AKP’giller’in OHAL’inde sanat da yasak

08.08.2016
618
A+
A-

AKP’giller’in OHAL’inde sanat da yasak

AKP’giller’in OHAL’inde yeni bir keyfilik daha…

Usta oyuncu Genco Erkal’ın Tülay Günal ile birlikte Kadıköy Lisesi’nin bahçesinde açık hava tiyatrosu olarak sahneye koyacağı “Güneşin Sofrasında-Nazım ile Brecht” oyununu yasakladılar. Ağustos ayı boyunca haftada üç gün sahnelenecek oyun OHAL kapsamındaki güvenlik tedbirleri çerçevesinde engellendi.

Oysa ne OHAL kanununda ne de sonradan çıkartılan Kanun Hükmünde Kararnamelerde (KHK) tiyatro oyunlarının yasaklanacağına dair herhangi bir düzenleme bulunmamaktadır. Bilindiği gibi, OHAL’in ilan edilmesi “yaygın şiddet eylemlerinin bastırılması” gerekçesine dayanmaktadır.

Bir tiyatro oyununun neresinden “şiddet eylemi” sonucu çıkartılabilir?

Siz değil misiniz; mecnunlaştırdığınız Ortaçağcılarınıza 15 Temmuz’dan bu yana sabahlara kadar sokaklarda gösteri yaptıran, sağa sola saldırmalarına göz yuman? Bütün bunlar “şiddet eylemi” olmuyor da sadece Ağustos ayı içinde haftada üç gün sahnelenecek bir oyun mu şiddete neden olacak?

Oysa kendileri, işlerine geldiği zaman ve halkı kandırma aracı olarak Devrimci Şairlerimizin şiirlerini kullanmaktan çekinmemektedirler. Son örneğini, dünkü Yenikapı mitinginde de gördük.

Genco Erkal’ın açıklamasına göre; bundan 35 yıl önce “Her gün Yeni Baştan” oyunu da yine faşist darbeci (Kenan Evren) tarafından yasaklanmıştı.

İşte bunların Ortaçağcı faşist kafa yapıları böyle..

İşlerine geldiğinde, devrimci sanatçıların ürünlerini birer sömürü aracı olarak kullanırken, bu eserlerin halka ulaştırılmasını da çekinmeden yasaklamaktadırlar. Yine OHAL kapsamında Devlet Tiyatrolarında görev yapan sanatçıların açığa alınmaları da aynı kafa yapısının ürünüdür.

Biz hep söylüyoruz, bunlar; insana, hayvana, doğaya, çevreye, kültür ve sanata düşman diye..

Devrimci Sanatçı Genco Erkal’ın oyununun keyfi bir şekilde yasaklanması da bu düşman kafa yapısının bir sonucudur.

Devrimci sanat ve sanatçılar her baskıcı dönemde, faşist diktatörlüklerde binbir türlü engel, baskı ve yıldırmayla karşılaşmış ve türlü bedeller ödemişlerdir. Ama devrimci sanat engellenememiştir, engellenemeyecektir.

Bu Ortaçağcı yasaklamayı şiddetle kınıyoruz. Dostlar Tiyatrosu ile dayanışma içinde olduğumuz bildiriyoruz.

Hiçbir yasal ve meşru gerekçesi olmayan bu keyfilik durdurulmalıdır. 8 Ağustos 2016

Halkın Kurtuluş Partisi

Genel Merkezi

 

 

 

 

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz