İnsana ve doğaya karşı işlenmiş hiçbir suç cezasız kalmayacak! İliç Katliamının Hesabı Sorulacak!

15.02.2024
35
A+
A-

AKP’giller’in emekçi halkımız için cehenneme çevirdiği ülkemiz, ne yazık ki iş cinayetlerinde, maden facialarında, doğa katliamlarında sınır tanımıyor, liderliği elden bırakmıyor. AKP’giller’in 22 yıllık ihanet iktidarının pençesindeki ülkemizde işçilerimiz katlediliyor, doğa katlediliyor, ormanlar katlediliyor, derelerimiz, toprağımız kirleniyor, zehirleniyor.

Ortaçağcı AKP’giller ve onların suç ortakları hariç, ülkesini, halkını, vatanını seven bütün gerçek yurtseverleri yasa boğan bir facia daha yaşandı, Erzincan İliç’te. Resmi açıklamalara göre 9 canımız tonlarca zehirli toprağın altında kalarak yaşamdan koparıldı.

Ülkemizin yerüstü ve yeraltı kaynaklarını talan edenler, doğamızı katledip, zehirleyip gidenler hep ABD-AB Emperyalistlerinin şirketleri.

Neden bunu biz ve bizim gibi ülkelerde yapıyorlar?

Çünkü kendi ülkelerinde doğaları kirlenmesin diye, kendi toprakları, dereleri, nehirleri kirlenmesin diye yasaklamışlar siyanürle altın madeni çıkartmayı, çok katı kurallar koymuşlar. Çokuluslu emperyalist şirketlerine ise “Gidin yönetenleri bizim kuklamız-piyonumuz olan ülkelere. Oralarda her şeyi yapabilirsiniz”, demişler. İşte bu yüzden Kazdağları’nı katlettiler. İşte bu yüzden Erzincan İliç’te doğamızı zehirlediler, işçilerimizi katlettiler.

Türkiye’nin insana, doğaya, çevreye gerçek anlamda dost tek partisi olan Halkın Kurtuluş Partisi olarak, 9 canımızın toprağın altında kaldığı bu faciada da sorumlular hakkında suç duyurusu yaptık, Ankara ve İstanbul’da protesto eylemleri gerçekleştirdik.

İlk olarak Ankara’da katil şirket Anagold Madenciliğin Merkez Ofisinin önünde basın açıklamamızı yaptık. Burada konuşan Genel Sekreter Yardımcımız Av. Sait Kıran Yoldaş; “Ülkemizde doğaya ve insana karşı işlenmiş tüm suçların takipçisi olacağız. Vatanımıza, insanımıza ve doğaya karşı işlenmiş hiçbir suç cezasız kalmayacaktır.” diyerek konuyla ilgili basın açıklamasını okudu.

İkinci protesto eylemimiz ise İstanbul’da AKP’giller’in ihalelerle büyüttüğü diğer katil şirket olan Çalık Holding’in ofisinin önünde gerçekleşti. Basın açıklaması İstanbul İl Başkanımız Av. Pınar Akbina Karaman Yoldaş’ımız tarafından yapıldı.

Yoldaşımız konuyla ilgili açıklamasına başlarken, Erzincan İliç’te yaşanan maden faciasının “Yüzyılın Felaketi” olan AKP’giller’in doğaya ve halkımıza yeni bir ihaneti olduğunu belirtti. Yoldaşımız, bu katliamın sorumlularının mutlaka hesabını vereceklerini belirtti.

Yoldaşımız, Parti olarak “Belediyeler Yüzyılın Felaketi AKP’giller’den Temizlenmelidir” şiarıyla ranta, vurguna, hırsızlığa, yolsuzluğa bıçakla kesercesine son vermek için halk için, halkla birlikte bizzat örgütlü halk tarafından yönetim için İstanbul’da 20 ilçede belediye başkanlığı için aday çıkardığımızı ve açıklamanın yapıldığı ilçede de Şişli Adayımızın Gülten Arabulan Yoldaş olduğunu belirtti ve “Oylar HKP’ye!” diyerek sözlerini bitirdi.

Her iki protesto eyleminde de “Kaza Değil Cinayet”, “Gün Gelecek, Devran Dönecek, AKP Halka Hesap Verecek”, “Kahrolsun ABD-AB Emperyalizmi”, “Katliamın Hesabı Sorulacak”, “Emperyalistler, İşbirlikçiler Geldikleri Gibi Gidecekler”, “Halkız, Haklıyız, Yeneceğiz” sloganlarını attık.

15 Şubat 2024

Halkın Kurtuluş Partisi
Genel Merkezi

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz