47. yılında Şanlı 15-16 Haziran Direnişini kutladık

18.06.2017
545
A+
A-

İşçi Sınıfımızın mücadele tarihi olan ve 47 yıl önce yaşadığı zorluklara karşı kararlı duruşunun dönüm noktası olan 15-16 Haziran Şanlı İşçi Direnişidir. 47 yıl önce yaşanan büyük direnişin İşçi Sınıfına yapılan haksız kazanç ve parababaların uygulattığı sömürü düzenine duruşudur.

Şanlı 15-16 Haziran Direnişinin 47. yıl dönümünde Halkın Kurtuluş Partisi İstanbul İl Örgütü olarak basın açıklaması yapıldı. Eylemimiz geniş bir katılımla saat 18.30'da Odakule'den sloganlarla başladı. Taksim İstiklal Caddesi'nde, Galatasaray Lisesi önüne kadar yürüyüş gerçekleştirdik. Yürüyüş boyunca “Yaşasın 15-16 Haziran Direnişimiz!”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek!”, "Kahrolsun ABD-AB Emperyalizmi", "Kahrolsun Emperyalizm Yaşasın Sosyalizm", "Yeni Sevr'e Karşı Yaşasın İkinci Kurtuluş Savaşı'mız", İşgal, Grev, Direniş Yaşasın Kurtuluş Partimiz!”, “İşsizliğe, Pahalılığa, Zama, Zulme Son!”, “Davamız Halkların Kurtuluş Davasıdır! ” sloganları coşkulu bir şekilde atıldı. Galatasaray Lisesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdik.

Açılış konuşmasını partimiz adına Değer Yıldız yoldaşımız yaptı. Daha sonra HKP Sancaktepe İlçe Örgütü'nden Deniz Bin yoldaşımız basın açıklamasını yaptı.

Basın açıklamasında 15-16 Haziran'da yaşanan olaylara kısaca değinildi. Açıklamada şunları söyledi: Bugün, güvencesiz çalıştırılan, işçi güvenliğinin sağlanmadığı özellikle taşeron işletmelerde, sermayenin daha fazla kâr, daha fazla sömürü yapabilmesi uğruna işçi katliamları daha çok yaşanmaktadır. Bugüne kadar bu katliamların  sorumluları hâlâ hesap vermiş değillerdir. İşçi katliamlarına “fıtrat” diyen AKP’giller işçi katliamlarından doğrudan sorumludur.

Eylemimiz, Şanlı 15-16 Haziran Direnişinde yaşamını yitiren üç işçi nezdinde tüm devrim şehitleri adına yapılan saygı duruşu ile son buldu.

Yaşasın Şanlı 15-16 Haziran Direnişimiz

Halkız Haklıyız Kazanacağız!

İstanbul'dan

Kurtuluş Partililer

 

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz