AKP döneminde İBB’de yapılan yolsuzluklara karşı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İçişleri Bakanlığı Müfettişleri, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve AKP Dönemi Yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunduk

16.04.2021
476
A+
A-

Halkın Kurtuluş Partisi olarak AKP’nin hem yeni işlediği suçları hem de geçmişte işlediği suçları, yolsuzlukları, tüm hak ve hukuk ihlallerini unutturmuyor, günün birinde bağımsız yargı mercileri önünde bu dosyaların açılacağına olan inancamızla AKP’yi ve suçlarını teşhir etmeye devam ediyoruz.

Bugünkü suç duyurumuzun konusunu; İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, İBB yönetiminin AKP’de olduğu döneme ilişkin olarak kamunun 13 milyar Lira zarara uğratıldığı, bununla ilgili 50 tane soruşturma dosyası bulunduğu, bu soruşturma dosyalarına İçişleri Bakanlığının el koyduğu ancak soruşturma izni vermediğine yönelik açıklamaları oluşturmaktadır.

Bu bilgilere göre İBB, AKP’nin yönetimde olduğu dönemde 13 milyar Liralık kamu zararına uğratılmıştır. İmamoğlu, İBB’nin KİPTAŞ’a Başakşehir’de 4 gün içinde 81 milyon lira bedel artışıyla satılan arsayı ve Fatih’te 10 milyon dolar bedelli arsayı 116 milyon dolara satın almasını örnek göstermiştir. Ancak bunlar sadece İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun kamuoyuna açıkladıklarıdır. AKP döneminde bunlara benzer birçok yolsuzluk yapılmıştır. Ancak AKP İktidarı bu dosyaların yargı önüne çıkartılmasını engellemektedir. İçişleri bakanlığı aracılığıyla AKP İktidarı 50 tane soruşturma dosyasına el koymuş, bu soruşturmaların yapılmasına izni vermemiştir.

Tüm bu yapılanlara karşı Halkın Kurtuluş Partisi olarak da biz de yolsuzlukları yapan AKP’li eski yöneticiler hakkında ve bu soruşturmanın açılmasını engelleyen diğer şüpheliler hakkında bugün Çağlayan Adliyesinde suç duyurusunda bulunduk. Çağlayan Adliyesi önünde İstanbul İl Yönetim Kurulu adına yapılan açıklamada şunlar belirtildi:

***

Halkın Kurtuluş Partisi olarak bugün burada AKP yönetimi altındayken İstanbul Büyükşehir Belediyesinde yapılan yolsuzlukların sorumluları ve bu yolsuzlukları yargı önüne çıkarmayı engelleyenler hakkında suç duyurusunda bulunduk.

AKP İktidarı ülkemizin her yerinde olduğu gibi, yönetimde oldukları dönemde İstanbul Büyükşehir Belediyesinde de birçok yeri yandaşlarına ederlerinden çok daha az miktara, sırf peşkeş çekmek uğruna satmış ve kamuyu milyarlarca liralık zarara uğratmıştır. AKP döneminde gerçekleşen bu kamu malı hırsızlığının ve milyarlarca liralık zararın belgelerini ise şimdiki Büyükşehir Belediyesi yönetimi açıklamıştır. Açıklananlara göre AKP döneminde bir özel şirket 7 Ocak 2016 günü Başakşehir’de 49 milyon liraya 78 bin metrekarelik bir arsa almıştır. Bu alımı yaptıktan sadece 4 gün sonra, 11 Ocak’ta, 49 milyon liraya satın aldığı arsayı 130 milyon liraya Kiptaş’a satmıştır. 4 günde 81 milyon lira… 2016 yılının Ocak ayında dolar kuru yaklaşık 3 TL’dir. Kamunun uğratıldığı zarar dolar cinsinden 27 milyon dolar olmuştur. Günümüz kuruyla hesaplandığında yaklaşık 216 milyon lira, AKP ile bağı olan o şirketin cebine gitmiştir.

Yine 2017’de Fatih’te, Vatan Caddesi’ndeki bir lunapark, bir özel şirket tarafından 25 milyona alınmış, bu arsaya İBB tarafından imar izni verilmiştir. 25 milyon liraya satın aldığı ve imarını değiştirdiği bu araziyi alan şahıs, imarlı haliyle aynı arsayo 430 milyon liraya İBB’ye satmıştır. Ki bunlar sadece örnek olarak verilenlerdir. Belediye’nin elinde bu yolsuzluklara benzer 50 tane dosya bulunmaktadır ve bunlar hakkında yargı mercilerine başvuracaklarını söylemişlerdir.

Ancak AKP İktidarı yapılan bu yolsuzluklar ortaya çıkmasın diye İçişleri Bakanlığını devreye hızlıca sokmuş, dosyalara İçişleri Bakanlığı el koymuş ve soruşturma izni de vermemiştir. Yani tüm amaçları yaptıkları yolsuzlukları, kamuyu uğrattıkları milyarlarca liralık zararı yargı önünde ortaya çıkartmamaktır.

Ancak AKP İktidarı ne yaparsa yapsın, biz Halkın Kurtuluş Partisi olarak onların yolsuzluklarına ve engellemelerine karşı mücadele etmeye devam edeceğiz. Bugün yaptığımız suç duyurusunda hem İBB Yönetimi AKP elindeyken o zamanki görevliler hakkında hem de bu yolsuzluğun yargı önüne çıkmasını engelleyen İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu, İçişleri Bakanlığı Müfettişleri ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya hakkında suç duyurusunda bulunduk. Suç duyurumuzun takipçisi olacağız ve AKP’nin gerçekleştirdiği tüm hukuksuzluklara ve yolsuzluklara karşı mücadele etmeye devam edeceğiz. 16.04.2021

Halkın Kurtuluş Partisi

Genel Merkezi

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz