Çankaya Belediyesi Norm Altaş’ta Zafer Direnen İşçilerin Oldu

17.08.2015
694
A+
A-

Çankaya Belediyesi Norm Altaş’ta Zafer Direnen İşçilerin Oldu

İşçiler Bu Gün İşbaşı Yaptı

BASIN AÇIKLAMASI

DİRENE DİRENE KAZANDIK!

ÇANKAYA BELEDİYESİ/NORM ALTAŞ TAŞERONU DİRENİŞÇİLERİ İŞBAŞI YAPTI!

 ZAFER, TAŞERON CEHENNEMİNE, İŞÇİ KIYIMINA KARŞI SENDİKASIYLA BİRLİKTE, KARARLICA DİRENEN YİĞİT NORM ALTAŞ İŞÇİLERİNİN OLDU!

 GÖZALTILAR, BASKILAR, POLİSİN SALDIRILARI DİRENİŞÇİ İŞÇİLERİN ZAFERE ULAŞMASINI ENGELLEYEMEDİ!

 ÇANKAYA BELEDİYESİ/NORM ALTAŞ TAŞERONUNDAN İŞTEN ÇIKARILAN ÇOĞU SENDİKAMIZ ÜYESİ 90 İŞÇİ İŞBAŞI YAPTI, 17 AĞUSTOS PAZARTESİ (BUGÜN) GÜNÜ İŞE BAŞLADILAR!

Çankaya Belediyesi Taşeronu Norm Altaş İş Ortaklığında çalışan 650 işçi  Sendikamızda örgütlüdür. İşyerinin Toplu İş Sözleşmesi yetkisi dava konusu olmuştur. Dava Ankara İş Mahkemesinde görülmektedir.

Çankaya Belediyesi, 1 Ağustos’tan geçerli olmak üzere Norm Altaş’ın yapmış olduğu işleri yeniden ihaleye açmıştır. Yeni ihale 650 işçi yerine 540 işçi üzerinden açılmış ve ihaleyi yeniden Norm Altaş İş Ortaklığı almıştır. Bu gerekçe ile büyük çoğunluğu Sendikamız üyesi 90 işçi işten çıkarılmıştır. İşten çıkarılmalar keyfi ve hukuksuzdur. Sendikamıza da herhangi bir bilgi verilmemiştir. İşçiler işten çıkışları kabul etmeyerek 1 Ağustos günü Sendikamızın öncülüğünde Nato Yolu üzerinde bulunan şantiyede direnişe başlamışlardır. Direniş  basında ve kamuoyunda gündem olunca Çankaya Belediyesi işten çıkarılan işçi olmadığı şeklinde açıklamalar yapmıştır.

Direniş, 7 Ağustos günü Genel Başkanımızın yaptığı kitlesel bir basın açıklaması ve eylemle Kızılay’da bulunan Belediye Başkanlığı önüne taşınmıştır. Direniş Çadırı Polisin tüm engellemelerine karşın kurulmuş takviye olarak getirilen kalkanlı, coplu  yüzü aşkın çevik kuvvete karşı direnilmiştir. Bu arada birisi Kurtuluş Partisi Gençliğinden olmak üzere üç kişi gözaltına alınmıştır. Çevik Kuvvet polislerinin saldırıları sonucu çadır yıkılmıştır. Ancak, polisin saldırılarına karşın direniş alanı terk edilmemiştir. Genel Başkanımız, Sendikamızın yöneticileri ve direnişçi işçiler direnmeye devam etmişlerdir. Çevik Kuvvet polisi daha sonra çekilmiş gözaltılar da akşam saatlerinde serbest bırakılmışlardır.

Aynı saatlerde Çankaya Belediye Başkanı, DİSK Genel Başkanı Kani Beko’yu arayarak tüm işçilerin işe geri alınacağını belirtmiştir. Daha sonra ki günlerde de (10 Ağustos 2015) Belediye Başkanı yazılı açıklama yaparak işçilerin işe geri alınacağını 17 Ağustos’ta iş başı yapılacağını belirtmiştir.

Açıklamaya ve verilen sözlere karşın direniş farklı bir durumla karşılaşmamak için Belediye önünde pankartlarla, sloganlarla devam etmiştir. 14 Ağustos 2015 tarihinde  sendikamız yöneticileri ve direnişçi işçilerle birlikte şantiyeye gidilmiş Norm Altaş’ın Müdürü ile görüşme yapılmış ve tüm işçilerin işe girişleri yapılmıştır. İşçiler bugünden itibaren çalışmaya başlamıştır.

Çankaya Belediyesi/Norm Altaş Taşeron İşçileri Direniş-Mücadele okulunda öğrendiler, bilinçlendiler. İşçiler“Bizler direnişle artık kendi örgütle gücümüze güveniyoruz. Sendikamızı Nakliyat-İş’le gerçek işçi sendikasını DİSK’i öğrendik” diyorlar.

Çankaya Belediyesi/Norm Altaş Taşeronu Direnişi, başta taşeron cehennemindeki örgütlenmesi-mücadelesi işçilerin kazanımı ile Türkiye  İşçi Sınıfı Mücadelesinde yerini almıştır. 17.08.2015

DİSK/Nakliyat İş Sendikası

Genel Merkezi

  • Yaşasın Çankaya Belediyesi/Norm Altaş Direnişimiz!
  • Direne Direne Kazandık!
  • İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız!
  • Yaşasın DİSK/ Yaşasın Nakliyat-İş!

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz