DİSK/Emekli-Sen Balıkesir Şubesi’nden maaş zammı protestosu

31.01.2014
513
A+
A-

DİSK’e bağlı Tüm-Emekli Sen Balıkesir Şubesi üyeleri, Yeşilli Meydanı’nda toplanarak emeklilere yapılan maaş zammını protesto etti.

Yaklaşık 50 kişinin katıldığı eylemde emekliler, “Kendilerine Yat, Kat, Han; Emekliye, Çalışana, Din, İman”, “Kendilerine Kazanla, Emekliye Kepçeyle”, “Ne Zaman Utanacaksınız?”, “Sefalete ve Yoksulluğa Teslim Olmayacağız” yazılı pankartlar açtı. Emekliler “Her Yer Rüşvet, Her Yer Yolsuzluk” diye sloganlar attı.

Grup adına açıklama yapan Tüm Emekli-Sen Balıkesir Şube Başkanı Bekir Ceylan, AK Parti’nin 1980’lerden beri dünyada ve ülkemizde uygulanmakta olan yeni liberal anlayışın en hassas uygulayıcısı olduğunu savundu. Bugüne kadar yaptıkları da bunu kanıtlamaktadır, diyen Ceylan, AKP iktidara gelir gelmez “Sosyal Güvenlik Reformu” diye topluma sunduğu Sağlıkta Dönüşüm programını hayata geçirmek için yoğun bir çaba harcadı ve sözde reformla sosyal devleti tasfiye etti. Bu tasfiye nedeniyle, devlet tarafından herkese eşit ve parasız verilmesi gereken, sağlık, eğitim, sosyal güvenlik, yaşanabilir bir çevre gibi en temel hizmetleri bile özelleştirdi, diye konuştu.

Bekir Ceylan, iktidarın emeklileri mağdur etmeye devam ettiğine vurgu yaptı. Hükümetin övünerek açıkladığı büyümeden emeklilere pay vermediği gibi aylıklarını enflasyon artış oranı kadar arttırmak suretiyle sefalete mahkûm etmeye devam ettiğini belirtti. Kaldı ki Türkiye İstatistik Kurumunun hükümetin müdahalesinden dolayı gerçek enflasyon rakamını açıklamadığını herkes gayet iyi bilmektedir. Bir yandan kaynak yok bahanesi ile emekli sefalete mahkûm edilirken, diğer yandan da sisteme girişi teşvik amacıyla, özel bireysel emeklilik sistemine devlet bütçesinden kaynak aktarılmaktadır. Bu politikanın asıl amacı kamu emeklilik sisteminden kaçışı hızlandırmak ve insanları özel emeklilik fonu almaya teşvik ederek, bireysel emeklilik şirketlerine kaynak aktarmaktır, diye konuştu.

İktidarın emeklileri mağdur eden ekonomik ve sosyal uygulamalarının bütün çıplaklığıyla göz önünde olduğunu belirten Ceylan, sözlerine şöyle devam etti: 2014 ve 2015 yılları için hükümet ile kamu çalışanları adına, en çok üyeye sahip konfederasyon olan Memur-Sen arasında imzalanan sözde toplusözleşmede, memur emeklilerine 2014 yılının tamamı için brüt 175 lira aylık artışı verilmesi sağlanmıştı. Ancak bu 175 lira, emekli aylıklarına 143 lira olarak yansımaktadır. Bu rakam seyyanen büyük bir artış gibi görünse de, yılın tamamı için verildiğinden, aylıkların reel olarak gerilemesine yol açacak ve yoksulluğu artıracaktır. Diğer yandan SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıkları ise 1 Ocak tarihinden geçerli olmak üzere 1 Temmuz-31 Aralık tarihleri arasındaki altı aylık dönem için TÜİK tarafından açıklanmış olan yüzde 3,27 oranındaki TÜFE artışı olarak artırıldı, dedi.

Bekir Ceylan 17 Aralık’taki yolsuzluk operasyonuna da dikkat çekerek, bu operasyon AKP’nin 11 yıllık iktidarının üzerinde oturduğu kirli ilişkileri ifşa etmiştir. Ne kadar komplo derlerse desinler, 17 Aralık operasyonu, rüşvet olarak alınan milyon dolarların evdeki ayakkabı kutularında saklandığını, bakan çocuklarının aldıkları rüşvet parasını saymak için evlerinde para sayma makineleri bulundurduklarını açığa çıkarmıştır, dedi. Operasyon, İşadamlarının bakanların makamına kravat kutularında yüz binlerce dolar rüşvet gönderdiklerini açığa çıkarmıştır. Operasyonu komplo olarak açıklayıp, karşı koymaya çalışan iktidar, devlet içinde devlet olan bir gücün yargıya ve emniyete hâkim olarak kendisini tasfiye etmeye çalıştığı şeklindeki propaganda ile operasyonu değersizleştirmeye ve bir kez daha mağduru oynamaya çalışmaktadır. Oysa bütün bu suçları iki ortak olarak birlikte işlemişlerdir, dedi.

Bekir Ceylan, diğer yandan da hükümet, “kaynak yok” diyerek, milyonlarca emekliyi açlığa mahkûm etmektedir. Yapılanlar sadece emeklileri açlığa mahkûm etmemiş aynı zamanda çocuklarımızın geleceği ile de oynanmıştır. Ülke talan edilmiş, kent merkezleri, doğal kaynaklar, tarihi zenginlikler kendilerine ve yandaşlarına rant sağlamak için peşkeş çekilmiştir.

Sendikamız, önüne çıkarılan tüm engellere rağmen, yılmadan mücadele etmeye devam etmektedir. Hükümetin milyonlarca emekliyi açlığa mahkûm eden politikalarına karşı mücadelemizi sürdüreceğiz, dedi.

Eylem coşkuyla atılan sloganlarla sonlandırıldı.

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz