Asgari Ücreti, Taşeron Yasasını ve yeni çıkarılan KHK’yi protesto ettik

30.12.2017
538
A+
A-

Halkın Kurtuluş Partisi İstanbul İl Örgütü olarak yeni çıkarılan İç Savaş kışkırtıcılığı yapan KHK’leri, Taşeron Yasasını ve Sefalet Ücreti olan Asgari Ücreti, polisin aldığı yoğun güvenlik önlemleri altında protesto ettik. 29 Aralık’ta açıklanan Asgari Ücret AGİ dahil  1603 TL oldu. Bu ücret dört kişilik bir ailenin geçinmesi için gereken rakamın yarısı bile etmiyor. Yani Asgari Ücret değil sefalet ücretidir.

Asgari Ücret değil Sefalet Ücreti

Kadıköy’de gerçekleştirdiğimiz eylemde Partimiz adına basın açıklamasını İstanbul İl Başkanımız Avukat Pınar Akbina yaptı. Akbina, “Halkın İktidarında asgari ücretin açıklanmasını işçiler ve aileleri dört gözle beklemeyecekler, onları bir heyecan basmayacak, “yüzde kaç olacak artış” diye bir meraklanmaları olmayacak. Çünkü Halkın İktidarında standart belli. Ne diyor Halkın Kurtuluş Partisi’nin Programı Asgari Ücret için?:

“ÜCRET: Asgari ücret normal geçim endeksinden aşağı düşmeyecek. Halkın İktidarında, İşçi Sınıfımızın alınteri bir avuç vurguncuya gitmeyecek. Halkın İktidarında sendikasız bir işçi kalmayacak. Asgari Ücret İşçi Sınıfımızın örgütü sendikaların katılımıyla, göstermelik değil, gerçekten söz sahibi olacağı komisyonlarda belirlenecek” dedi.

Tektip elbise düzenlemesi faşizmdir

İç Savaş Kışkırtıcılığı yapan KHK’lere de değinen Pınar Akbina, “AKP iktidarı için insan hakları diye bir kavram yoktur. Hukuk yoktur, Anayasa yoktur, kanun yoktur” dedi ve şöyle devam etti: “Devrimcilerin 12 Eylül zindanlarında bir işkence, bir itibarsızlaştırma olarak kabul edip karşısında direndikleri, duruşma salonlarında üzerlerinden yırtarak çıkarttıkları ya da iç çamaşırlarıyla gitmek zorunda kalarak, hiçbir koşulda kabul etmeyerek püskürttükleri bir Faşizm uygulaması/dayatmasıdır tektip cezaevi giysisi… Sağmalcılar, Sultanahmet, Metris gibi cezaevlerinde büyük direnişlerle karşılanmış, Ölüm Oruçlarına yatılmış, devrimci mahpuslar; bedence yaşamlarını yitirmişler, ağır bedeller ödenmiştir. 1989 yılında, tektip elbise düzenlemesi DANIŞTAY KARARI ile iptal edilmiştir. Kaçaksaraylı’nın OHAL faşizmi, elbette bu Danıştay kararına uymayacaktır.”

Basın açıklamasından sonra eylem “İşsizliğe Pahalılığa Zamma Zulme Son”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek”, “Gün Gelecek Devran Dönecek AKP Halka Hesap Verecek”, “Emekçiyiz Haklıyız Kazanacağız”, “Sefalet Ücreti İstemiyoruz”, “Asgari Ücret Arttırılsın” sloganları atılarak sonlandırıldı. 30 Aralık 2017

Halkın Kurtuluş Partisi İstanbul İl Örgütü

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz