Doğru söze ne denir?..

04.09.2015
615
A+
A-

ESBAŞ Genişleme ve Süre Uzatım Protokolü ile Aliağa Serbest Bölgesi Protokolü’nün imza törenine katılan ve bir konuşma yapan Ekonomi Bakanı Zeybekci: “Türkiye ekonomisine kriz gelmeyeceğini öne sürerek, “Türkiye büyük, güçlü bir ülke. ‘Vay şu olmazsa kriz gelir. Gelmez arkadaşlar. Allah aşkına ben söylüyorum’” dedi. Türkiye’nin toplam borcu 400 milyar dolar özel ve kamu. (…)”(http://www.gazetevatan.com/bakan-sert-cikti-uc-kurusluk-beyninle–856378-ekonomi/)

Allah için doğru. Öncelikle N. Zeybekçi söylüyor bunu. Bakandan iyi mi bileceğiz krizin gelip gelmeyeceğini?..

Rakamlar, gerçekler, ekonominin hali pür melali mi, dediniz?..

Geçiniz efendim! Bakan Zeybekçi söylediyse hepsi boş, hepsi yalan olur. Bakan, üstelik de ekonomiye bakan (gerçek anlamda bakan yani seyreden, izleyen) Zeybekçi söylemiş bunu. Var mı daha ötesi?..

Sonra yine “kriz gelmez” tespiti de doğru çünkü zaten krizin ta içindeyiz… Kriz daha nasıl gelsin Allah aşkına?

Dolar, Avro almış başını gidiyor. Türk parasının yabancı paralar karşısında değer yitirmesi demek olan devalüasyon yüzde 30’u geçmiş durumda. Dolar üç liraya, Avro neredeyse üç buçuk liraya ulaştı.

Milli gelir yıllardır (kendi söyledikleri rakamlarla) on bin dolar civarında takılmışken son değer yitirimleriyle birlikte yedi bin küsur dolara gerilemiş durumda.

Dünya’nın en büyük 16’ncı, 17’nci ekonomisi denilen Türkiye ekonomisi şu anda 20-21’inci sıraya gerilemiş durumda.

Dünyanın “en kırılgan beş ekonomisi”nden biriydik. Son gelişmelerle birlikte en kırılgan birinci ülkesi haline geldik.

“Bakan” Zeybekçi’nin yalan söyleyerek ifade ettiği gibi Türkiye’nin kamu ve özel sektör toplam dış borcu 400 milyar dolar değil, 600 küsur milyar dolar. Ama onlar için yalan söylemek, su içmek, yemek yemek gibi sıradan bir şey olduğu için bir beis görmüyor Bakan Zeybekçi ve insanların gözünün içine bakarak söylüyor yalanlarını…

İçine boylu boyunca daldığımız savaş sonucu ülkeye turist gelmez oldu. Buradaki kayıp da yüzde 15-20 civarında. Ki turizmdeki gelir kaybı önemli bir kayıp demektir ülke ekonomisi için.

Satılmadık kamu malı kalmamış, özel sektör şirketleri de ha bire yabancı şirketlere satılır duruma gelmiş.

Ee… Böyle bir ekonomiye, üstelik de Bakan Nihat Zeybekçi bizzat söylediği için; “kriz gelmez.”(!)

Doğru, gelmez. Zaten geleceği kadar gelmiş…

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz