Gasp edilen 11 yıllık hakları için direnen Uzel İşçilerini ziyaret ettik

22.04.2019
640
A+
A-

11 yıl önce iflas ederek kapanan ve hala satılamayan, fabrikasından malları çalınan Uzel Traktör Fabrikası’nda çalışan işçiler gasp edilen 11 yıllık hakları için direnmeye devam ediyor.

HKP İstanbul İl Örgütü olarak, Nakliyat-İş Sendikası’nın açtığı yolla ve desteğiyle direnen Uzel İşçilerinin fabrika önünde sürdürdükleri direnişi ziyaret ederek her zaman dayanışma içerisinde olacağımızı bir kez daha gösterdik.

Ziyaret sırasında söz alan HKP İstanbul İl Yöneticisi ve MYK üyesi Halil Arabulan, “Sizleri, haklı onurlu mücadelenizi sevgi ve saygıyla selamlıyoruz. Yıllardır çalışarak kazandığınız alın terinize emeğinize ve çoluğunuzu çocuğunuzun rızkına işveren el koymak istiyor. Buna karşı direniyorsunuz, mücadele ediyorsunuz. Bu haklı ve onurlu mücadelenizden dolayı sizleri kutluyoruz. Ama bu mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceksiniz buna inanıyoruz. Neden sürdüreceksiniz? Çünkü bundan vazgeçtiğiniz an çoluğunuza çocuğunuza haksızlık yapmış olursunuz. Tazminatlarını kaybetti diye yaşamını yitiren arkadaşlarınıza ve onların çocuklarına haksızlık etmiş olursunuz. Biz inanıyoruz ki birikmiş olan alın terinize, tazminatınıza kavuşuncaya kadar bu mücadeleyi sürdüreceksiniz. Sonuna kadar da desteklemeye devam edeceğiz.

Ben HKP yöneticisi olarak aylardır geliyorum. Bazı arkadaşlar, bu HKP kimdir, ne çıkarı vardır, neden buraya geliyor diye haklı olarak soruyor olabilir. Biz neden burayadız? Neden sizleri destekliyoruz? Şundan, sizin uğradığınız haksızlığın nedenlerini ortadan kaldırmak için mücadele ediyoruz. Tüm işçi sınıfının uğradığı haksızlığı ve sömürüyü ortadan kaldırmak için mücadele ediyoruz. Bunun için buradayız. Ama her şeyden önce biz buradaki insanlar olarak hangi milletin evladıyız? 7 düvele karşı ülkemizi vatanımızı Sevr Antlaşmasıyla parçalamak isteyen Mustafa Kemal’in önderliğinde Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla birlik beraberlik olmuş düşmanı def etmiş Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuş bir milletin torunlarıyız. İşte biz ülkemizin kurtuluşuna ve kuruluşuna sahip çıktığımız için buradayız. Devleti milletten ve halktan üstün tutan değil, halkı devletten üstün tutan gerçek halk iktidarı için mücadele ediyoruz.

Aranızda işsizlik yaşamamız arkadaşımız yoktur. Müzmin işsizlik ve azgın hayat pahalılığı kanser haline gelmiştir. Bu kanseri kökünden temizlemek için bilim ve teknolojinin en son aşamasıyla üretim gerçekleştirip ekonomiyi düzeltmek ve refahı sağlamak için mücadele ediyoruz. İşsizliğin ve hayat pahalılığının tek nedeni sömürüdür arkadaşlar. Sizin fabrikadan örnek vermek istiyorum. Üretim yaparken günde 80 100 arası traktör üretiyorsunuz. Bunun 10 ya da 15’i tüm masrafları karşılarmış geriye kaldı 65, ya da 90. Şimdi bu 65 ya da 90 traktör eşitlik midir? Hayır, biz işte bu sömürü ortadan kalksın, rızıkta eşitlik sağlansın diye mücadele ediyoruz. Dediğim gibi bilim ve teknolojinin son aşamasıyla ağır sanayiyi kurarak, ucuz devleti hayata geçirerek bunu gerçekleştireceğiz. Peki, bunu hangi örgütlülük yapacak? Sizler. İşçiler, köylüler, kadınlar, gençler, onların örgütlülüğü yapacak. Kimler girişimde bulunacak? Kimler denetleyecek? İşçiler, köylüler yapacak. İşte biz böyle bir iktidar mücadelesi verdiğimiz için buradayız.

Sizleri bir kez daha bu haklı ve onurlu mücadelenizden dolayı kutluyoruz. Ve yine tazminat hakları için Nakliyat-İş önderliğinde mücadele eden Real işçilerini de destekliyorsunuz. Bu nedenden dolayı da kutluyoruz sizleri. Sizlere yol göstereni, önünüzü açan ve desteklerini esirgemeyen Nakliyat-İş’i ve Real İşçilerini de kutluyoruz” ifadelerini kullandı.

Arabulan’ın konuşmasını sık sık alkışlarla kesen işçiler, “Davamız ekmek davasıdır”, “Tazminat hakkımız söke söke alırız” sloganları attı.

Ziyarette direnişleri 20 aydır süren Real işçileri de söz alarak kendi yaşadıkları süreci aktardı ve Uzel işçilerine dayanışma mesajlarını iletti. Real direnişçileri, Uzel işçileri gibi kendilerinin de sarı sendika yüzünden mağduriyet yaşadıklarını belirterek mücadelelerini sahiplenen Nakliyat-İş Sendikası’na teşekkür etti. Real İşçileri, direnişçi işçilerin dayanışmasının önemine vurgu yaparak bu dayanışmanın devam etmesinin önemli olduğunu ifade etti.

Uzel işçilerinin mücadelesi zaferle sonuçlana kadar yanlarında olacağımızı ve Uzel işçisinin yalnız olmadığını bir kez daha söyledik. 21.04.2019

İstanbul’dan Kurtuluş Partililer

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz