HKP Genel Başkanı Nurullah Ankut: “Bunlar asla hesap vermekten kurtulamayacaklar”

16.03.2016
607
A+
A-

HKP Genel Başkanı Nurullah Ankut:

“Bunlar asla hesap vermekten kurtulamayacaklar”

HKP Genel Başkanı Nurullah Ankut AKP’giller’i yargılamaya devam ediyor. HKP’nin, Ortadoğu’yu kan gölüne çeviren AB-D Emperyalistleri ve yerli işbirlikçilerine karşı mücadelesi sürüyor.

Halkın Kurtuluş Partisi; MİT TIR’larıyla Suriye’deki Ortaçağcı-Cihatçı gruplara silah ve mühimmat gönderen  dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İçişleri Bakanı Efkan Ala ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan hakkında savaş suçu işledikleri gerekçesiyle Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (UCM) başvurmuştu.

Savaş suçluları, bu olay üzerine HKP Genel Başkanı Nurullah Ankut hakkında hakaret, iftira ve suç uydurma isnatlarıyla şikâyette bulunmuşlardı. Savcılık bu şikâyet üzerine “suç atfında bulunmak” ve “delil ve emareler uydurmak” iddiaları için kovuşturmaya yer olmadığına karar vermiş ancak kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret edildiği iddiasıyla Nurullah Ankut hakkında kovuşturma açılmasını talep etmişti. Bunun üzerine Nurullah Ankut hakkında dava açılmıştı. Açılan davanın dördüncü duruşması bugün görüldü.

Bugün saat 09.30 civarı başladı. Duruşmada, daha önce verilen dosyalarının incelendiği belirtildi. Duruşmada söz alan HKP Genel Başkanı Nurullah Ankut, aslında burada bir tiyatronun oynandığını, müştekilerin bir değil defalarca savaş suçu işlediklerini herkesin bildiğini söyledi.

17-25 Aralık’ta müştekilerin halkın gözünde mahkûm olduklarını, AKP seçmenlerinin bile sadece yüzde 7’sinin masum olduklarına inandığını, yüzde 93’ünün ise ayakkabı kutularına, para sayma makinelerine, “sıfırlayamadım babacığım” gibi ses kayıtlarının hepsine inandığını dile getirdi.

Nurullah Ankut, Hâkime fotoğraf göstererek, “Bu gördüğünüz Libya lideri Muammer Kaddafi’nin linç edilme görüntüleri. Şunu izleyince inanın vicdan sahibi her insan insanlığından utanır. Hepimiz izledik ekranlardan. Ben İstanbul Üniversitesinde Psikoloji eğitimi almış biri olarak, müştekilerin ve Meclisteki diğer dört Amerikancı parti temsilcilerinin beden dillerine baktığımda üzüntünün zerresini görmedim.”, dedi.

Duruşmada söz alan HKP’li Avukatlar, bu davayı müştekilerin bizi niye şikâyet ettin davası olarak gördüklerini söylediler. Kamu gücünü kullanan müştekiler, kendilerinin denetlenmesini ve hukuka tabi olmalarını hiçbir zaman hazmedememişlerdir, şeklinde konuştular. Ortada suç teşkil eden herhangi bir eylem olmadığını belirterek beraat talep ettiler.

Duruşma, 1 Nisan Cuma saat 10.00’na ertelendi.

Ankara 5’inci Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşma sonrası, HKP Genel Başkanı Nurullah Ankut Adliye önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasında Amerikancı Dörtlü Çetenin yöneticilerinin hiçbirinde merhamet, vicdan, acıma olmadığını söyleyen Nurullah Ankut, “Bunlar asla hesap vermekten kurtulamayacaklar! Bizi korkutmaları, yıldırmaları asla mümkün değildir”, diyerek konuşmasını bitirdi.

HKP Genel Başkanı Nurullah Ankut’un gerçekleştirdiği basın açıklamasının tam metni:

Sevgi ve saygıdeğer arkadaşlarım,

Daha önceki konuşmalarımızda meclisteki bu Amerikancı dörtlü çetenin yöneticilerinin hiçbirinde merhametten, vicdandan, acımadan, halk ve vatan sevgisinden eser olmadığını belirtmiştik.

İşte iki gün önce birkaç yüz metre ilerimizde otuz yedi gencecik insanımız; lise öğrencilerimiz, ODTÜ’lü öğrencilerimiz bedenleri onlarca parçaya ayrılarak, canavarca, namussuzca, alçakça katledildi. Bunların yetkililerinin tamamı açıklamalar yaptılar ekranlarda.

Bir tekinin yüzünde üzüntüden, acımadan eser göreniniz oldu mu?

Hayır!

Bunlar kendi çıkarları, küp doldurmaları derdindeler, başkanlık derdindeler! Otuz yedi insanımız katledilmiş, bunların gazeteleri manşetten görmüyor, bu katliamı! Başkanlık sevdasını manşete çekiyor. Bunlar işte böylesine insanlıktan uzaklaşmış kişilerdir.

Bunlar insana üç ila on iki yaş arasında erdemlerin, insani değerlerin yüklendiği altın çağı heba etmiş insanlardır. Bundan sonra da asla iflah olmazlar.

Yine yoldaşlar, biz nasıl ki Yunanistan’ın ve Ermenistan’ın ulusal kimliklerini Türk düşmanlığı üzerine inşa ettiklerini söylemişsek, PKK’nin, PYD’nin, YPG’nin, Kandil’in de siyasi kimliğini aynı şekilde Türk düşmanlığı üzerine inşa ettiğini söylemiştik. İşte iki gün önceki katliam sonrası Kandil’den yapılan açıklamalarda bunu netçe gördük. Adamlar doğrudan Türk halkını düşman ilan ediyorlar ve katliamlarına devam edeceklerini söylüyorlar.

Yoldaşlar!

Amerika’nın Ortadoğu’da ve ülkemizdeki piyonlarının tamamında; yani Meclisteki Dört Amerikancı Parti’de, IŞİD’de, El Nusra’da, El Kaide’de, PKK’de, PYD’de acımadan, insaftan ve merhametten eser yoktur. Bunlar robotlaşmış kişilerdir. Bunların hepsi aynı kefededir yoldaşlar! Bunlardan kurtulmak Türk ve Kürt halkının en acil görevidir.

O yüzden biz bunları yargılayacağız!

Bunların zulüm iktidarını yıkacağız! Bunları bu mahkemelerde, bugünkü yasalar önünde hesaba çekeceğiz! Bu katliamlarının, ABD’ye yaptıkları suç ortaklığının, 17-25 Aralık’taki vurgunlarının, Berkin Elvan’larımızı, Abdocan’larımızı, Ahmet Atakan’larımızı katletmelerinin hesabını ve Ege’de birkaç tanesi Büyükada’dan daha büyük olan on altı adayı Yunanistan’a peşkeş çekmelerinin hesabını soracağız bunlardan! Bunlar asla hesap vermekten kurtulamayacaklar! Bizi korkutmaları, yıldırmaları asla mümkün değildir.

Halkız! Haklıyız! Yeneceğiz! 16.03.2016

HKP Genel Merkezi

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz