AKP İktidarında “Yoksulluk Sorun” değil, Gerçekliktir!

12.12.2020
474
A+
A-

AKP’giller’in Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Mecliste kendisine yöneltilen, geçtiğimiz günlerde bir eline aş diğer eline iş yazarak intihar eden, daha doğrusu bu kapitalist düzeninin cinayetine kurban giden insanımız hakkındaki soruya “Türkiye’de yoksulluk sorun olmaktan çıkmıştır, ülkemizde refah paylaşılıyor” diyerek, halkımızla alay eder bir konuşma gerçekleştirmiştir.

AKP’giller’in bu bakanına göre halkımız o kadar iyi durumdadır ki, bırakalım açlık ve yoksulluğu, refahı paylaşmaya başlamıştır. Sanırız ki bu bakan, herkesin kendisi gibi oturduğu koltuk sayesinde milyonlarca liraya haksız yere sahip olduğunu düşünüyor.  Herkesin kendileri gibi İsviçre bankalarında paraları olduğunu düşünüyor. Herkesin çocuğunun gemiciklere sahip olduğunu düşünüyor.

Ancak kafaca bu ülkede yaşamayan bakan bilsin ki, halkımızın büyük bir bölümü bırakalım yoksulluk sınırını, açlık sınırının dahi altında yaşamaktadır. Normal şartlarda bile aldığı asgari ücretle geçinemeyen halkımız, evine zar zor ekmek götüren halkımız; pandemi koşullarında ise asgari ücret dahi alamamakta, süresiz izne çıkarılmakta, adına “kısa çalışma ödeneği” dedikleri üç beş kuruşla (ki bu da son derece sınırlı sayıda insanımıza verilmektedir) açlığa mahkûm edilmektedir.

Bu insanlık dışı şartlarda halkımız bir eline iş, bir eline aş yazarak intihar etmektedir. Ne yazık ki çareyi burada aramaktadır.

Ülkemizde yoksulluğun azalması bir kenara, her geçen gün artmaktadır. Asgari ücretin insanca yaşayabilmek için 8.500,00 TL olması gerekirken, yarısının yarısından bile az olduğu gerçeği, oturduğu koltuklardan milyonları götürenlerin umurunda değildir. Onlar, halkımız refahı paylaşıyor, diyerek alçaklığın, halk düşmanlığının ta kendisini uygulamaktadırlar.

Bugünkü pandemi koşullarında AKP’giller İktidarının sözde halk için topladığı tüm paralar, Parababalarının daha çok kâr etmeleri için harcanmakta, halkımız açlık çekerken başka ülkelere milyon dolarlık para yardımı yapılmaktadır. Yandaş şirketlerin milyon dolarlık vergi borçları tek kalemde silinirken, asgari ücretle geçinmeye mahkûm edilen halkımızın maaşının üçte biri vergiye gitmektedir. Halkımızın yoksulluğu görmezden gelinmekte, patronların kârı için halkımız ölüme terk edilmektedir.

Halkımızın yaşadığı tüm bu zor koşullarda, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un bu açıklamaları, halkımızı alaya almak, küçük düşürmektir. Yoksulluk yüzünden intihar eden, evine ekmek götüremeyen insanlarımız varken hak etmediği o koltuktan derhal istifa etmelidir.

Eder mi? Böyle bir şeyi düşünür mü?

Biliyoruz ki ne düşünür, ne de eder…

Çünkü onlar, insanlıklarını, vicdanlarını, ahlâklarını yitirmiş durumdadırlar.

Onlar, AB-D Emperyalistlerinin sunduğu iktidarın nimetlerinden pay kapma, vurgun vurma derdindedirler.

Ama unutmasınlar, bugünlerin yarınları da vardır!

12.12.2020

Halkın Kurtuluş Partisi

(HKP)

Genel Merkezi

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz