AKP’giller’in, Parababalarının ve Sarı Sendikacıların İşçi Sınıfına hayâsızca reva gördükleri Sefalet Ücretini ve Kadın Cinayetlerini Kadıköy’de protesto ettik!

30.12.2020
537
A+
A-

18 yıldır ülkemizin ve halkımızın başına ABD ve AB Emperyalistleri tarafından musallat edilen Tefeci-Bezirgân Sermayenin temsilcileri AKP’giller Hükümeti, asgari ücreti AGİ dahil net 2.825,90 TL olarak belirlemiştir. Böylelikle bir kez daha asgari ücret, emekçi Halkımız için açlık, yoksulluk ve sefalet ücreti olmuştur. HKP İstanbul İl Örgütü olarak, bu sefalet ücretini protesto etmek için Kadıköy’de bir basın açıklaması gerçekleştirdik.

Partimiz adına açıklamayı yapan HKP MYK Üyesi ve İstanbul İl Sekreteri Ramazan Kap, Emekçi Halkımız için 2021 yılının daha da kötüleşeceğini, yine açlık, yoksulluk, işsizlik ve bunlardan kaynaklanan cinnet, intihar, cinayet haberlerini duyacağımızı dile getirdi.

Kap, devamında şu ifadeleri kullandı:

AKP’giller iktidarı ve Sarı Sendikacılar, İşçi Sınıfımızı ve Emekçi Halkımızı yoksulluk sınırının altında, açlık sınırında öldürmeyip süründürmektedir.

“Halkın Kurtuluş Partisi olarak diyoruz ki açıkladığınız 2.825 TL’lik asgari ücret sefalet ücretidir. Oysaki asgari ücretin olması gereken tutar, bugünkü yoksulluk sınırının yani 8.197,00 TL’nin altında olmamalı ve en az 8.500,00 TL olmalıdır. Bunun altında tespit edilecek olan her tutar, sefalet ücreti olmaya mahkûmdur. Bu tutarın altında kabul edilen her tutar Emekçi Halkımıza ihanettir.”

Yoldaşımız: “Bunu yaratacak olan Halkın İktidarıdır. İnsanca yaşayabilecek ücret, insanca çalışma koşulları, ancak halkın iktidarında gerçekleşecektir. Omuz verin yıkalım bu kanser düzenini!” diyerek sözlerini noktaladı.

Ardından söz alan HKP Merkez Komite üyesi Safiye Arslan, kadın düşmanı AKP’giller döneminde kadınların katledildiğini ifade ettiği bir konuşma yaptı. Arslan şunları söyledi:

“Yoksul halkımızı, İşçi Sınıfımızı sefalet ücretiyle inim inim inletmeye çalışıyorlar.

“Neden? Çünkü sahte diplomalarla ülkemizde dört beş maaş alanlar var biliyoruz, mahkemelerce kanıtlandı. Yine Meclistekileri düşünün, kaç lira maaş alıyorlar?

“Bunlarla aynı ülkede yaşıyoruz. Bizim vergilerimizle topladıkları paraları İşçi Sınıfının dışında, İşçi Sınıfının başını ezmek için kullanıyorlar. Aman başını kaldırmasın, gerçekleri görmesinler diye. Mahkeme kararıyla yasak getiriyorlar görmeyelim duymayalım diye.

“İşçi Sınıfını sefalet ücretiyle inim inim inletirken ya kadınlarımız… Daha dün üç kadınımız canice katledildi. İstanbul’da Aylin Sözer, Malatya’da Selda Taş ve Gaziantep’te Vesile Dönmez. Aylin Sözer, öğretim görevlisi, canice diri diri yakıldı. Selda Taş, başından tabancayla vuruldu. Vesile Dönmez, pompalı tüfekle öldürüldü.

“Artık yeter! Çekin ellerinizi kadınlarımızın, çocuklarımızın üzerinden. Canilerin kadın cinayetlerini işlerken bu gücü nereden aldıklarını biliyoruz. Yöneticiler, ‘kadına şiddet abartılıyor’ diyor. Öğrenci evlerini fuhuş yuvası olarak gösteriyorlar. İstanbul Sözleşmesi’ni savunan kadınları fahişe olarak adlandırıyorlar. Kim söylüyor bunları, hepimiz biliyoruz. Bu Şeriatçı Ortaçağcı siyasi iktidarın bu sözleri, mahkemelerin katiller kravat taktı takım elbise giydi diye cezalarından yaptıkları indirimler, katillerin emellerine çanak tutuyor.

“Ama biz Kurtuluş Partili Kadınlar, Kurtuluş Partili İşçiler olarak, bu siyasi iktidarın emellerini biliyoruz. Parababaları düzenini nasıl daha iyi devam ettiririz diye çalışmalarını biliyoruz. O yüzden kadınlarımıza, çocuklarımıza, işçilerimize diyoruz ki, görün artık bunların gerçek yüzlerini. Burada insan, hayvan, doğa sevgisiyle insanca bir düzen kurmak için çabalayan Halkın Kurtuluş Partisi var. Çaresiz değilsiniz. Hepinizi Partimiz çatısı altında örgütlenmeye ve bu insanlık düşmanlarını alaşağı etmeye davet ediyorum.”

Eylemimiz konuşmaların ardından sloganlarla sona erdi.

30 Aralık 2020

HKP İstanbul İl Örgütü

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz