Anaokuluna Mescit zorunluluğu getirilmesini yargıya taşıdık: Laikliği korumaya devam edeceğiz!

17.10.2023
80
A+
A-

Milli Eğitim Bakanlığının (MEB), Okulöncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nde değişiklik yapıldı. Yönetmeliğin, “Yatılı bölge ortaokullarının pansiyon kısımlarında ibadethane açılır. Okulöncesi eğitim ve ilköğretim kurumlarında talep edilmesi halinde ibadet ihtiyaçlarını karşılayacak uygun mekân ayrılabilir” maddesi “Okulöncesi eğitim ve ilköğretim kurumları ile yatılı bölge ortaokullarının pansiyon kısımlarında ibadet ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla doğal aydınlatmalı uygun mekânda mescit açılır” şeklinde değiştirildi.

AKP’giller’in Milli Eğitim Bakanlığı bu değişiklikle anaokulu ve ilköğretim kurumlarında mescit açılmasını zorunlu hale getirdi. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin hakkında, “inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme”, “görevi kötüye kullanma”, “Anayasa’yı ihlal”, “nefret ve ayrımcılık” suçlarını işlediğini belirterek Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduk.

Suç Duyurusu sonrası Genel Sekreter Yardımcımız Av. Tacettin Çolak Yoldaş’ın yaptığı açıklama aşağıdadır:

Saygıdeğer Halkımız; Cumhuriyet’imizin 100’üncü yılını kutlamak üzere hazırlandığımız şu günlerde, AKP’giller İktidarı Cumhuriyet’imizin en önemli kazanımlarından olan Laiklik İlkesine yeni yeni darbeler vurmaya devam ediyor. Bu darbelerin en sonuncusu da Mili Eğitim Bakanlığının 14 Ekim 2023’de yürürlüğe koyduğu yönetmelik değişikliği. Bu değişikliğe göre anaokulu yani okul öncesi eğitim öğretim kurumları dâhil olmak üzere ilköğretim kurumlarında doğal aydınlatmalı yani güneş görülebilir bir yerde mescitler açılması şeklinde yönetmelik değişikliğidir.

Bu açıkça anayasanın Laiklik İlkesine aykırıdır. Hele hele anaokulu çağındaki çocukların; soyut düşüncelerle kafalarının doldurulmuş olması, pozitif bilimden uzaklaştırılması o çocuklara yapılabilecek en büyük kötülüktür.

Bunun dışında bu ülkede madem Laiklik yürürlükte ise ve vatandaşlarımız içinde Müslüman olmayanların da varlığını kabul ediyorsak, o zaman mescit dayatmaları okullardaki Müslüman olmayan çocuklar arasında hem bir akran zorbalığına, mahalle baskısına, aileler arasındaki bölünmelere ve hele hele diyelim Müslüman olamayan kesimlerinde kendi dinlerine özgü ibadethaneler talebinde bulunması halinde de ortaya çıkacak kin, düşmanlık ve çelişkileri düşünmek bile istemiyoruz.

İşte bu sebeple kendi de Bakanlık görevine başlarken Anayasaya sadakatten ayrılmayacağına, Cumhuriyet’in temel ilkelerine ve laiklik ilkesine uygun davranacağına yemin etmiş olan Milli Eğitim Bakanının tabiî AKP iktidarından almış olduğu güçle böylesine anayasayı ihlal eden suçları işlemesi yaptırımsız kalmaması gerekirdi. Aynı zamanda bu anayasanın 74. maddesiyle koruma altına alınan Devrim Kanunlarına da aykırı bir değişikliktir bu. Bu çerçevede Halkın Kurtuluş Partisi olarak bugün itibarıyla Milli Eğitim bakanı Yusuf Tekin hakkında; İnanç ve Kanaat Hürriyetini Kullanmasını Engelleme, Görevi Kötüye Kullanma, Anayasayı İhlal, Nefret ve Ayrımcılık suçlarından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuştur.

Bize göre, bu laiklik ilkesine aykırı fiillerin karşısında Cumhuriyet’in Savcılarının kendiliğinden harekete geçmeleri gerektiğini düşündüğümüz halde maalesef cumhuriyet savcıları, kendi aralarındaki çatışma ve yargıdaki çürümüşlüğü de deşifre etmelerine rağmen bu tür suç fiilleri karşısında sessiz kalmakta. Halkın Kurtuluş Partisi her zaman olduğu gibi bütün suçların takibini yapmaya devam edecek. Saygılar.

17 Ekim 2023

HKP Genel Merkezi

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz