DOSAB’da Termik Santrale Hayır!

17.12.2014
559
A+
A-

Kurtuluş Yolu/Bursa
Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi (DOSAB)’da bulunan fabrikaların elektrik ihtiyacını karşılamak için yapılması planlanan kömürlü termik santral girişimi, Bursa Halkı tarafından protesto edildi.
Yapılacak kömürlü termik santralden elektrik enerjisi elde etmek için günde 1200 ton kömür işleyecek. (Bu miktar, kış mevsiminde ortalama 1000 ailenin bir ay boyunca harcadığı miktara denk geliyor.)
Setbaşı Mahfel  önünde toplanan yaklaşık 2000  kişi, tepkilerini ellerinde bulunan siyah balonlarla  Atatürk Heykeli’ne kadar, “Termiğe İnat Yaşasın Hayat”, “Bursa Yeşildir Yeşil Kalacak”, “Ölüm ile Komşu Olmak İstemiyoruz” sloganları atarak yürüyüş gerçekleştirdi.
Burada bir konuşma yapan DOSAB’ın yakınında yer alan Panayır Mahallesi sakinlerinden Durmuş Berk, tesisin yapılacağını 4 ay önce öğrendiklerini ve o günden sonra uykularının kaçtığını dile getirdi. Çevre il ve ilçelerden her gün taşınacak bin 200 ton kömürün burada yakılacağını belirten Berk, “Asit yağmurları tarlalara ve çocuklarımızın üzerine yağacak. Bu santralin yapılmasına asla izin vermeyeceğiz” dedi.
Kurtuluş Partililerin de katıldığı eylem halaylar eşliğinde son buldu.

DOSAB’da Termik Santrale Hayır!

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz