Halk Düşmanı AKP’giller’in zam yağmuru devam ediyor: Doğalgaza yüzde 14,9 zam

02.09.2019
608
A+
A-

AKP’giller tarafından 1 Eylül 2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere doğalgaz fiyatlarına yüzde 14,90 zam yapıldı.

BOTAŞ’ın ilan ettiği doğalgaz toptan satış fiyatları kapsamında; konut tüketicileri (evsel tüketiciler) ve Kademe 1 tüketicileri için nihai doğalgaz satış fiyatları ortalama yüzde 14.90 oranında arttı.

Bu zam 2019 yılının ilk zammı değil. Geçtiğimiz ay BOTAŞ’ın ilan ettiği doğalgaz toptan satış fiyatları kapsamında, konutta kullanılan doğalgaza yüzde 14.97, sanayi bölgeleri için ise yüzde 13.73 oranında zam gelmişti. Doğalgazda bir ay arayla ikinci zam yapılıyor.

Böylece doğalgaz fiyatları iki ay içinde yaklaşık yüzde 30 oranında zamlanmış oldu.

Zamlar sadece doğalgazla da sınırlı kalmadı. Elektrikten suya, taksiden okul servislerine, gıdadan akaryakıta, doğalgazdan toplu ulaşım araçlarına varana kadar her alanda zam yapılıyor. Bir ay içerisinde en çok zamlanan, akaryakıt ve doğalgaz oldu.

Elektrik fiyatlarına en son 1 Temmuz 2019 tarihinde yüzde 15 zam yapılmıştı. Böylece yılın ilk 7 ayında elektriğe yapılan toplam zam yüzde 42’yi bulmuştu.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) rakamlarına göre, enerji sektörü enflasyon oranında Türkiye açık farkla ilk sırada yer alıyor.

OECD Nisan ayı rakamlarına göre, Türkiye’de yüzde 17,3’e çıkan enerji sektöründeki enflasyon oranı, OECD genelinde ortalama yüzde 3,8 oranında, AB’de yüzde 4,8 oranında, G7 ülkelerinde ise yüzde 3,1 oranında artış gösterdi.

Çeşitli kurumlar tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre, dört kişilik bir aile için Açlık Sınırı 2.124 TL, Yoksulluk Sınırı 6.918 TL’dir. Aynı aile için (evli, eşi çalışmayan ve iki çocuklu bir çalışan için) Asgari Ücret AGİ dahil 2.116,85 TL. Açlık Sınırının altındaki Asgari Ücretle yaşam savaşı veren binlerce aile yani yüzbinlerce insanımız gelen zamlar karşısında ölümlerden ölüm beğenecek.

AKP’giller halk düşmanı yüzlerini sürekli olarak gösteriyor. Bir yandan ülkemizin doğal zenginliklerini yerli yabancı Parababalarına peşkeş çekiyorlar. Diğer yandan da bu ülkenin gerçek sahibi olan Emekçi Halkımıza zam üstüne zam yaparak memleketi dar ediyorlar.

Okulların da açılmasıyla halkımızın okul ve kırtasiye masrafları olacak ayrıca. AKP’giller bu alanı da boş bırakmıyor. Servis ücretlerine de zam yapıldı bildiğimiz gibi. Kırtasiye masrafları el yakıyor.

Demek ki, Ortaçağcı gerici, Tefeci Bezirgân Sermayenin temsilcisi, kamu malı aşırıcısı AKP’giller iktidarda olduğu sürece halkımıza zamlardan kurtuluş yok.

Peki kurtuluşumuz nerede?

Halkın Kurtuluş Partisi saflarında işsizliğe, pahalılığa karşı mücadele etmekte kurtuluş.

Halkın Kurtuluş Partisi Programında Pahalılık bölümünde şöyle der:

“GEREKÇE: Hayatın pahalanması, fiyat rakamının şu ya da bu olması değil, insanımızın geliri ile alım gücünün düşük, yerli-yabancı Parababalarının sömürü ve vurgunlarıyla iratçılık ve devlet masraflarının yüksek olmasıdır. Onun için:

“(…) 2- FİYAT POLİTİKASI: İnsanlarımızın ihtiyaçlarından hangi kısmının, en az gelirinden ne kadarı ile karşılanacağı, barometrenin ibresi gibi, göz önünde tutulacak. Meselâ: Kira, ısıtma, aydınlatma, su ve iletişim masraflarını içine alan BARINMA giderleri, kişi gelirinin en çok 10’da birini; yiyecek, içecek masrafları en çok 5’te birini; devlet masrafları ve vergiler en çok 10’da birini geçmeyecek.”

Halkın Kurtuluş Partisi’nin öncülüğünde kurulacak Demokratik Halk İktidarında, doğalgaz, elektrik gibi ısıtma, aydınlatma vb. giderler, gelirimizin en fazla onda biriyle karşılanabilecek.

İşte gerçek halkseverlik ve vatanseverlik budur. 02.09.2019

HKP Genel Merkezi

 

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz