HSYK SEÇİMLERİNDE KAZANAN TAYYİPGİLLER, KAYBEDEN GERÇEK YARGI ve HALKIMIZ OLDU!

19.10.2014
603
A+
A-

Adli ve İdari yargıdaki 15 binin üzerindeki hâkim ve savcı, HSYK’nin 10 asıl, 6 yedek üyesini seçmek için 12 Ekim 2014 Pazar günü sandık başına gitti. Yapılan HSYK seçimlerini AKP’nin açıkça desteklediği “Yargıda Birlik Platformu (YBP)” ezici çoğunlukla kazandı. YBP listesinden seçime giren 10 kişiden 8’i seçimi kazandı. Diğer 2 üyelik sözde “bağımsız” olarak seçime giren cemaat yanlısı adaylar tarafından kazanıldı. Ne yazık ki, gerçek demokrat-vatanseverlerden oluşan YARSAV ve Yargıçlar Sendikası’nın desteklediği adaylardan hiçbiri seçilemedi.

AKP iktidarı, HSYK seçimlerini kazanmak için bütün iktidar olanaklarını kullandı. Ne yazık ki sonuç AKP’nin istediği gibi oldu. AKP kazandı cemaat kaybetti.

Peki, HSYK seçimleri niçin bu kadar önemli?

Çünkü: HSYK tüm yargıdaki hâkim ve savcı atamalarını ve yüksek yargıya üye seçimini gerçekleştiriyor. Hâkim ve savcı adaylarının mesleğe kabul işlemlerini yapıyor. Hâkim ve savcılarla ilgili disiplin soruşturmalarını da yürütüyor. Yani yargıya hâkim olmak isteyenin yolu HSYK’den geçiyor. Şunu açıkça görmemiz gerekiyor: Ne AKP’nin ne de cemaatin bağımsız yargı derdi yok. Her iki cenahın da tek amacı var: Yargıyı kendilerine bağlı hukuk bürolarına dönüştürmek. Ve aralarında sürmekte olan iktidar savaşında yargı silahını kullanmak…

Bu seçim sonucu ile AKP iktidarı amacını ulaşmıştır. Cemaat kaybetmiştir. Ancak kazanan halk olmamıştır. AKP iktidarı tarafından Kobani olayları bahane edilerek sıcağı sıcağına gündeme getirilen “Yargı Paketi” ile toplumsal muhalefeti nelerin beklediği ortaya çıkmıştır. En ufak hak arama mücadelesine karşı büyük cezalar getirilmektedir.

Cemaat kazansaydı da halka olumlu bir yansıma olmayacaktı. Yani olay tam anlamıyla: Kırk katır mı kırk satır mı? durumudur. Biz Halkçı Hukukçular bu her iki Ortaçağcı, halk düşmanı, AB-D uşağı ekibe karşıyız. Gerçek hak ve özgürlük mücadelesinin yolu bunlara karşı açık mücadeleden geçer. Bunun dışındaki her türlü davranış sonuçta bu gerici güruhlardan birisine hizmete yol açar. Nitekim kaşarlanmış CIA Sosyalisti Perinçek, Twitter’den yaptığı yorumda:

HSYK seçimlerinde Cumhuriyet yargısı kazandı. Türk Devrimi’nin büyük Adliye Bakanı Mahmut Esat Bozkurt’un hâkimleri ve savcıları kazandı.

Seçilen yargıçların ve savcıların, hükümetin emrinde olmayacağı garantisini ben veriyorum.

(…)

Türkiye Cumhuriyeti’nin taraftarları olarak, Cumhuriyet cephesi olarak Ergenekon tertibini yapanlara karşı 5836’ya 35 üstünlük sağladık. Yargıyı parçalayan, tertiplere alet etmek isteyen Fethullah Gülen grubu yerle bir oldu, bozguna uğradı. Türkiye’nin önü açıldı. …

Seçilen yargıçlar ve savcılar, gerekirse Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan kişiyi Yüce Divana götürebilecek vicdana sahipler.

Seçilen yargıçlar ve savcılar, Başbakanlık koltuğunda oturan insanları yargı önüne çıkartacak adalet duygusuna ve bilince sahipler.

(…)

Türkiye’yi tertiplere sürükleyen Gladyo için, kumpasçılar için HSYK seçimleri tam bir bozgundur. Yurttaşlarımızın gönlü ferah olsun.” demektedir.

Perinçek böylece cemaate karşıyız gerekçesiyle başlattığı AKP muhipliğini pervasızca sergilemeye devam etmektedir. AKP iktidarının düğün bayram ettiği seçim sonuçlarını yukarıdaki gibi sözlerle savunmaktadır. Kendisine inanan iyi niyetli insanlarımızı da kandırmaya, aldatmaya devam etmektedir. Ne diyelim, huylu huyundan vazgeçmez!

Ancak AB-D uşağı, Ortaçağcı hainler erken bayram etmesinler. Bu ülke tüm dünyaya örnek olmuş Birinci Antiemperyalist Ulusal Kurtuluş Savaşı ile bağımsızlığını kazanmıştır. Hem de çok daha olumsuz koşullar altında. AB-D Emperyalistlerine ve onların emrindeki yerli satılmışlara karşı verilecek İkinci Kurtuluş Savaşı’mız er geç zafere ulaşacak. Kurulacak Demokratik Halk İktidarında: Halkın Halk İçin Halk Tarafından Yönetilmesi denmek olan Gerçek Demokrasi uygulanacak. Halk düşmanları halka karşı işledikleri suçların hesabını verecek.

Halkçı Hukukçular olarak bu uğurda mücadele ediyoruz. Etmeye devam edeceğiz. 19.10.2014

Halkçı Hukukçular

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz