Gebze Kent Meydanı’nda haykırdık: Sefalet Ücreti istemiyoruz! Asgari Ücret en az 34 bin 838 TL olmalıdır!

18.06.2023
174
A+
A-

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) Kocaeli İl Örgütü olarak, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 19 Haziran’da yapılacak ikinci toplantısı öncesi bir araya gelerek Gebze Kent Meydanı’nda eylem yaptık.

Eylemde, “Sefalet ücreti istemiyoruz! Asgari ücret en az 34 bin 838 TL olmalıdır” yazılı pankartımızı ve dövizlerimizi açtık. “Sefalet Ücreti İstemiyoruz!”, “Zam Zam Zam Ucuzluk Ne Zaman?”, “İşsizliğe, Pahalılığa, Zama Zulme Son!”, Örgütsüz Halk Köle Halktır, Örgütlü Halk Yenilmez!” sloganlarını attık.

Eylemde basın açıklamasını HKP Gebze İlçe Başkanı Murat Kızıltaş gerçekleştirdi. Açıklamada Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun görüşmeleri ‘orta oyun’ olarak değerlendirildi.

Kızıltaş yaptığı açıklamada, “Her ne kadar teknik olarak asgari ücret adı kullanılmış olsa da asgari olmaktan çıkmış, ortalama işçi ücreti haline gelmiştir. Asgari ücretle çalışanların sayısı yaklaşık 9,5 milyondur. Dolayısıyla saptanan ücret asgari ücret değil, ortalama işçi ücretidir. Asgari ücret sadece bu ücretle çalışan milyonları değil, tüm çalışanları etkilemektedir. Buna bağlı olarak emeklilerimiz de düşük ücretlere mahkûm edilmiştir” dedi.

İktidarın seçim öncesinde asgari ücretin 500 dolar seviyesinde olacağını vaat ettiğini hatırlatan Kızıltaş, “Seçim sonrası Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, ‘Dolar yerinde durmuyor, her gün farklılaşıyor. Biz TL konuşmak zorundayız’ diyerek asgari ücretin 500 doların dahi altında olacağının sinyalini vermiştir. Halkımızı yine açlık sınırında ya da açlık sınırının altında bir rakama mahkûm edecekler” diye konuştu.

TÜRK-İŞ’in 2023 Mayıs ayı açlık sınırını 10 bin 362, yoksulluk sınırını 33 bin 752 lira olarak açıkladığını belirten Kızıltaş, “Komisyonda işçi tarafının sözde temsilcisi olan TÜRK-İŞ yöneticileri kendi açıkladıkları açlık ve yoksulluk sınırı rakamlarının yanına dahi yaklaşmazlar. İşçileri sefalet ücretine mahkûm eden bu sarı sendikacılar, bu hizmetleri karşılığında bol maaşlı koltuklarda oturmaya devam ederler” dedi.

Kızıltaş açıklamasının devamında şunları kaydetti:

“Açlık ve yoksulluk rakamları da gösteriyor ki halkımız, işsizlik ve pahalılık cehenneminde her gün biraz daha fazla yanmaktadır. Çaydan ekmeğe, suya, ulaşım hizmetlerine yani iğneden ipliğe her şeye, her gün zam geliyor. Kiralardaki artış artık asgari ücretin üzerinde bir ücret alabilen insanlarımızı bile oldukça zorlamaktadır. Bu pahalılık cehenneminde emekliler, memurlar, işçiler, öğrenciler inim inim inlemektedir. AKP’giller seçim öncesi oy kaygısıyla bir süre bastırdıkları zamları seçim sonrası peş peşe yapıyorlar. Emekçi halkımız için yaşamak, karnını doyurmak, geçimini sağlamak daha da zorlaşacak.”

Kızıltaş, “HKP olarak halkımızın bu yoksulluk ve pahalılık cehenneminden kurtulup refah içerisinde yaşaması için mücadele ediyoruz. 2023 yılı temmuz ayından itibaren geçerli olacak asgari ücret dört kişilik bir ailenin asgari geçim endeksinden aşağı olmamalıdır. Yani en az 34 bin 838 lira olmalıdır” diyerek, halkımızı Halkın Kurtuluş Partisi saflarında örgütlenmeye ve bize bu acıları yaşatanlara karşı birlikte mücadele etmeye çağırdı.

Eylemimiz sloganlar ve alkışlar eşliğinde sona erdi. Gebze Halkının eyleme ilgisi büyüktü. Sonuna kadar açıklamayı dinleyen, sloganlara katılan, alkışlayan insanlarımız inancımızı ve mücadeledeki kararlılığımızı daha da güçlendirdi.

18.04.2023

HKP Gebze İlçe Örgütü

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz