HKP İzmir İl Örgütü yılın ilk eyleminde Sefalet Ücretini protesto etti

01.01.2018
531
A+
A-

Kurtuluş Yolu/İzmir

AKP’giller tarafından 2018 yılı için belirleimnen Asgari Ücreti protesto için HKP İzmir İl Örgütü 2018 yılının birinci gününde eylem yaptı.

1 Ocak Pazartesi günü Karşıyaka Çarşıda biraraya gelen HKP üyeleri, açtıkları pankart ve dövizlerle, attıkları sloganlarla sefalet ücretini protesto ettiler.

Eyleme İzmir Halkı yoğun bir ilgi gösterdi. Parabalarının temsilcileri, Sarı Gangster Konfederasyon Türk-İş ve Parababalarının sömürü ve soygun düzeninin bekçisi AKP’giller’den oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Asgari Ücreti 1603 TLl net olarak açıklamıştı. Bunun böyle olmadığını HKP adına açıklama yapan İl Yönetim Kurulu ve İşçi Komitesi üyesi Fahri Kaya şöyle açıkladı:

Asgari Ücret, AGİ (Asgari Geçim İndirimi)  dâhil 1603 TL. Bekâr bir işçi için açıklanan AGİ (Asgari Geçim İndirimi) 152.18 TL. Geriye kalır 1450,82 TL. Yani Asgari Ücret aslında 1450,82 TL.

İşte Parababaları düzeninin ve AKP’giller’in  Asgari Ücret aldatması bu. Her zamanki gibi; yine yalan, yine kandırmaca, yine atlatmaca, yine alavere-dalavere… TÜİK’in bile bir kişinin  aylık geçim maliyeti olarak açıkladığı rakam yani bir kişinin bir ayda geçimini sağlayabileceği rakam ise 1893,90 TL’dir. Devlet kurumunun açıkladığı rakamın altında Asgari Ücret yani sefalet ücreti.

Daha fazla söze gerek var mı?, dedi.

Fahri Kaya konuşmasında daha sonra Halk İktidarında yapılacakları anlatarak, halkımızı Kurtuluş Partisi saflarında, Halk İktidarını kurma mücadelesini vermeye çağırdı.

Eylem sırasında sık sık “Sefalet Ücreti Değil, İnsanca Yaşam Ücreti”, “İşsizliğe Pahalılığa Zama Zulme Son”, “AKP İşsizlik Pahalılık Zam zulüm Demektir”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek”, “Zam ZamZam Ucuzluk Ne Zaman”, “Örgütsüz Halk Köle Halktır”, “Örgütlü Halk Yenilmez”, “Sefalet Ücreti İstemiyoruz” sloganları atıldı.

Eylem Parababalarının sömürü ve soygun düzenine karşı, Ortaçağcı gericiliğe karşı halkımızın HKP saflarında örgütlü mücadele çağrısıyla sonlandırıldı.

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz