HKP olarak İzmir Valiliğinin 26 Mayıs-1 Haziran tarihleri arasında eylem ve etkinlik yasaklarına karşı dava açtık

27.05.2021
395
A+
A-

İzmir Valiliğinin, İzmir İl sınırları içinde pandemiyi gerekçe göstererek başta Anayasa olmak üzere, yasalara ve hukuka aykırı olarak 26.05.2021 tarihinde vermiş olduğu, basın yayın organlarından haricen öğrendiğimiz “Valilik ve Kaymakamlık Makamlarının uygun göreceği etkinlikler hariç olmak üzere ilimiz genelinde umuma açık veya kapalı yerlerde miting, kapalı ve açık yer toplantıları ile gösteri yürüyüşleri, basın açıklaması, çadır kurma, stant açma, çelenk sunma, oturma eylemi, imza kampanyası, el ilanı ve broşür dağıtma, anma töreni, toplu karşılama ve açılışlar vb. türdeki eylem ve etkinliklerin 26 Mayıs 2021 günü saat 15.00 ile 1 Haziran 2021 saat 24.00’a kadar 7 gün süre ile yasaklanması” işleminin/kararının öncelikle YÜRÜTMENİN DURDURULMASI ile sonuçta İPTALİNE karar verilmesine yönelik olarak Halkın Kurtuluş Partisi olarak dava açtık.

AKP’giller pandemi sürecini yönetemedikleri gibi, bu süreci fırsata çevirerek kendilerine karşı yapılmak istenen her türlü protesto eylemini yasaklamaya devam ediyor. Bu yasaklarla ilgili olarak Partimiz harekete geçti ve bugün bu yasadışı uygulamanın ortadan kaldırılması için İzmir 3. İdare Mahkemesine dava dilekçemizi verdik.

Açılan dava sonrası açıklama yapan Partimiz Genel Sekreter Yardımcısı ve İzmir İl Başkanı Av. Tacettin Çolak şunları söyledi:

***

Saygıdeğer Halkımız,

Memlekette kanunsuzluklar bitmiyor, keyfilikler bitmiyor, biz de her gün bir suç duyurusu ve dava açmak zorunda kalıyoruz.

Dün uyuşturucu kaçakçılığı ve faili meçhul cinayetlerle ilgili suç duyurusunda bulunduk, Bayraklı’da.

Bugün de İzmir Valiliğinin, Gezi Direnişi’nin daha doğrusu Gezi İsyanı’nın yıldönümünde, dün itibariyle 26 Mayıs saat 15.00’ten 1 Haziran saat 24.00’e kadar almış olduğu yasaklar hakkında dava açmak zorunda kaldık.

Şimdi İzmir Valiliği diyor ki Valilik ve Kaymakamlıkların uygun göreceği etkinlikler hariç olmak üzere bu 7 gün içerisinde basın açıklamalarını açık ve kapalı yerlerdeki toplantıları, çelenk bırakmaları vs. yani aslında Anayasa ve uluslararası sözleşmelerle temel hak ve özgürlükler kapsamında her türlü özgürlüğe yasak koyuyor.

Ama burada çok ince bir uyanıklık yapıyorlar “kaymakamlıklar ve valiliğin uygun göreceği” diyerek. Gerekçe de “pandemi koşullarında toplum sağlığını” düşünüyorlarmış.

Yani şimdi Koronavirüs Kaymakamlıklar ve Valiliklerin iznine bağlı mı hareket ediyor?

Kaymakamlıklar ve Valilikler izin verince oradaki insanlara virüs bulaşısı olmuyor mu?

Yani bunlar aslında halkımızın aklıyla alay etmektir. İnsanları ahmak yerine koymaktır. Değerli İzmir halkı geçmişte de Valilik benzer yasak kararlar aldı. 2015 yılında yine aynı kararı almışlardı; hatta şimdiki aldıkları kararın formülasyonu da 2015’teki ile hemen hemen aynı. Sadece tarihler ve güncel bilgiler dışında…

Fakat burada Valilik kendi resmi sitesinde bu almış olduğu yasaklama kararlarını yayınlama cesaretini göstermiyor. Yani devlete hukuki belirlilik ilkesi gereğince devletin ya da devlet kurumlarının almış olduğu kararları vatandaşlar nereden nasıl öğrenecek?

Biz kararları basından öğrendik. Halkın Kurtuluş Partisi olarak harekete geçtik. Bu işin hukuki boyutuna aslında çok ayrıntılı hiç girmeye gerek yok. Anayasa Mahkemesinin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi hükümleri gereğince, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin vermiş olduğu onlarca karar var.

Sekiz sayfalık dilekçemizde biz bu kararların hepsine yer verdik. Şu an itibariyle açmış olduğumuz dava İzmir 3. İdare Mahkemesinin 2021/ 814 esas sayılı dosyasında işlem görmeye başlamıştır. Mahkeme kalemi ile de görüştük. Çünkü bu çok acil bir durumudur. Öncelikle, ivedilikle yürütmenin durdurulması kararı verilmesi gerekmektedir. Dosyanın hızla ele alınmasını talep ettik. İdare Mahkemesi hakimlerinden hukuka uygun karar vermelerini bekliyoruz.

Bitirirken şunu söylüyoruz:

Gezi Direnişi Türkiye’de milyonların harekete geçtiği haksızlıklar ve hukuksuzluklar karşısında isyan hareketidir. Bunu yasaklamalarla, keyfi uygulamalarla toplum bilincinden hiç kimse silemez. Halkın Kurtuluş Partisi her zaman olduğu gibi her türlü özgürlüklere karşı yapılmış harekete karşı nereden gelirse gelsin, kimden gelirse gelsin mücadele etmeye devam edecek.  Saygılar sunarım.

27 Mayıs 2021

HKP İzmir İl Örgütü

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz