Bu cinayete/katliama kaza diyen; ya gafildir ya hain!

14.12.2018
864
A+
A-

Dünyanın en güvenli toplu ulaşım aracı olarak gösterilen tren yolculuğu ülkemizde ölüm yolculuğuna dönüştü.

İnsan merkezli düşünüp davranmazsanız, sizin için iktidarda kalmak her şeyin önüne geçerse, kâr güdüsünü her şeyin merkezine koyarsanız, ocağına ateş düşen insanları Allah’tan geldi, kaza, kader diyerek uyutursanız, trenler ölüm trenlerine, uçaklar ölüm uçuşlarına, arabalar, otobüsler cenaze arabalarına, madenler mezarlıklara dönüşmeye devam edecektir.

Bilim, AKP’giller iktidarında kılavuz olmaktan çıktı. Bilimsel düşünülüp davranılmıyor artık. Yaşadığımız ve adına AKP’giller tarafından kaza, kader denilen bütün felaketlerin nedeni hurafelerin, Ortaçağcı kafanın ülkeye egemen olmasından kaynaklanıyor.  CIA-Pentagon dincisi AKP’giller doğruyor, beyinleri uyuşturulmuş, uyuzlaştırılmış çoğunluk yiyor. AB-D Emperyalistleri ve AKP’giller ürünü katliamlara, felaketlere sesini çıkartanlar, ya yargılanıyorlar, ya aşından işinden ediliyorlar, ya da yok ediliyorlar.

Ankara’dan Konya’ya giden Yüksek Hızlı Tren felaketinde yaşanan süreç de aynı. Satılmış yandaş medya, katliamın sorumlularının yalanlarını, sahte gözyaşlarını, son dakika olarak yansıtırken, Bilim insanlarının,  bu cinayete kurban gidenlerin yakınlarının açıklamaları, feryatları görmezden geliniyor. Bilim insanlarının bütün uyarıları AKP’giller’e küfür gibi geliyor. Ciğerleri yanan insanların feryatları AKP’giller’in kulaklarını tırmalıyor.

 Bakın nasıl açıklıyor bilim insanı TMMOB Makine Mühendisleri Odası Genel Başkanı Yunus Yener yaşanan katliamın nedenlerini ve sorumlularını:

“Toplu ölümlere de yol açan ‘kazaların’ çoğu, bilim insanları, uzman meslektaşlarımız ve bilirkişi raporlarının da gösterdiği üzere mühendislik bilimlerinin gereklerinin yerine getirilmemesi, teknik ve altyapı eksikleri, zemin etüdü çalışmalarının yapılmayışı, bakım-onarım, yenileme çalışmalarının yetersizliği, personel yapısındaki nitelik düşüşü ve sayısal azalma nedeniyle yaşanmaktadır. Öyle ki kamu hizmeti anlayışı yerine piyasacı yaklaşım benimsenmiş, mühendislik hizmetleri ve kriterleri kısıtlanmış, teknik mükemmellik yaklaşımı terk edilmiş, altyapı ile bakım, sinyalizasyon, elektrifikasyon yatırımları ihmal edilmiş, bakım atölyeleri kapatılarak azaltılmış, TCDD’nin taşınmazları ve limanları satılmaya başlanmış, çalışanlar güvencesiz çalışma biçimlerine tabi kılınmış, personel sayısında ciddi düşüşler olmuş, liyakatli teknik personelde azalma yaşanmıştır.”

 Daha açık katiller nasıl teşhir edilebilir. Bütün bu geliyorum denilen felaketlere nasıl kaza denilebilir, sorumlu olarak, çalışan, üç beş kişi gösterilebilir.

Ocağına ateş düşen, yakınlarını bu katliamlarda kaybedenlerin feryatları nasıl sızlatmaz göğüslerinde et parçası değil yürek taşıyan insanlar?. Nasıl yaşlandırmaz gören gözleri?..

Çorlu ve Ankara’daki iki tren kazasına ilişkin sosyal medya hesabından iki farklı isim ortak bir çağrıda birleşti.

Biri; Çorlu gerçekleşen tren faciasında 9 yaşındaki oğlu Oğuz Arda Sel ve eski eşini kaybeden Mısra Öz… Oğlu ve eski eşini kaybeden Mısra Öz, Twitter’dan yazdığı mesajda, “İçim parçalanıyor. Bu ülkede ölen her can için yüreğime bir anne yüreğinin acısı daha eklenip, birlikte ağıtlar yakıyor! 5 ay oldu Çorlu Tren Faciası olalı! İhmaller ortada, suçlular ortada,yargılanan yok! Bugün aynı acı yine yüreklerde! İn o koltuktan @isaapaydintcdd #trenkazası” dedi.

Tren kazaları nedeniyle sorumluların yargılanmamasına isyan eden anne Mısra Öz’ün, “İn o koltuktan” diye seslendiği isim ise, TCDD Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İsa Apaydın

Diğer isim ise; Özcan Tekdemir… Bugün Ankara’daki tren kazasında ablası son anda vagon değiştirdiği için kendi deyimiyle “şans eseri kurtuldu.” Özcan Tekdemir de sosyal medya hesabından yazdığı mesajda önce, “Ablam o trenin içinden sağ kurtuldu… sabahtan beri bir kabusun içindeyiz. Hayatlarımız sizin ihmallerinizle şekillenecek kadar kıymetsiz değil! Sorulacak ne kadar soru varsa cevap vereceksiniz! Hesap da vereceksiniz!” diye yazdı, sonra ise şöyle devam etti:

Taburcu oluyor ablam ama kaza sırasında vagon değiştirip kafeteryaya gittiği için şans eseri kurtuldu. Merak eden geçmiş olsun diyen herkese teşekkür ederim. Bu ihmal aydınlatılana kadar susmayalım lütfen…”

Utanmadan açıklıyorlar AB-D Emperyalistleri ürünü AKP’giller, raylarda bulunmaması gereken kılavuz lokomotife YHT çarptı diye. Nasıl da sıyrılmaya çalışıyorlar günahlarından, cinayetlerinden.

Yaşadığımız felaketlerin nedeni başta sizlerin ağababası, iktidara taşıyıcısı AB-D Emperyalistleri olmak üzere AKP’giller’dir. Sizlerin bulunmaması gerekir bu topraklar üzerinde. Yaşadığımız bütün kötülüklerin anası sizlersiniz. Emekçi Halkımız tarafından kaldırıldığı zaman insanlık yolu üzerinden AB-D Emperyalistleri ve yerli satılmışlar molozu, işte o zaman sonlanacaktır katliamlar. Sürgit bu katliamlara halkımız sessiz kalmayacaktır. Eninde sonunda başını kaldırıp bu moloz yığınını tarihin çöplüğüne süpürecektir, Halkımız. O günler gelecek.

HKP olarak bu felakette yaşamların yitiren insanlarımızın yakınlarına başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz,. Yaralı olarak bu faili belli cinayetten kurtulan insanlarımıza sağlıklarına biran önce kavuşmalarını diliyoruz. 14 Aralık 2018

Halkın Kurtuluş Partisi
Genel Merkezi

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz