşçilerin istediği iş güvencelerinin taşeronun insafına kalmamasıydı. Taşeronun iki dudağı arasından çıkacak bir sözle kapı önüne konulmamak için örgütlenmişlerdi DİSK/Nakliyat-İş’te. Ama Sosyal Demokrat Belediye Çankaya Belediyesi buna tahammül gösteremedi. 90 Sendika üyesi işçiyi işten çıkartarak yanıt verdi bu onur mücadelesine.

Ama Sendikanın adı DİSK/Nakliyat-İş. Bu sendikanın kökeni her söze “başta işçi sınıfımız gelmek üzere” diyerek başlayan Hikmet Kıvılcımlı’ya dayanıyor. Bu sendikanın kökeni direnişle, İşçi Sınıfının Kurtuluşuna her şeyinin adamayla simgeleşen İsmet Demir’e dayanıyor. Bu sendikanın kökeni işgallere, grevlere, direnişlere dayanıyor. Bu sendikanın hamuru Devrimci Sendikacılıkla yoğruldu. Bu sendikanın yönetiminde gerçek insanlar, gerçek devrimciler, gerçek İşçi Sınıfı dostları vardı. DİSK/Nakliyat-İş gücünü buradan alıyor. İşte diğer işverenler gibi Çankaya Belediyesinin de hesap edemediği buydu.

Sandılar ki biz işten çıkartırsak işçileri sindiririz, seslerini keseriz, kısarız. Nakliyat-İş’in, işverenin bu saldırısına yanıtı, direniş oldu, seslerin daha yüksek çıkması oldu, bu direnişin bu örgütlenmenin kamuoyuna yayılması oldu. Ve 90 işçi, sendika yöneticileriyle birlikte 1 Ağustos’tan itibaren direnişe geçtiler. İşlerine geri dönebilmek için, çocuklarının geleceği için, taşeronun zulmüne, keyfiyetine dur demek için, örgütlü gücüyle işverenin saldırılarının durdurulabileceğini dost düşman herkese gösterebilmek için. 90 işçi yanlarında Nakliyat-İş yöneticileri sabah saatlerinden akşam 9-10’lara kadar Mamak’ta şantiyenin, “Taşeron Cehennemine, İşçi Kıyımına Karşı Yaşasın Çankaya Belediyesi Direnişimiz” pankartının önünde bekliyorlar.

Kar kış durduramamış Nakliyat/İş’i Ankara’nın kavurucu sıcaklarımı durduracak!

Sıcağa rağmen, arada yağan yağmura rağmen 07 Ağustos Cuma gününe kadar bekleyişleri sürdü işçilerin. Fire vermeden, geri adım atmadan, bir an bile olsun pişmanlık duymadan. Çünkü işçiler biliyor ki verdikleri kavga ekmek kavgası. Verdikleri mücadele onur mücadelesi. Ve bu kavgada ve mücadelede Sendika hep yanlarında. Beraber yiyorlar, beraber içiyorlar, beraber yanıyorlar, beraber ıslanıyorlar, beraber direniyorlar.

Bugün bu Direniş, Ankara’nın Merkezi Kızılay’da bulunan Çankaya Belediye Başkanlığı önüne taşınıyor, direniş çadırı kurmak üzere. Atılan işçiler geri alınıncaya kadar, bu kavga zaferle taçlanıncaya kadar mücadele devam edecek. İşverenin saldırıları işçilerin örgütlü gücüyle geri püskürtülecek. DİSK/Nakliyat-İş’e yönelik bütün saldırılar boşa çıkartılacak. Çünkü İşçi Sınıfına inanan, sınıfın kurtuluşu için onurundan başka her şeyini bu kurtuluşa vakfeden bir geleneğin temsilcisi DİSK/Nakliyat-İş. Çünkü DİSK’in mücadele geleneğini bugün devam ettiren, bu geleneğin mirasçısıdır Nakliyat-İş. O yüzden bu mücadele, bu kavga da kazanılacaktır. 07.08.2015

Birliğimiz Gücümüzdür!

Yeneceğiz Kazanacağız Sözümüzdür!

Ankara’dan Kurtuluş Partililer

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz