Asgari Ücret görüşmeleri adı altında oynanan Ortaoyununu Ankara’da protesto ettik

07.12.2022
197
A+
A-

Haykırdık bir kez daha “Asgari Ücret Sefalet Ücreti Olmasın”, “İnsanca yaşanacak ücret istiyoruz”, diye. Ve dedik ki; bu içinde bulunduğumuz süreçte 4 kişilik bir ailenin insanca yaşayabilmesi için olması gereken Asgari Ücret tutarı Yoksulluk sınırı olan 25.400 liranın altında olamaz.

Ama İşçi Sınıfının başındaki en büyük bela olan sarı gangster Türk-İş ne diyor?

“Açlık Sınırı bizim kırmızı çizgimiz.”

TİSK bile bu rakamın üstünü telaffuz ederken işçiler adına (burayı işverenler, AKP’giller çıkarına diye okumak lazım) Asgari Ücret Ortaoyunun figüranı Türk-İş, Açlık Sınırını “kırmızı çizgi” olarak görüyor. Kendilerinin işçilerin sırtından aldıkları yüzbinlerle safahat sürüyorlar ama varlıklarını borçlu oldukları işçilere ölmeyecek kadar ücreti reva görüyorlar.

Sürekli olarak dile getirdiğimiz gibi; işçi gibi yaşamayan, işkolundaki ortalama ücreti sendika yöneticilerinin ücreti olarak belirlemeyenler, Açlık Sınırını “kırmızı çizgi” görürler, cefayı İşçi Sınıfına, sefayı kendilerine layık görürler. İşçi gibi yaşamayanlar işçi gibi düşünemezler, işçilerin çektiği acıları görmezler, göremezler, görmezden gelirler. Dolayısıyla da işçilerinin alınterinin hakkı için mücadele edemezler.

AKP’giller’in emekçi düşmanı politikalarını, sarı gangster sendikacıların işçi düşmanı yaklaşımlarını, yerli satılmışların hainliklerini bir kez daha Asgari Ücret Ortaoyunun ilk perdesinin oynandığı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde protesto ettik.

Ankara İl Yöneticimiz Bayram Karkın Yoldaş’ın okuduğu basın açıklamasında, kaynak diyenlere gösterdik bu ülkenin kaynaklarını. AB-D Emperyalistlerinin emrinde çalışan Yerli Satılmışların vurgunları, soygunları, kamu mallarını peşkeşleri ortadan kalktığında bir kaynak patlaması olacağını gösterdik. Ancak ve Ancak Halkın İktidarı kurulduğunda sefa süreceğimizi gösterdik. O günler gelecek Mücadelemizle, bilincimizle, inancımızla, kararlığımızla, Gerçek Devrimci teorimizle getireceğiz o günleri.

Halkız, Haklıyız, Yeneceğiz!

7 Aralık 2022

HKP Ankara İl Örgütü

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz