Çilekeş Halkımıza bir ihanet de Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’den: Bursa’da Halk Ekmeğe yüzde 66 zam yapıldı!

24.06.2024
13
A+
A-

Bursa Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden BESAŞ, ekmek fiyatlarına yüzde 66 zam yaptı. 7,5 liradan satılan 400 gram ekmek, bugünden itibaren 12,5 liradan satışa sunulacak.

BESAŞ tarafından üretilen diğer ekmeklerin fiyatları ise şu şekilde olacak:

“Tam buğday ekmek 22,5 lira, kepekli ekmek 17 lira, çavdarlı ekmek 22,5 lira, ruşeynli ekmek 22,5 lira, ayçekirdekli ekmek 25 lira, organik siyez tam buğday 45 lira, tam tahıllı ekmek 25 lira, yulaflı ekmek 25 lira, yöresel köy ekmeği 45 lira, rol ekmek 3 lira, kepekli rol ekmek 3 lira, tuzsuz rol ekmek 3 lira, şampiyon ekmek 7,5 lira, çikolatalı ekmek 7,5 lira ve sandviç ekmeği 3’lü 10 lira.”

Halkımızın daha yeni bir bayramdan çıktığı günlerdeyiz. AKP’giller’in acımasız bir şekilde işsizlik pahalılık cehenneminin ateşinde kavurduğu çilekeş, fedakâr halkımız; ekonomisi tarumar olmuş bir ülkede hayatta kalma mücadelesi veriyor. Tencerelerde artık aş yerine dert kaynıyor, taş kaynıyor. Mevsim yaz… Halkımız çarşıda, pazarda meyvenin, sebzenin yanına yaklaşamıyor. Artık her ürünü taneyle alma noktasına gelmiş durumda…

Her gün iğneden ipliğe, her şeye zam üstüne zam yapılıyor. AB-D Emperyalistleri tarafından halkımızın başına musallat edilen, 1150 odalı Kaçak Saray’da Medine Hurması, manda yoğurdu ve ejder meyvesiyle Lale Devri yaşayan, halkımıza ise “Porsiyonları küçültün, kemerleri sıkın, sabredin”, diyen AKP’giller’in Reisi ve avanesi, halkımızı bir yandan Allah’la aldatırken öte yandan ülkemizin yeraltı ve yerüstü tüm kaynaklarını yerli ve yabancı Parababalarına peşkeş çekmektedir. Dolayısıyla Halkımız AKP’giller tarafından et, tavuk, süt ve süt ürünleri, yumurta ve diğer besleyici gıdaları tüketemez hale getirildi. Hal böyle olunca, Emekçi Halkımızın en fazla tükettiği gıda maddelerinden biri ekmek oluyor. Ekmek hem ucuz hem de kolay bulunabilir olduğu için özellikle kalabalık aileler karınlarını ekmekle doyuruyor neredeyse.

Bursa’daki aileler ekmek ihtiyacı başta olmak üzere bazı süt ve süt ürünlerini daha ucuz olduğu için BESAŞ Ekmek’ten karşılıyor. Emekçi Halkımızın beslenmesinde önemli bir yer tutan ekmeğe yüzde 66 oranında zam yapılması milyonlarca emekçiyi etkiliyor.

“7,5 TL’den 12,5 TL’ye çıkmış da ne olmuş, maliyetler arttı, bu zam normal”, diyenler olabilir. Bursa Büyükşehir Belediyesi de böyle düşünmüş olmalı ki, yüzde 66 oranındaki zammı yapmakta bir beis görmemiş. Ancak halkçı belediyecilik kâr amacı güdülerek yapılmaz. Yeri gelir, halkın yararına yapılan çalışmalarından dolayı zarar da edebilir ya da maliyetine yapabilir bu çalışmaları. Halkımızın kuru soğana muhtaç olduğu bu günlerde de yapılması gereken, sadece artan maliyetleri değil, halkımızın ekmeğe bile ulaşmakta zorluk çektiğini göz önüne alarak gerekirse bir yıl daha ekmeğe zam yapmamak olmalıydı.

Ülkemizde artık ortalama işçi ücretine dönüşmüş olan Asgari Ücrete Ocak 2024 itibarıyla yapılan zam bir önceki döneme göre yüzde 49’dur. Kaldı ki AKP’giller tarafından ayrıca 2024 yılı için ikinci bir zam yapılmayacağı da açıklanmıştır, Yine emeklilerimize yüzde 49,5 oranında zam yapılmıştır. En düşük emekli maaşı 10 bin TL’dir. Görüldüğü üzere ne Asgari Ücretliye ne de emekliye yüzde 66 zam yapılmamıştır.

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’e uyarımızdır:

Halkın en temel gıda maddesi haline gelen ekmeğe yapılan yüzde 66’lık zam Halkımıza ihanettir.

Bu zammı yapmazsan BESAŞ Ekmek zarar mı edecek? Diyelim ki zarar etti; AKP’giller döneminde neredeyse tüm geliri tarikatlara ve AKP’giller yandaşlarına peşkeş çekilen, on yıllardır zarara sokulan Bursa Büyükşehir Belediyesinin halkın ekmeğine zam yapmadığı için zarara uğraması sizin için bir onur kaynağı değil mi?

Siz Patron musunuz, belediyeler de kâr edecek şirketler midir ki, halkımızın ucuz ve güvenli ekmek yemesinin değil de ekmekten kâr ya da zarar etmenin derdine düştünüz?

Halkın Kurtuluş Partisi Halkçı Belediyecilik anlayışını savunur. Bizim belediyecilik anlayışımızda halkımızın zor gününde onun yanında olmak vardır. Halkımızın ekmeğine bırakın yüzde 66 zam yapmayı, bu işsizlik pahalılık cehenneminde ekmeğe gerekirse indirim yapılarak halkımıza bir nebze de olsa destek olmak vardır.

İşte bu yüzden belediyecilikte de farklı olan yalnız biziz.

Yapılan yüzde 66’lık ekmek zammını protesto ediyoruz.

24 Haziran 2024

Halkın Kurtuluş Partisi
Bursa İl Örgütü

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz