HKP, Soma Katliamının yıldönümünde alanlardaydı

15.05.2015
507
A+
A-

Soma Mitinginde Tek Ses: “Soma’nın Hesabı Sorulacak.”

Geçtiğimiz yıl Soma’da yaşanan ve 301 işçinin ölümüyle sonuçlanan katliamda hayatını kaybeden işçiler, 10 Mayıs günü Somalı ailelerin çağrısıyla Soma’da gerçekleşen mitingle anıldı.

HKP İzmir İl Örgütü olarak “Soma’nın Katili Tayyipgiller’in Bekçiliğini Yaptığı Sömürü Düzenidir” pankartımız ve flamalarımızla Soma’daydık. “Soma’nın Hesabı Sorulacak”, “Gün Gelecek Devran Dönecek Katiller Halka Hesap Verecek”, “Analar Doğurur Patronlar Öldürür”, “İşçide Kömür Karası, Tayyip’te Yüz Karası” sloganları eşliğinde yapılan yürüyüşle miting alanına gelindi.

Açılış konuşmasının ardından katliamda hayatını kaybeden işçilerin ailelerinin acı ve öfke dolu konuşmaları, katliamda evladını kaybeden bir annenin “her anneler günü beni ilk oğlum arardı. Anneler günümü kutlardı. Bugün de anneler günü. Benim oğlum nerede?” şeklindeki haykırışı uzun süre akıllardan silinmeyecek türdendi. Söz alan tüm ailelerin ise ağızlarından çıkan tek bir şey vardı: “Tüm sorumluların cezalandırılmasını istiyoruz. Davamızın peşini bırakmayacağız”

Ermenek’te, Zonguldak’ta yaşanan maden katliamlarında yakınlarını kaybedenler de Somalı ailelere destek vermek ve seslerini duyurmak için alandaydı. Onların da tek istekleri, acılarına sebebiyet verenlerden hesap sorulmasıydı.

Ailelerin konuşmalarından sonra söz alan demokratik kitle örgütlerinden temsilcilerin konuşmalarının ardından miting, “Soma’yı Unutma Unutturma”, “Soma’nın Hesabı Sorulacak” sloganları eşliğinde sonlandırıldı.

Soma mitinginden herkesin çıkarttığı sonuç; Soma’nın acısının ve öfkesinin ilk günkü tazeliğini koruduğu, sorumlular hesap verene kadar da dinmeyeceği oldu.

İzmir’den Kurtuluş Partililer

***

Soma Katliamı’nı unutmayacak hesap soracağız!

Soma Katliamı’nın 1’inci yılında yüreklerimizde aynı acıyla Antalya Kapalıyol’da Birleşik Kamu-iş ve HKP’li yoldaşlarımız ile birlikte bir anma yürüyüşü gerçekleştirdik. Soma’da ölen kardeşlerimizin, aşağılık çıkarları uğruna katlettiği masum insanlarımızın kanının Tayyipgiller’in eline bulaştığını haykırdık.

Bildiğimiz gibi 13 Mayıs 2014 tarihinde Soma’dan tüm insanlığın yüreğine bir ateş düştü. Manisa’nın Soma ilçesinde Parababaları tekelindeki maden işletmesinde, insanı ve insani değerleri hiçe sayan kapitalizm bir katliama daha imza attı. Tarihimizdeki en kitlesel işçi katliamı yaşandı. Bu katliamda 301 işçi hayatını kaybetti. Çoğu hayatının baharında olan bu işçiler göz göre göre ölüme gönderildiler, ama katiller bunu normalleştirmeye çalışarak KAZA dediler.

Bu katliamın Tayyipgiller’in rant sevdasıyla özelleştirme sonucu olduğunu bizler biliyoruz. Madencilik sektörü de özelleştirmelerden nasibini almıştır. Çağın gerisinde yöntemler ile yapılan madencilik özelleştirilerek, işverenlerin insafına terk edilmiştir. Bu sektör deneyimi olmayan, gerekli teknik donanımdan ve alt yapıdan yoksun ve tek düşüncesi daha fazla üretim daha çok kar olan sermayenin eline geçmiştir.1150 odalı kaçak saray yaptıran Tayyipgiller insan hayatını hiçe sayarak madenlere yaşam odası yapmamaktadır.

13 Nisan da görülmeye başlayan davada henüz suçlular cezalarını almamışlardır. “Her şey denetlenmiştir, kusur yoktur.” diyerek Soma Holding’in avukatlığını yapan dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın maden kazaları ile ilgili de “ÖLÜM MADENCİNİN FITRATINDA VAR” açıklaması kulaklarımızda, maden şehitlerinin acısı yüreklerimizde bu davanın takipçisi olacak,mutlaka hesap soracağız!

Soma’nın Ateşi Katilleri Yakacak!

Soma’yı Unutma!

Antalya’dan Kurtuluş Partililer

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz