Genel Başkan’ımız Nurullah Efe: Orman vatandır! Ormana kıyan vatana kıymış, vatanı yok etmiş olur!

05.08.2023
19
A+
A-

Saygıdeğer Arkadaşlarım;

Şu an yapılmış olan Milas Akbelen’deki orman kıyımı, 65 bin ağacımızın katledilmesi, içimde öyle bir acı oluşturdu ki günlerdir kendimde değilim bir anlamda. Sanki anam, babam, bir aile yakınım, yoldaşlarımdan biri ya da çok sevdiğim bir hayvanımı kaybetmiş gibi bir burukluk var içimde. Ne canım yemek istiyor, ne doğru dürüst bir şeye bakıp, ilgilenip, uğraşasım geliyor.

Yahu vatan talan ediliyor. Bu işin şakası yok yahu. Orman, ağaç en iyi antidepresanlardan biridir. Söylediğim gibi, Bozkır çocuğuyuz biz. Dağlarımızda, ovalarımızda ağaç bulunmazdı. Tek tük ahlat ya da alıç ağaçları olurdu. Onların gölgesine oturduğumuz zaman nasıl mutlu hissederdik kendimizi. Kıyılıp, katledilip, yok edilip geçiliyor yahu…

Nasıl üzülmez insan? Nasıl acı çekmez bu yıkım, bu talan karşısında?

Şuraya bakın arkadaşlar…

Bu katledilmeden önceki hali. Nasıl yeşillik, değil mi?

Bu da katledildikten sonraki hali.

Gördüğümüz gibi kurumuş gazeller, dallar, pürçekler var. Daha da böyle kalmayacak bu arazi. Bu arazi yanmış kömür molozları atılmış çöplüğe dönüşecek. İşte daha önce katledilip kömür çıkarılan bölgelerin hali, arkadaşlar.

Bakın, ne ot bitmiş, ne çayır çimen bitmiş, ne bir karınca yuva yapmış, ne böcekler var burada. Ölü bir arazi bu alan. İşte bu hale gelecek, on yıllar boyu böyle kalacak bu vatan toprağı.

İşte kıyım bu, yıkım bu, talan bu…

Bir insan hem vatanseverim deyip hem de nasıl acı duymaz bu felaket karşısında, bu talan, bu yıkım karşısında?

Yahu yüz yıl önce işgal kuvvetleri bile bu kötülüğü yapmadı bu vatana. Ama içimizdeki hainler, işgalci düşmanı bile fersah fersah geçiyorlar kötülükte, yıkımda, talanda, hırsızlıkta, vurgunda, soysuzlukta. Nedir bu hal yahu…

Bizim gibi ruhiyata sahip bir bilim insanı konuşuyor. Prof. Dr. Doğan Kantarcı, Toprak Bilimci ve Ekolog:

“Akbelen Ormanlarındaki ağaç kesimlerinin bölgede, ekosistem üzerinde büyük tehditler yaratacağını söyledi. Kantarcı, termik santraller kömürle işletilmeye devam edilirse ormanları, zeytinlikleri, tarım alanlarını yok edecekler. Geride kayalık, taşlık ve ağaçlandırılamaz çukurlar kalacaktır. Arazisi yok edilmiş köylü göç ettirilecektir. Köylü toprağın ve devletin sahibidir. Milletin de yiyeceğini üreten efendisidir. Akbelen kıyımında halk haklı olarak varlığını, toprağını, geleceğini korumak için uğraşmaktadır.”

Evet arkadaşlar… Mücadele eden köylülerimiz varlıklarını ve gelecek nesillerini korumak için uğraşmaktadırlar, mücadele etmektedirler.

Ama başta Tayyip gelmek üzere onların Bakanları, Valileri, Kaymakamları, Jandarma Komutanları ise tam tersine; vatan topraklarını bir daha geri gelmez bir şekilde talan etmek, yağma etmek için uğraşmaktadırlar. Vali Orhan Tavlı, Kaymakam Mustafa Ünver Böke toplantılar yapıyorlar, köylüleri kandırmaya çalışıyorlar, muhtarları; “Bu kömür santralleri sizin köylülerinize iş verecek”, diye.

Yahu vatanını yok edecek köylünün, iş verse ne olur?

Kaldı ki o kömür tükeninceye kadar iş verecek, kömür tükendikten sonra koyacak kapının önüne. İş verdiğinde de karnını mı doyuracak köylü? Asgari Ücret verecek.

İşte bunların alayı, tamamı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını hak etmektedirler, vatan topraklarına kıydıkları için, halkımızın bugününü ve geleceğini yok etmek için uğraştıkları için. Başka türlü halk düşmanlığı nasıl yapılır ya? En açık halk düşmanlığıdır bu.

Ama işte bizim dışımızda yüreği yanan böyle birkaç namuslu bilim insanı var. Meclisteki satılmış burjuva siyasetçilerinin tamamı başka havada. Ana Muhalefet Partisi 11-12 milyon oy alıyor, arkadaşlar.

Şimdi o bölgedeki birkaç milyon insanını bu talan edilmesi planlanan orman alanına yığsa bu talan yapılabilir mi?

Yapılamaz. Hiçbir güç o talanı yapamaz o zaman.

Ama bunların derdi başka. Halkla, vatanla bir ilgileri yok ki bunların. Bunların alayı Amerikan devşirmesi yahu. Bunlar insanlıktan çıkmış.

Hep söyleyegeldiğim gibi biz bunların dahil olduğu varlık alanından değiliz. Başka bir varlık alanındanız biz. Biz insanız, arkadaşlar. Bunlar sadece birer canlı. Sadece suretleri insan bunların. İçlerinde insan yok. Yapay zekayla çalışan robotlardan zerre farkları yok bunların. Hani onlar elektrikle çalışıyorlar, bunlar ise organik gıdalar tüketip dışkılıyorlar. Aralarındaki tek fark bu. [Nurullah Efe Ankut göğsünün sol yarısını işaret ederek] Yoksa yürek yok onların buralarında. Vicdan yok, namus yok, ahlâk yok. Onlar birer yaratık yahu…

Fakat yanlarına kalmayacak, arkadaşlar. Bu devran böyle sürmeyecek. Bunların alayı yargılanacaklar, vatana ve halka ihanetlerinden dolayı, Amerikan işbirlikçisi, Amerikan uşağı, Amerikan piyonu, Amerikan uydusu oluşlarından dolayı. Hiç kaçışları yok.

Kalın sağlıcakla…

5 Ağustos 2023

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz