Genel Başkan’ımız Nurullah Efe Ankut: Kıbrıs Meselesi’nin çözümü…

20.07.2023
138
A+
A-

Saygıdeğer Arkadaşlarımız;

Bugün 20 Temmuz…

Bundan 49 yıl önce, 1974’te bugün, Türk Silahlı Kuvvetleri; Kıbrıs Adası’na bir çıkarma yaparak Yunanistan’daki Faşist Albaylar Cuntası’nın Kıbrıs’ta da bir faşist darbe yaptırarak Nicos Sampson adlı kendi Kontrgerilla elemanına, Kıbrıs’ın Rum Kesiminin liderliğini tümüyle ele geçirmesi ve Türklerin tamamını imha etmesi harekâtına kalkışmasını durdurdu. Ve Türkleri yok olmaktan kurtardı. Kıbrıs Türklerini, 200 bin vatandaşımızı yok olmaktan kurtardı. 24 Temmuz’da bir harekât daha gerçekleştirerek Kıbrıs’ın yüzölçümünün yüzde 34’lük bölümünü hâkimiyeti altına almış oldu. Daha sonra da bildiğimiz gibi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kuruldu, arkadaşlar.

Biz ilkokula giderken, 50’li yıllarda Kıbrıs Mitingleri yapılıyordu. Ve bugüne geldik, yani aradan 73 yıl geçti. Hâlâ Kıbrıs Sorunu çözülmedi, değil mi?

Niye çözülmüyor?

Çünkü ABD Emperyalist Haydudu ve Avrupa Birliği Emperyalistleri, Ada Türklerini azınlığa düşürerek Kıbrıs’ın tamamını Yunanistan’a eklemek istiyorlar. Onların nihai amacı bu! Zaten Yunanistan ve Kıbrıs Rumları da bunu inkâr etmiyorlar, savunuyorlar, “ENOSiS”, diyorlar buna da. Açık onların niyeti, planı, programı, amacı, hedefi… İşte bu yüzden sorun bir türlü çözüme kavuşmuyor.

Peki, biz gerçek vatanseverler, halkseverler olarak bu soruna dair ne diyoruz?

Her konuda olduğu gibi açık, net, kesin, en cahil yurttaşımızın bile anlayacağı açıklıkta şunu diyoruz. Parti Programı’mızdan okuyalım:

 

***

Kıbrıs Sorunu

Partimiz, Türkiye’nin ve Kıbrıs halkının çıkarına olan tek çözümün TAKSİM olduğunu görmekte, bunu savunmaktadır. Halk İktidarını kurunca da bunu gerçekleştirecektir.

ABD ve AB Emperyalistleri, Arap Milletini, Latin Amerika’yı, Yugoslavya’yı, Irak’ı parça parça bölerken ve bölünmüşlüğü ısrarla savunurken, Kıbrıs’ta iki ayrı ulusun birer bölüğünün ya da halkının iki ayrı devlet altında yaşadığı Kıbrıs’ı neden birleştirmek için durmaksızın çalışıyorlar?

Türkiye’nin Kıbrıs’taki bölümünün siyasi varlığını ortadan kaldırmak, onu Rum Devletine yamamak, ortadan kaldırmak onun eline teslim etmek için.

Tabiî bu yaptıklarının bedelini o devletten alacaklar;  üsleriyle, tekelci şirketleriyle Ada’yı bir anlamda işgal edeceklerdir.

Bunun sonucunda da Türkiye’nin güneyden Akdeniz’e açılan kapısını kapamış-tıkamış olacaklardır. Eski cumhurbaşkanlarından ve komutanlarımızdan İsmet İnönü ve Fahri Korutürk de bu gerçeği, daha doğrusu Türkiye’ye karşı kurulmak istenen bu tuzağı, on yıllar önce görmüşler ve dile getirmişlerdi.

Demek ki bizim için Kıbrıs Sorunu, sadece orada yaşayan 200 bin Türkün sorunu değil, tüm Türkiye’nin sorunudur.

 

***

 

Programımız böyle açık, net koyar meseleyi, her konuda olduğu gibi.

Avrupa Birliği Emperyalist Çakallarının defalarca aldığı kararlar var.

Ne diyorlar burada?

“Türkiye Kıbrıs Adası’nda işgalcidir, işgali derhal sonlandırmalıdır ve Ada’yı Kıbrıslılara teslim etmelidir. Yunanistan’ın ve Rumların tüm haklarını kabul etmelidir, tüm taleplerini kabul etmelidir.”

Açık… Bir sürü kararı var Avrupa Birliği’nin.

ABD Emperyalist çakalı ne der?

Aynı şeyleri der:

“Türkiye Ada’da işgalcidir, bunu sonlandırmalıdır ve Yunanistan’ın, Rum Yönetiminin bütün taleplerini kabul etmelidir.”

ABD Başkanı Joe Biden, bütün siyasi hayatını Türk düşmanlığı üzerine inşa etmiştir; Yunan dostluğu üzerine ve Türk düşmanlığı üzerine. O bakımdan Yunanistan’ın ve Kıbrıs Rumlarının en büyük dostudur, Joe Biden.

Hürriyet’ten 18 Mayıs 2022 tarihli bir haber:

 

 

 

 

 

 

“ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray’da Yunan Başbakanı Miçotakis’i karşılarken ‘Ben Joe Bidenopulos’ esprisi yaptı. Yunan Başbakanı ‘Bidenakis daha iyi. Miçotakis-Bideniakis’ esprisiyle yanıt verdi. ABD’deki Yunan lobisinin önde gelenleri, Yunan-Rum yanlısı görüşleri nedeniyle Biden’e 2008 seçimlerinden sonra ‘Bidenopulos’ adını takmışlardı. Yunanistan’da ‘pulos’ soyadı takısı Türkçedeki ‘oğlu’ gibi kullanılıyor. ‘Akis’ ekine ise daha çok Girit kökenlilerinin soyisimlerinde rastlanıyor.”[1]

İşte böylesine geyikleşiyor Miçotakis’le, Yunan dostu, taraftarı olduğunu anlatmak için, Biden denen faşist, halk düşmanı, insanlık düşmanı alçak.

Bir haber daha okuyalım:

“ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Senatör Robert Menendez, Yunan Kathimerini Gazetesine demecinde, Türkiye’nin gerçek bir NATO müttefiki gibi hareket etmesi için önce Ege ve Doğu Akdeniz’de Yunan-Rum iddialarını kabullenmesi gerektiğini ileri sürdü.”

Bu Robert Menendez denen emperyalist alçak da bunu söylüyor, bunu savunuyor.

“Demokrat Partili Senatör Menendez, Türkiye gerçek bir NATO üyesi gibi hareket etmek istiyorsa, Yunanistan’ın egemenlik haklarını,  kara sularını, hava sahasını ihlal etmemelidir. Kıbrıs’ın kuzeyindeki işgaline de son vermelidir. Ayrıca komşularının münhasır, ekonomik bölgelerine de saygı göstermelidir, dedi.”[2]

21 Mart 2022 tarihinde yayımlanan haber bu da, arkadaşlar…

Ne diyor Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı ABD’nin?

Türkiye hem Kıbrıs’ı Yunanistan’a teslim etmeli, Ada Rumlarına teslim etmeli, hem de Ege’yi ve Akdeniz’i bütünüyle Yunanistan’a ve Kıbrıs Rumlarına teslim etmeli.

Ne yapmalı ondan sonra Türkiye?

Anadolu Yarımadası’nın içine sıkışıp kendini hapsetmelidir. Hatta sahillerimizden başını bile Ege’ye ya da Akdeniz’in sularına uzatmamalıdır. Emperyalist çakalların hakkımızda düşündükleri bu!.. Onlar bu niyetlerini gizlemiyorlar.

Ama hâlâ Türkiye’de bu ABD Emperyalist Haydudunu, onun NATO’sunu dost olarak, müttefik olarak görenler var be! Bir de bunlar vatansever, milliyetçi bilmem ne gak guk ayaklarına yatıyorlar.

Bunlar bir tarafa; bir de kendilerini solcu, sosyalist, komünist sayanlar var. Onlar da aynı Amerikan tezlerini savunuyorlar, bire bir.

Bunların hepsi Amerikan sevici yahu, en sağcısından en milliyetçi geçineninden en solcusuna, en komünistine varıncaya kadar. Bunların tamamı Amerikan uşağı yahu. Amerikan kuklası, Amerikan piyonu bunlar. Bu utanmazlar bir de utanmadan, sıkılmadan Ernesto Che Guavera’ya sahip çıkarlar, Che posterleri filan taşırlar.

Ne diyor Che, ABD Haydudu için?

“İnsan soyunun baş düşmanı”, diyor. “Bizim bütün eylemlerimiz bu insanlık düşmanına karşı dünya halklarına bir savaş davetiyesidir”, diyor. “Bu hayduda karşı bir savaş çağrısıdır”, diyor. “Dünyanın dört ikliminde, dört köşesinde bu hayduda karşı savaşlar başlatmalıyız”, diyor.

İşte demek ki biz Fidel Castro’nun,  Che’nin,  Mustafa Kemal’lerin, Kuvayimilliye’nin, Kıvılcımlı Usta’nın, Denizler’in, Mahirler’in gerçek ve meşru tek temsilcisiyiz.

Ne diyoruz hep bugüne kadar, arkadaşlar?

Farklı olan yalnız biziz!

Halkımızın, vatanımızın dertleriyle dertlenen,  Kerem misali yanan yalnız biziz!

Kalın sağlıcakla…

20 Temmuz 2023

[1] https://www.hurriyet.com.tr/dunya/mavi-vatan-haritasiyla-sikayet-etti-42064786

[2] https://www.hurriyet.com.tr/dunya/senator-menendez-yine-turkiye-karsiti-konustu-42026497

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz