Çiftçinin kara gün dostu TMO’nun AKP’giller eliyle Çiftçinin kara günü haline dönüştürülmesini yargıya taşıdık

05.08.2023
98
A+
A-

Kendi Üreticisine bu kadar düşman bir hükümet şu ana kadar görülmemiştir. AKP’giller bu ülkeye, üreticimize bunu da yaşattı, yaşatmaya devam ediyor, iktidarda kaldığı sürece de yaşatmaya devam edecek.

Çiftçinin en dar zamanında imdadına yetişen TMO’nun siloları bir bir satılıyor, daha doğrusu peşkeş çekiliyor. Hem de nasıl satıldığı bile belli değil. İhale olup olmadığı bile belli değil. Artık bu kadar pervasız, AKP’giller. Anayasa, yasalar, tüzükler, yönetmelikler, hiçbir mevzuat umurlarında değil. Kaçak ve Haram Saray’ın mücrimi ne derse o oluyor.

HKP olarak Niğde Merkeze Bağlı Hüyük Köyü’ndeki TMO’da yapılan bu yolsuzluğu, bu ihaneti, bu pervasızlığı da kayıt altına aldırdık.

Konu ile ilgili olarak MYK Üyemiz Adnan Okur Yoldaş’ın suç duyurusu sonrası yaptığı açıklama aşağıdadır:

***

Saygıdeğer Halkımız;

AKP’giller Türkiye’sinde belki de bir örneği şu ana kadar hiç yaşanmamış şeyler yaşanıyor. Var mıdır bir örneği, bilemiyoruz. Sen elindeki kamuya ait bir depo silosunu satacaksın, sattığın kişiden satış fiyatına yakın bir parayla kiralayacaksın. Nasıl olur demeyelim, AKP’giller Türkiye’sinde oluyor.

Niğde merkeze bağlı Hüyük köyü mevkiinde Toprak Mahsulleri Ofisine ait olan ve halen TMO alım merkezi durumunda depo siloları satılıyor, satış fiyatına TMO tarafından tekrar kiralanıyor.

Bir üretici, ofisin depo kapasitelerinin yetmediğini belirtiyor ve feryat ediyor: “Mecburen tüccara vermek zorunda kalıyoruz. TMO’nun randevulu sistemi işimizi uzatıyor. Borcumuz olduğu için ürünü bir an önce elden çıkarmak istiyoruz. O nedenle de tüccara daha düşük fiyatlar ile vermek zorunda kalıyoruz.”

Görüldüğü gibi, “Yurtta hububat ve bakliyat fiyatlarının üreticiler yönünden normalin altına düşmesini ve tüketici aleyhine anormal derecede yükselmesini önlemek, bu ürünlerin piyasasını düzenleyici tedbirler almak” amacıyla kurulan, Çiftçimizin kara gün dostu olarak tanımladığı Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), kuruluş amacından uzaklaşmakta, Çiftçimizin ve tüketicilerin sesini, feryatlarını görmezden gelmektedir. Bilinçli olarak Çiftçimiz Tüccara yönlendiriliyor. Çiftçi, Köylü kaybetsin, AKP’giller’in tüccarları kazansın diye…

Parti Programına; “Tarım ürünleri aleyhine, sanayi ürünlerinin fiyat artışı durdurulacak. Köy ürünlerinin gerçek köylü kooperatifleri eliyle ihracatı kolaylaştırılacak, Ofisin yönetim ve kontrolü köylü örgütlerine bırakılacak” ifadesini koyan, bu ülkenin en vatansever, en halksever partisi Halkın Kurtuluş Partisi olarak bu yolsuzluğu, bu vurgunu, Çiftçimize yapılan bu ihaneti de yargıya taşıdık.

Başta Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ve TMO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güldal gelmek üzere sorumlular hakkında Görevi Kötüye Kullanma, Kamu Görevlisinin Suçu Bildirmemesi ve Anayasayı İhlal suçlarını işledikleri için suç duyurusunda bulunduk.

Memleketin neresinde olursa olsun vatana, emekçi halka karşı yapılan zulme, ihanete, haksızlığa, kamu mallarının yağmalanmasına karşı mücadeleden asla vazgeçmiyoruz.

Halka, vatana karşı işlenen suçlarda zaman aşımı olmaz. Bu suçları işleyenler, eninde sonunda gücünü vicdanlarından ve hukuktan alan hakimler, savcılar karşısına çıkartılıp, Çelik Bilezikle tanıştırılacaklar. Bundan kaçışları yok.

5 Ağustos 2023

HKP Genel Merkezi

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz