AKP’giller’in, Parababaları için ucuz işgücü kaynağına dönüştürdüğü MESEM bir can daha aldı

19.01.2024
98
A+
A-

AKP’giller’in Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan ve çocuk işçiliğin yasal kılıfına uydurulmuş hali olan MESEM (Mesleki Eğitim Merkezi), bir çocuğumuzun daha hayatını kaybetmesine neden oldu.

Arda Tonbul daha 14 yaşındaydı. Arda Tonbul, yaşıtları 5 gün okula giderken MESEM nedeniyle haftada sadece bir gün okula gidiyordu. Arda Tonbul, iş güvenliğinin sağlanmadığı, denetimlerin bakanlıklar tarafından düzenli yapılmadığı bir işyerinde Çıraklık Eğitimi/Staj adı altında, çocuk yaşta köle gibi çalıştırılıyordu.

9 Ocak’ta İstanbul Büyükçekmece’deki Özkanlar Metal Demir Çelik Endüstrisi AŞ’de kafası sac büküm makinesine sıkışan Arda Tonbul, tam bir hafta yaşam mücadelesi verdikten sonra hayatını kaybetti.

Kederli baba Raşit Tonbul, “Çocuğum 16 dakika kalmış makinede. Kimse yokmuş. Orada bir görevli olmuş olsa belki çocuğum ilk darbede kurtulabilecekmiş”, diyor. Olayla ilgili olarak işyeri sahibi ile İş Güvenliği Uzmanı çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi. Ancak bunların hiçbiri Arda’yı geri getirmeyecek.

16 yaş altı çocukların ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılması yasakken, MESEM’de eğitim gören çocukların Çıraklık Eğitimi/Staj adı altında denetimsiz ve tehlikeli işlerde çalıştırılması iş cinayetlerine davetiye çıkarmaktadır. Okullarında olması gereken çocuklarımızı, güvensizliğe ve geleceksizliğe iten bu sistem, eğitimcilerin tüm itirazlarına rağmen uygulanmaya devam ediyor.

Mesleki Eğitim Merkezleri (MESEM) tarafından çocuklarımızın Parababalarına ucuz işçi olarak feda edilmesine, çocukların eğitim dışına itilmesine ve MESEM aracılığıyla teşvik adı altında Patronlara para akıtılmasına hayır diyoruz!

MESEM’ler aracılığıyla Parababalarına aktarılan paralarla meslek okullarına gerekli alet, edevat ve makineleri alarak çocukların olmaları gereken yerde, yani okullarında meslek öğrenmeleri sağlanmalıdır.

Arda Tombul ve onun gibi, her yıl Parababalarının kâr hırsı yüzünden yaşamını iş cinayetlerinde yitiren yüzlerce çocuğumuzun katili AKP’giller İktidarı ve onların bekçiliğini yaptığı Parababaları düzenidir.

Arda’nın acılı ailesine ve tüm sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyoruz.

Yaşamlarının baharında fabrikalarda her türlü ağır ve tehlikeli işe koşturulan, ucuz işgücü sömürüsüne maruz kalan, hayalleri yok edilen çocuklarımızın hesabını soracağız!

Parababalarının kâr hırsı sonucu yaşanan bu iş cinayetlerinin hesabını soracağız!

Bu devran elbet böyle gitmeyecek. AKP’giller de, Parababaları da dolu vurmuş gök ekinler gibi yaşamdan koparılan çocuklarımızın hesabını er geç verecek!

Bu sömürü, vurgun ve soygun düzeninin son bulması, halkımızın bizi anlaması ve Partimizle birlikte örgütlü mücadele ederek, ABD Emperyalist Haydudu tarafından yaratılmış olan “100 Yılın Felaketi” AKP’giller İktidarından kurtulmakla mümkündür.

Çıraklık eğitimi alan tüm öğrenci kardeşlerimizi de Partimizin saflarında bu sömürü düzenine karşı mücadeleye çağırıyoruz.

19.01.2024

Kurtuluş Partisi Gençliği

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz