Bursa’da ulaşıma yapılan zam halkımıza ihanettir!

31.01.2023
207
A+
A-

AKP’giller bir yandan halkımızı her biri bir din derebeyliği olan tarikat ve cemaatler eliyle Ortaçağ karanlığına sürükleyerek ruhlarını ve bedenlerini boğarken, diğer yandan zamlarla insanların yaşamlarını dar etmektedir.

AKP’giller düzeninde işsizlik, pahalılık, zam ve zulüm altında halkımız inim inim inlemektedir. 2023 yılına iğneden ipliğe her şeye yapılan zam yağmuru altında girdik. Artık saat başı yapılan zamlar bir balyoz gibi başımıza inmektedir. Halkımız zamla yatıp zamla kalkmaktadır. Vatandaşların et, süt yumurta gibi temel gıda maddelerine ulaşımı artık imkânsız hâle gelmiştir.

Ocak ayını uğurladığımız şu günlerde bu zam balyozu bugün de Bursa’da yapılan Ulaşım Zammı ile Bursalı emekçi halkımızın başına indi.

Bursa Büyükşehir Belediyesine bağlı toplu taşıma şirketi BURULAŞ tarafından yapılan açıklamada ulaşıma; yüzde 25 zam yapıldığı bildirildi. Yapılan zamla birlikte kısa hat tam ücret 6,50 TL’den 8,15 TL’ye; uzun hat tam ücret ise 7,50 TL’den 9,40 TL’ye, 160 binişlik kısa hat abonman fiyatı ise 410 TL’den 520 TL’ye çıkarılmıştır.

Oysa fiyat tarifesine en son 2022 yılının temmuz ayında zam yapılarak, tam bilet fiyatı 5,25 TL’den 6,50 TL’ye yükseltilmişti. İndirimli bilet 4,50 TL’den 6 TL’ye, öğrenci tarifesi ise 2,25 TL’den 3 TL’ye yükseltilmişti.

AKP’giller ekonomik olarak büyüdüğümüzü, “gözlerimizin ışıltısının daha da artacağı” yalanlarıyla halkımızı uyutmaya çalışa dursunlar hayat halkımız için bir cehenneme dönmüş durumdadır. 2023 yılı başında “Açlık Sınırı” 8.864,48 TL’ye, yoksulluk sınırı ise 28.874,55 TL’ye yükselmiş iken bu ulaşım zammıyla birlikte çalışanlar ve öğrencilere büyük bir maddi yük daha getirilmiştir.

Asgari Ücret” adı verilen sefalet ücretinin bu yılki zamlı hali bile ilk aydan halkımızın mutfak masraflarını dahi karşılamayacak düzeydedir. Bu şekilde yılbaşında emekçilerin ücretlerine yapıldığı söylenen zamlar, çalışanların ellerine geçmeden eriyip gitmiştir.

Oysa ulaşım hakkı temel bir insan hakkıdır ve ücretsiz olması gerekir. Bu nedenle Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından ulaşıma yapılan % 25’lik zam açlık sınırının altında bir ücretle yaşam savaşı veren halkımıza yeni bir ihanettir.

Şair Ahmet Arif‘in dediği gibi;

Bunlar,

Aşımıza ekmeğimize

Göz koyanlardır,

Tanı bunları,

Tanı da büyü…

Bizler biliyoruz ki; insan sonsuza kadar hayvan yerine konamaz. Halkımız da uyanacaktır ve elbet bu soyguncuların, vurguncuların ettikleri zulmün hesabını soracaktır. Hiç kimse sürgit halkımızı işsizlik ve pahalılık cehenneminde yaşamaya zorlayamaz. Elbet, günü gelecek, devran dönecek ve AKP’giller halkımıza hesap verecektir.

31.01.2023

Halkın Kurtuluş Partisi

Bursa İl Örgütü

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz