ABD Emperyalistlerinin Küba’daki alçakça provokasyonlarını ABD’nin İstanbul’daki Başkonsolosluğu ve Ankara’daki Büyükelçiliği önünde protesto ettik

14.07.2021
412
A+
A-

İstanbul

Küba Halkı Yalnız Değildir! Yankee Go Home!

ABD Emperyalistleri doğaları gereği hiç durmaksızın dünya halklarına düşmanlık etmeye, barış içinde yaşayan insanları kışkırtmaya, provokasyonlar yaratmaya devam ediyor. Karışıklık çıkardığı ülkelerde başarılı olursa “Sizi kurtarmaya geldim. Size demokrasi getireceğim.” diyerek ülkelerin yeraltı ve yerüstü zenginliklerine el koyuyor, kendi siyasi emellerini yerine getirecek kukla hükümetler kuruyor.

ABD, yıllardır Küba’da da Sosyalizmi yıkmak için benzer taktiklerle onlarca saldırı, provokasyon ve kışkırtma girişimlerinde bulundu. Aynı amaç için on yıllardır Küba’ya ekonomik abluka uyguluyor. Ancak Sosyalizmi yıkmak için yaptığı bu saldırıların hiçbiri şimdiye kadar amacına ulaşmadı. Küba Halkı ABD Emperyalistlerine direndi, onları ve paralı kuklalarını püskürtmeyi başardı.

ABD Haydudu, 11 Temmuz’da bir avuç satılmış karşıdevrimci, vatan haini ile bir kez daha “Küba’yı sarsabilir miyim” özlemiyle, ağzından salyalar akıtarak bir provokasyon girişiminde daha bulundu.

Bizler de Halkın Kurtuluş Partisi olarak ABD Emperyalizminin bu saldırılarını protesto etmek ve Küba’nın bu tür saldırılara verdiği cevabı yani “Ya Özgür Vatan Ya Ölüm!” diye bir kez daha haykırmak için İstanbul’da ABD Başkonsolosluğunun önünde bir eylem gerçekleştirdik.

Basın açıklaması öncesi Emperyalist Haydudun İstanbul Başkonsolosluğuna yapacağımız yürüyüş kolluk güçleri tarafından engellenmeye çalışıldı. Ancak Partimizin kararlı ve net duruşuyla polisin bu engelleme girişimini kabul etmedik, bu kanunsuz yasaklama çabasını boşa çıkardık ve sloganlarımızla, pankartlarımızla, “Ey İnsan Soyunun En Büyük Düşmanı ABD Haydudu! Küba Halkını ve Önderliğini Yenemediniz, Yenemeyeceksiniz!” yazılı ozalitimizle, dövizlerimizle, Fidel-Che Yoldaşların posterleriyle Başkonsolosluk binasına kadar yürüyüşümüzü gerçekleştirdik.

Coşkulu sloganlar eşliğindeki yürüyüşümüzün ardından Başkonsolosluk önünde HKP MYK Üyesi Safiye Arslan Yoldaş’ımız, Küba’daki emperyalist provokasyon girişimine yönelik Partimizin açıklamasını okudu.

Safiye Yoldaş, yaptığı açıklamada Kurtuluş Partisi olarak Küba Halkını hiçbir zaman yalnız bırakmayacağımızı ve Sosyalist Küba’yla her zaman dayanışma içerisinde olacağımızı bir kez daha vurguladı. 60 yıl içerisinde ABD Emperyalistlerinin Küba’ya karşı yüzlerce provokasyon girişiminde bulunduğunu ancak hiçbirinde başarılı olamadıklarını; yine başaramayacaklarını, yine yenileceklerini, yine kaybedeceklerini söyledi.

Safiye Yoldaş’ımız ABD Emperyalistlerinin 60 yıldır uyguladıkları ekonomik ablukaya rağmen Küba Halkını ve Önderliğini yenemediğini, Küba halkının da Sosyalizmden vazgeçmeyeceğini belirterek Küba Halkının Lideri Miguel Diaz-Canel’in “ABD’ye ve İmparatorluğuna çalışan satılmış devrim karşıtlarının, paralı askerlerin ve ABD Bakanlıklarından para alanların, ideolojik yıkım yöntemleriyle ülkedeki istikrarı yok etmesine izin vermeyeceğiz. Devrimci bir karşılık olacak. Bu ülkenin devrimcilerine, komünistlerine sesleniyorum. Sokağa çıkın, bu provokasyonların olduğu yerlere gidin”, şeklindeki çağrısının da Küba’nın, Sosyalizmin bayrağını en yükseklerde dalgalandırmaya devam edeceğinin kanıtı olduğunu ifade etti.

Yoldaş’ımız, Sosyalist Küba’nın özellikle pandemi döneminde dünya halklarına örnek olan çalışmalarını ABD Emperyalizminin hazmedemediğini, Sosyalizmi ve Küba’yı gözden düşürmek için bir kez daha provokasyon yaptığını, ama başaramayacaklarını belirtti.

Safiye Yoldaş “Halkın Kurtuluş Partisi olarak Küba Halkının ve Önderliğinin, her zaman olduğu gibi yine yanındayız. Hiç değişmeyecek olan inancımızı, Önderimiz Nurullah Ankut dile getiriyor: “Küba Halkı, bu dünya ve dünyada insanlık var olduğu sürece Marksist- Leninist kalacak ve Sosyalist kalacak. Ve insanlığın onuru olmaya devam edecek”, diyerek konuşmasını bitirdi.

Küba bayrağının da açıldığı eylemimizde hep bir ağızdan, coşkulu bir şekilde “Yankee Go Home”, “Yaşasın Sosyalizm”, “El Pueblo Unido Jamás Será Vencido”, “Kahrolsun ABD-AB Emperyalizmi”, “Küba Halkı Yalnız Değildir”, “Yaşasın Küba, Yaşasın Sosyalizm”, “Katil ABD Küba’dan Defol”, “Emperyalistler, İşbirlikçiler, Geldikleri Gibi Gidecekler”, “Gün Gelecek, Devran Dönecek, ABD Halklara Hesap Verecek”, “Katil ABD, Küba’ya Giremezsin” sloganları atıldı.

***

Ankara

ABD Büyükelçiliği önünde haykırdık: Katil ABD, Küba’ya giremezsin!

Küba Devrimi’nin üzerinden 62 yıl geçmiş, Küba Halkı Önderliğiyle kenetlenmiş, bütün saldırıları püskürtmüş, son alçakça saldırınızı mı püskürtmeyecek?

Satın aldığınız, insanlıktan çıkardığınız bir avuç çakala mı pabuç bırakacak Küba Halkı?

Ekonomik olarak ne kadar da zora düşürseniz, ne kadar zora düşse Küba Halkı; ne önderliğinden ne Sosyalizmden ne de insanlığından vazgeçer. Ada batar, Sosyalizm batmaz Küba’da. Aç kalır Kübalı ama Sosyalizm olmazsa ne hallere düşeceğini, ABD’nin kukla yönetimlerinin ellerinde oyuncak olacağını, ezileceğini, sömürüleceğini, gururunun kırılacağını bilir. Açlığı, yokluğu geçicidir ama Sosyalizmden geçmenin ölümden beter olduğunu bilir Küba Halkı. İşte bu yüzden Küba Halkı ve Önderliği, Küba’nın yeniden ABD Emperyalizminin Kerhanesi, Kumarhanesi olmasına izin vermez.

Bunu bir kez daha anlayacak ABD Emperyalistleri. Bir kez daha Küba Halkı ve Önderliği ABD Emperyalistlerine öğretecek.

Bu inancımızı Ankara’da ABD Büyükelçiliği önünde yaptığımız basın açıklamasıyla dile getirdik. Basın açıklamamızı Genel Sekreter Yardımcımız ve Ankara İl Başkanımız Sait Kıran Yoldaş’ımız okudu.

Açıklama sırasında “Katil ABD Küba’dan Defol!”, “Katil ABD Küba’ya Giremezsin!”, “El Pueblo Unido Jamás Será Vencido”, “Viva Cuba, Viva Socialismo”,“Hoşt Hoşt Amerika Puşt Puşt Amerika” sloganlarını attık.

Yaşasın Küba Devrimi!

Yaşasın Sosyalizm!

Kahrolsun AB-D Emperyalizmi!

 

14 Temmuz 2021

İstanbul ve Ankara’dan

Kurtuluş Partililer

 

 

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz