Eğitim-İş’e polis engeli

05.10.2013
549
A+
A-

Tayyipgiller’in toplumumuzun tüm kesimlerine uyguladığı baskılardan öğretmenlerimiz de nasibini alıyor. Bir süreden beri okullarımızdaki Ortaçağcı uygulamalara karşı çıkan öğretmenlerimize yönelik cadı avı başlatılmış durumda. En son bildiğimiz gibi, Sancaktepe’de Eğitim-İş üyesi bir okul müdiresi, “öğrencilere din dersini seçtirtmediği” gerekçesiyle görevden el çektirildi.

Tayyipgiller’in bu ve bunun gibi saldırılarına yönelik Eğitim-İş Sendikası “Meslek Onurumuza ve Laik Eğitime Saldıranlara Şimdi Ders Verme Zamanı” adıyla bir eylem yapma kararı aldı. Öğretim birliğine darbe vuranlara, eğitimi paralı hale getirenlere, okullarımızı haremlik selamlık hale getirenlere, meslek onurumuza saldıranlara karşı yapılacak eylem için Eğitim-İş üyesi öğretmenler Galatasaray Lisesi’ne yürüyüş yapmak üzere Taksim-Tünel’de buluştu. Buradan coşkulu sloganlarla yürüyüşe geçtikten çok kısa bir süre sonra kitle Tayyipgiller’in polisi tarafından durduruldu. Bir anda kitlenin önüne yüzlerce çevik kuvvet polisi yığıldı. Tabiî Gezi Direnişi’mizin korkusu hâlâ devam ettiği için TOMA’ları da eksik bırakmadı Tayyipgiller.

Çevik Kuvvet tarafından durdurulan Eğitim-İş üyesi öğretmenler bir süre bulundukları yerde sloganlar attılar, oturma eylemi yaptılar. Yaklaşık 3,5 saatlik bekleyişin ardından Eğitim İş Genel Başkanı Veli Demir polis barikatının önünde bir açıklama yaptı. Demir, AKP iktidarının laik öğretmenlere yönelik bir cadı avına giriştiğini, AKP polisinin, hakkını arayan her kesime olduğu gibi bugün de öğretmenlerin önüne barikat kurduğunu dile getirdi. Öğretmenlerin özlük hakları ve bilimsel, laik, demokratik bir eğitim için verilen mücadelenin devam edeceğini belirten Demir; AKP, İstanbul Valiliği ve Emniyet Müdürlüğünün tutumunu protesto etmek için okunacak asıl basın açıklaması metnini okumayacağını dile getirerek öğretmenlere yönelik bu muameleyi kınadığını ifade etti. Kurtuluş Partili Kamu Emekçileri olarak sendikamız Eğitim-İş’in eyleminde biz de bulunduk.

İstanbul’dan Kurtuluş Partili

Kamu Emekçileri

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz