AKP’giller’in sınav sistemi Melek Kurtuluş’un canını aldı!

28.06.2020
603
A+
A-

Her yıl yapılan üniversiteye ve liseye giriş sınavları, yaşattığı stres, beklenilmeyen sınav sonuçları ve gelecek kaygısı nedeniyle birçok öğrenci hayatına son verirken, ölümlere sebep olan gerici, ezberci sınav sisteminin sorumlusu AKP’giller iktidarıdır. Her yıl sınav nedeniyle gerçekleşen intiharlara bir yenisi ekleniyor.

Bunun birçok örneklerini gördük ne yazık ki; sınav stresine dayanamayıp intihar edenler, hedeflediği puanı alamadığı için intihar edenler, sınava yetişemediği için intihar edenler, gireceği sınav öncesi kalp krizi geçirenler…

En son örneğini yine acı bir şekilde gördük ne yazık ki…

Muğla’nın Milas ilçesinde, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)’ye girmesi beklenirken 19 yaşındaki Melek Kurtuluş evinin yanında bulunan inşaatta, yaşadığı sınav stresi nedeniyle yaşamına son vermiştir.

AKP’giller iktidarı YKS ve LGS sınavının Koronavirüs nedeniyle Temmuz ayına ertelendiğini açıklamıştı. Ancak turizminin etkilenmemesi için sınavı tekrar Haziran ayına çektiler. İçinde bulunduğumuz bu zor Pandemi koşullarında öğrenciler, bilim insanları sınavların ertelenmesine yönelik talepleri iletmiş, AKP’giller iktidarı ise üç maymunu oynayarak taleplerimizi görmezden, duymazdan, bilmezden gelmiştir.

AKP’giller’in gerici-ezberci sınav sisteminin ilk ve son kurbanı Melek Kurtuluş değil. Bu eğitim sistemi devam ettiği sürece nice Melekler, Ayşeler, Yunuslar, Ömerler’in hayatını kaybettiği haberlerini duymaya devam edeceğiz.

Son dört yılda gerçekleşen intiharların bazıları şöyle:

* Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde Melis Cılız, YKS sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından hedeflediği puanı alamayınca intihar etti. (2019)

* Kocaeli’nin Derince ilçesinde Yunus Faruk Matur, LGS sınavından istediği notu alamaması üzerine intihar etti.(2019)

* Çanakkale’nin Biga ilçesinde Büşranur Kalaycı, YGS sınavına bir dakikalık gecikme nedeniyle alınmamasının ardından intihar etti. ( 2017)

* Kayseri’de Ömer Faruk Duranoğlu isimli öğrenci, YGS’den düşük aldığı için polis memuru babasının silahı ile intihar etti. (2017)

* İzmir’in Torbalı ilçesinde Umut Okay Giriş, Takdir’i iki puanla kaçırdığı için intihar etti. (2016)

* Bursa’nın Nilüfer ilçesinde Ayşe Berrin Yılmazlar, TEOG sınavından istediği puanı alamadığı için intihar etti. ( 2016)

* Bursa’nın Gemlik ilçesinde Mehmet Güven Turan, LYS’den düşük alınca tabanca ile intihar etti.(2016)

* Kocaeli’nin Başiskele İlçesinde Özge Kahraman, KPPS sınav stresine dayanamayarak babasının silahı ile intihar etti. (2016)

AKP’giller’in eğitim sisteminde daha 13’ünde, 14’ünde intihara sürükleniyor gençlerimiz, kardeşlerimiz. AKP’giller iktidarı kendi koltukları ve kişisel çıkarları için onlarca, binlerce, milyonlarca gencin yaşamını tehlikeye atıyorlar. Bu düzen sür git böyle devam etmeyecek. Bizlere bu acıları yaşatan Parababaları düzeni yıkılacak. 28.06.2020

 

Kurtuluş Partisi Gençliği

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz