Hileli İflas Yolu ile Hakları Gasp Edilen Real Market İşçileri Ankara’da Kitlesel Yürüyüş, Basın Açıklaması ve Oturma Eylemi ile Mücadelesine Sahip Çıkıyor

23.08.2017
522
A+
A-

Hileli İflas Yolu ile Hakları Gasp Edilen Real Market İşçileri Ankara’da Kitlesel Yürüyüş, Basın Açıklaması ve Oturma Eylemi ile Mücadelesine Sahip Çıkıyor

Konya, İzmit, İstanbul, Ankara mağazalarından haklarını alamadan işten atılan Real Market işçileri bugün saat 10:00’da Ankara Çayyolu Beğendik mağazasına 2 kilometre geride toplanarak bir araya geldiler.

Burada yoğun yağmura ve polisin engellemelerine rağmen işçiler kitlesel ve coşkulu bir şekilde yürüyüşe geçtiler. Yol boyunca sloganlar atıldı. Yoğun güvenlik alan polis Beğendik mağazası önünde işçileri durdurdu.

Burada işçiler adına Ahmet Fazıl Çetin hazırlamış olduğu basın açıklamasını okudu.

 Ahmet Fazıl Çetin, konuşmasında; Yıllarca Real Hipermarketler Zinciri A.Ş. de çalıştıklarını hileli bir iflas yolu ile 1700 işçiye hiçbir hakkı ödenmeden çıkışı verildiğini anlattı.

Hileli iflas ile kapatılan mağazalarda çalışan işçilerin kıdem, ihbar, hak etmiş olduğu, ücretli izin, fazla mesai gibi haklarını ödenmeden çıkışlarının verildiğine vurgu yaptı.

Hileli iflas ile kapatılan mağazalarda çalışan işçilerin kıdem, ihbar, hak etmiş olduğu, ücretli izin, fazla mesai gibi haklarını ödenmeden çıkışlarının verildiğine vurgu yaptı.

Türkiye’de faaliyet gösteren Real Hipermarketler Zinciri A.Ş. 2014 Haziran ayında, Metro Marketten işçilerin tüm kıdem haklarıyla beraber Beğendik Marketler grubuna devredildiğini belirtti. 

Ahmet Fazıl Çetin, aynı zamanda haklarımızın ödenmesi Metro Gross Market ve Beğendik Mağazaları sorumludur, dedi.

Tüm haklarını alana kadar Real Hipermarketin bağlantılı olduğu Metro Beğendik Mağazalarının önünde eylemlerinin süreceğini belirtti.

Ahmet Fazıl Çetin; 2006 yılından beri TÜRK-İŞ’e bağlı Tez Koop- İş sendikası olduklarını ama bu süreçte sendikalarının yanlarında olmadığının altını çizdi. Yanımızda olmadığı gibi haklarımızı için mücadele etmemizi engellemeye çalışmaktadır.  Arkadaşlarımıza, kendisinin örgütlü olduğu diğer marketlere iş teklifinde bulunarak mücadeleden uzaklaştırmaya çalıştırmaktadır. Sözde destek için yaptıkları basın açıklamasında işçilerin hak kayıpları değil işverenin mağduriyetini öne çıkardıklarını belirtti.

Nakliyat İş Sendikasının Real Market işçilerine destek olduğunu ve kendi mücadeleleriymiş gibi sahiplendiklerini söyleyerek teşekkür etti.

Değişik mağazalardan işten atılan işçiler de söz alarak yaşadıkları sorunları anlattılar. Mücadele edeceklerini ve kazanacaklarına inandıklarını belirttiler.

Daha sonra Nakliyat-iş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu bir konuşma yaptı.

Real Market işçilerin sahipsiz olmadığını işçiler haklarını alana kadar mücadelelerine sahip çıkarak destek vereceklerini belirtti.

Bu işin Metro Marketle kalmayacağını hileli iflastan birinci derece sorumlu olan Beğendik Mağazalarını eylem alanına çevrileceğini vurguladı.

Küçükosmanoğlu; Real Market işçilerinin mücadelesini sahiplenmek tüm sendikaların görev ve sorumluluğudur. Ayrıca sınıf sendikacılığının gereğidir, dedi.

TEZ-KOOP-İş Sendikası ise sarı sendikacılığın gereğini yerine getirmiştir. Yıllarca aidat aldığı işçilerin hakları gasp edildiğinde ortadan kaybolmuştur, dedi. Real Market işçilerinin aynı zamanda sarı sendikacılığa karşıda verilmiş bir mücadeledir ifadesini kullandı.

Eylemde; “İşçilerin Hakları Gasp Ediliyor, TEZ KOOP-İŞ Nerede? Kahrolsun Sarı Sendikacılık” Kayyum Dediler, Hakkımız Yediler”, “Kıdem-İhbar ve Diğer Haklarımızdan Metro-Real-Beğendik Sorumludur”, “Bu Daha Başlangıç Mücadeleye Devam”, Haklarımızın Gasp Edilmesine Karşı Direneceğiz Mücadele Edeceğiz ve Kazanacağız sloganları atıldı dövizleri taşındı.

Açıklamadan sonra oturma eylemine geçildi. Oturma eyleminden sonra Gimat’ta bulunan Beğendik Mağazaları Genel Müdürlüğü önüne gidildi. Yürüyüş, basın açıklaması ve buradaki bekleyiş Toma ve Çevik Kuvvet polislerinin yoğun önlemi olmasına rağmen sloganlarla devam etmektedir.

 

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz