Doğalgaz ve elektrik zammı halka ihanettir!

01.08.2018
524
A+
A-

Doğalgaz ve elektrik zammı halka ihanettir!

Gün geçmiyor ki yeni zamlar gelmesin…

Halkımız işsizlik, pahalılık cehenneminde kavrulurken ateşi harlamaya devam eden AKP’giller 31 Temmuz tarihinde elektrik üretim amaçlı doğalgaz satış fiyatına yüzde 49.5 zam yaptı.

Doğalgaza yapılan bu zamdan hemen sonra da elektriğe zam geldi. Elektrik zammı, Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı. Buna göre 1 Ağustos’tan itibaren geçerli olmak üzere elektrik fiyatı meskende yüzde 9, sanayi ve ticarethanelerde yüzde 14 artırıldı. Karara göre, konutlarda kullanılan elektriğin kilovatsaati yüzde 9.57 artış ile 29.578 kuruş oldu. Sanayi elektriğinin fiyatı ise yüzde 9.26 arttı, 24.479 kuruşa yükseldi. Ticarethanelerde kullanılan elektriğin fiyatı da yüzde 0,55’lik bir değişimle 30.816 kuruşa yükseldi.

Son sekiz ayda yapılan zam oranını konutlarda yüzde 22, diğer gruplarda yüzde 25’i buldu. 230 kilovatsaatlik asgari elektrik tüketimi olan bir ailenin aylık faturası 116 liraya çıktı. 6 ay önce aynı tüketim için 95 lira ödeyen bir aile artık 21 lira daha fazla ödeyecek.

Üstelik, sadece evlerde kullanılan elektriğe de değil, sanayide kullanılan elektriğe de zam geldi. Bu zammın da beraberinde farklı zamları getirmesi kaçınılmaz olacak. Halkımızın ayaklarındaki açlık ve sefalet prangaları daha da ağırlaşacak…

Ülkemizi “Haziran ayında oynanan seçim tiyatrosuyla” her açıdan kötü günler bekliyor. Ekonomik kriz kapıda. AKP’giller’in gerici, Ortaçağcı politikalarıyla çevrelenen halkımızı yapılan zamlarla, gerici politikalarla kara günler beklerken, Parababaları zenginliğine zenginlik katıyor. İşçiyi, emekçiyi sömürmeye devam ediyor. Öte yandan, AB-D Emperyalistleri, yerli işbirlikçilerinin de yardımıyla ülkemizi Yeni Sevr’e doğru hızla sürüklüyor.

Halkımız ise adeta zamla yatıyor, zamla kalkıyor. Patates, soğan, domates, ekmek, simit, daha nice gıda maddesi günden güne zamlanıyor, “açlık ordusu” büyüdükçe büyüyor! Yapılan araştırmaya göre, dört kişilik ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarını ifade eden “Açlık Sınırı” 2018 Haziranı’nda 1714 olarak belirlendi. Aynı araştırmaya göre Yoksulluk Sınırı ise 5 bin 584 lira olarak hesaplandı.

Yani, ülkemizde Asgari Ücret 1604 Türk Lirası iken Açlık Sınırı 1714 lira…

Elektriğe ve doğalgaza yapılan zam zaten Açlık Sınırının altında bir ücretle yaşam savaşı veren halkımıza yeni bir ihanettir. Hırsızlıkları, vurgunları artık gizli saklı olmaktan çıkan AKP’giller, halkımızı işsizlik pahalılık cehenneminde inletirken, küplerini dolduruyor.

Ancak bu gidişin elbet bir sonu olacak. Bu zamların, soygunların hesabı Demokratik Halk İktidarı’nda sorulacak. Açlığa, yoksulluğa, kan ve göz yaşına mahkum edilen halklar Emperyalistleri ve işbirlikçilerini yenecek! 01 Ağustos 2018

 Halkın Kurtuluş Partisi

Genel Merkezi

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz