Genel Sekreter Yardımcımız ve İzmir İl Başkanımız Av. Tacettin Çolak’a, AKP’giller’in hukuk bürosunun “Cumhurbaşkanına Hakaret”ten verdiği 3 yıl 1 ay 27 günlük ceza bizleri mücadelemizden alıkoyamaz! Davalar bizi yıldıramaz!

12.05.2022
420
A+
A-

Partimiz Genel Sekreter Yardımcısı ve İzmir İl Başkanı Av. Tacettin Çolak’ın 23 Aralık 2019 tarihinde Devrim Şehidi Teğmen Kubilay’ı Anma Eyleminde yaptığı konuşmada Erdoğan’a “Kaçak Saray’ın Reisi” dediği için açılan dava, 11 Mayıs 2022 tarihinde Menemen 3. Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü.

Duruşmada, Partimiz Avukatları Halkçı Hukukçular, HKP İzmir İl Örgütü Yönetici ve Üyeleri de Genel Sekreter Yardımcımız Tacettin Çolak Yoldaş’ımızla birlikte yer aldı.

Çolak Yoldaş,“Kaçak Sarayın Reisi” sözü nedeniyle açılan davadan beraat ederken, sosyal medyadaki paylaşımları gerekçe gösterilerek 3 yıl 1 ay 27 gün hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme salonunda da yıldırılamaz devrimci inancı ve mücadelesi ve 30 yıllık devrimci avukatlık deneyimi ile yargılanan değil, yargılayan taraf olan Genel Sekreter Yardımcımız ve İzmir İl Başkanımız Çolak Yoldaş, tüm hukuk kural ve ilkelerinin hiçe sayıldığı davanın ardından Menemen Adliyesi önünde Partili Yoldaşlarımızın katılımıyla bir basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasında ilk konuşmayı davaya müdahil avukat olarak katılan Partimiz MYK üyesi, Bursa İl Başkanı, Parti Avukatımız, Halkçı Hukukçu Halil Ağırgöl Yoldaş yaptı.

Ağırgöl, konuşmasında şunları söyledi:

***

Değerli Basın Emekçileri, Değerli Yoldaşlar;

Bugün İzmir İl Başkanımız Avukat Tacettin Çolak’a hukuksuz yapılan bir yargılamada hukuksuz cezalar verildi. Adalet beton duvarlar arasına sıkıştırıldığı sürece de hak arayan, hukuk arayan, eşitlik diyen, adalet diyenlere, insanlara, yurtseverlere, devrimcilere cezalar verildi. Verilmeye de devam ediliyor, hem de en acımasız bir şekilde.

Tarihin yazdığı adaletsizliklerden biri daha burada yaşandı bugün. Bizler Anayasadan, kanundan, Uluslararası Sözleşmelerden bahsettikçe, karşımıza yasadışı toplanmış deliller, yasadışı verilen emirler çıkarıldı ve Tacettin Çolak sözde cezalandırılmış oldu. Ama biz inanıyoruz ki, gün gelecek, devran dönecek ve bu hukuksuzluk, bu adaletsizlik elbet bir gün bitecek.

Ve halkımıza, insanlarımıza bu hukuksuzluğu, bu adaletsizliği reva görenler, bu hukuksuzluk ve adaletsizlik içinde yaşamasını sağlayanlar elbet bir gün cezalandırılacaklar. Çünkü Tarihin yargılaması acımasızdır ve elbette mazlumdan, haklıdan yana karar verecektir. Biz halkımızın karşısında aklanmış durumdayız. İnsanlarımızın bizi anlamasını istiyoruz, anlayacaklarından da eminiz. Burada verilen kararın Teğmen Kubilay’ın anmasını engellemek için verildiğini de biliyoruz. O yüzden Menemen’de bu yargılama yapıldı. Sonuçta ne ceza verilirse verilsin biz halkımızın, ülkemizin çıkarlarını savunmaya devam edeceğiz, Adaletin de en yüksek değer olarak kalmasını savunacağız. Şimdi ben isterseniz sözü, yargılanan ama bir anlamda da yargılayan kişiye vermek istiyorum. Avukat Tacettin Çolak’ın elbette söyleyeceği çok şey olacak.

***

Av. Halil Ağırgöl Yoldaş’ın konuşmasının ardından Av. Tacettin Çolak Yoldaş, yaptığı açıklamada halkımıza şöyle seslendi:

***

Halkın Kurtuluş Partisi 2010 Referandumundan sonra Yargının AKP’nin Hukuk Bürolarına dönüştürüleceğini iddia etmişti. Bugün aradan 12 yıl geçti, 2022 yılında AKP’nin Hukuk Büroları bize bir ceza daha verdi. Hoş geldi, sefa geldi…

Bugün verilen 3 yıl 1 ay 27 günlük ceza aslında Menemen’de Cumhuriyet’e kasteden, Cumhuriyeti yıkmaya çalışan Ortaçağcı gericilere karşı direnen Kubilay’ı andığımız içindir. Ve Kubilay’ı katledenlerin torunlarının memurları bize bu cezayı verdi. Dolayısıyla Türk Yargısı bitmiştir, Adalet bitmiştir, kanunsuzluklar diz boyu yürümektedir ve bu kanunsuzluklar Adliyenin içine kadar gelmiştir. Bu yargıdan bir adalet beklemek, ölü gözünden yaş ummakla eş anlamlıdır. O nedenle yaptığımız paylaşımlar, ülkedeki haksızlıkların, ülkedeki kanunsuzlukların, hırsızlıkların, vurgunların, yağmanın, talanın, yalanın, kamu malı aşırmanın teşhiridir, tespitidir.

Bunların hiçbirinde en küçük bir suç yoktur. Bunda suç arayanlar kendisi suç işlemiştir. Biz bundan 14 yıl önce FETÖ Yargısı da gördük, Silivri’de FETÖ’nün yargıçlarını da gördük. Onlar da önüne gelene bilet kesiyordu. Yurtsever Askerlere, Laik Aydınlara bilet kesiyorlardı. Ama şimdi o FETÖ Yargısı-Yargıçları, yargılama yaptıkları Silivri Zindanlarındadır.

Evet, bu devran dönecek, bu böyle gitmeyecek ve bu yargılamaları yapanlar, bize ceza verenler de cezalandırılacak bu suçlarından dolayı. Çünkü biz beynimizde düşündüğümüz, yüreğimizin süzgecinden geçirip ağzımızdan kelimelere döktüğümüz hiçbir düşünceyi ama hiçbir düşüncemizi, ne mahkemelerde, ne basının önünde, ne de belki biraz sonra hakkımda ikinci bir suç duyurusunu yapacak olan polis kameraları önünde söylemekten çekiniriz. Hiçbir şeyden çekinmeyiz. Bu ülkenin en Vatansever, en Yurtsever, en Halksever Partisi Halkın Kurtuluş Partisi olarak hakkımızda kim ne ceza verecekse versin, gerçekleri söylemeye hep devam edeceğiz.

Dün Genel Başkan’ımız Çağlayan Hukuk Bürosunda yargılandı, bugün Menemen Hukuk Bürosunda bize ceza verdiler. Dün Genel Başkan’ımıza silahların gölgesinde savunma yaptırmak istediler, ona isyan ettik. Bugün de burada Kaçak Saray’ın cübbeli memurları tarafından hakkımızda ceza verildi. Varsın versinler, hoş geldi, sefa geldi…

Bundan 40 yıl önce 12 Eylül Faşizminin zindanlarındaydım, 18 yaşında bir genç olarak. O zindanlardan ben Hukuk Fakültesine geldim. Oralarda derviş çilesi doldurmadık, mücadele ettik ve hukukçu kimliğimizi kazandık. Ve 40 yıl sonra, bir de ertelemesiz bile olsa cezalarla karşılaştık. Vız gelir, tırıs gider…

Her zaman söylüyoruz;

“Vatan aşkını söylemekten korkar hale gelmektense ölmek yeğdir”

AKP Faşizminin bize vermiş olduğu cezaların hiçbir kıymeti harbiyesi yoktur. Çünkü biz zaten Emekçi Halkımızın gönlünde çoktan beraat ettik.

***

Menemen Adliyesinin önünde Parti bayraklarımızı dalgalandırarak yaptığımız basın açıklamamızı, “Yeni Sevr’e Karşı Yaşasın İkinci Kurtuluş Savaşı’mız”, Gün Gelecek, Devran Dönecek, AKP Halka Hesap Verecek”, “Halkız, Haklıyız, Kazanacağız”, sloganlarımız eşliğinde sonlandırdık.

12 Mayıs 2022

HKP İzmir İl Örgütü

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz