23 Nisan Yasaklarını Protesto Ettik 23 Nisan Yasaklanamaz! Antiemperyalistlerin Sesi Kıstırılamaz!

24.04.2016
583
A+
A-

 

Ankara

Kurtuluş Partisi Ankara il örgütü, ADD’nin çağrısı ile düzenlenen 23 Nisan eyleminde, 1. Türkiye Büyük illet Meclisi önündeydi. Alanda Mustafa Kemal’in 68 Gençliği’nin de kullandığı ikonik Mustafa Kemal portresinin ve “Bağımsızlık Benim Karakterimdir” sözünün bulunduğu flâmlarımızla yerimizi aldık. Saat 11’de başlayan eylem boyunca yoldaşlarımız 23 Nisan bildirilerimizi dağıttı. AKP’giller’in, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda okullardaki törenleri asgari seviyeye indirme ve hipodromda yapılan gösterilerin kaldırılması dayatmasına karşı, gerçek tam bağımsızlık ruhunu yaşatmak için sloganlarımızı haykırdık.

ADD, Birleşik Kamu-İş, ÇYDD ve eyleme destek veren kitle örgütlerinin yöneticilerinin yaptığı konuşmalarda antiemperyalist vurgulardaki artış, saldırılara karşı göğüs gerecek kitledeki bilincindeki netleşmelerin bir göstergesi oldu.

Çocuk katılımcıların okuduğu coşkulu şiirler ile son buldu. Etkinliğe katılanların sayısındaki azlık (300 kişi civarında bir katılım gözlemlendi), Ankara patlamaları ile birlikte daha da belirginleşen kitlesel eylemlere şüphe ve korku ile yaklaşımın bir göstergesi oldu. Kitlelerde korku, ve tedirginliğin yerine; tüm bu saldırılara karşı mücadele azmi aşılanmalıdır. Bu tavrın sergilenemiyor olması, AKPgiller’e ve emperyalist cepheye hak ettikleri cevabın verilemesi sonucunu doğurmaktadır.

Biz HKP’liler o cevabı verebilmek için mücadeleye devam edeceğiz.

 

Halkız! Haklıyız! Yeneceğiz!

 

İstanbul

Bugün, antiemperyalist Kurtuluş Savaşı’mıza, bağımsızlığımızın simgesi TBMM’ye sahip çıkmak, ulusal kurtuluşu sosyal kurtuluşla taçlandırmak ve çocuklarımızı daha özgür yarınlara kavuşturmak için, 23 Nisan’larda alanlarda olmalıyız diyerek Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda toplandık.

Yaşlı, genç, çocuk hep birlikte “23 Nisan Yasaklanamaz!” diyerek eylememizi yaptık. Basın açıklamamızı Özgür Gülsoy yoldaşımız okudu.

“Kahrolsun ABD-AB Emperyalizmi”, “Yeni Sevr’e Karşı Yaşasın İkinci Kurtuluş Savaşımız”, “Gün Gelecek Devran Dönecek, AKP’giller Halka Hesap Verecek” sloganlarıyla halkımızı Halkın Kurtuluş Partisi saflarında örgütlenmeye çağırarak basın açıklamamızı sonlandırdık.

 

Bursa

Bugün, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı. Bugünler, AKP’giller’in halkın tüm ulusal değerlerine saldırdığı, ABD Emperyalistlerinden aldıkları buyruklarla ülkeyi Yeni Sevr bataklığına hızla götürdüğü günler. Aynı zamanda Çocuk Bayramı olarak kutlanılan bugünde, AKPgillerin gericiliği içerisinde çocuklar zor günler geçiriyor. Bildiğimiz gibi geçenlerde Karaman’da yaşanan, çocuk tecavüzcülüğü ile gündeme gelen Ensar Vakfı’nın sapıklığı, iktidarın tüm kademeleri tarafından savunulmakta, Ensar Vakfı’nın ayakta durması çabalanmakta…

Böylesine kötü günler geçirirken, AKPgiller, Emperyalizme karşı kazanmış olduğumuz tüm zaferlerin kutlanılmasını yasaklamaya çalışmaktadırlar, bunun en büyük nedeni bu zaferlerin anti-emperyalist ruhundan korkmalarıdır… Bu korkuyla yasakladıklar, bu sene 23 Nisan’ı.

Bizlerde 23 Nisan’ı yasaklayamayacaklarını ve anti-emperyalistlerin seslerini kısamayacaklarını göstermek için flamalarımızla, pankartlarımızla alanlardaydık.

Bursa,  Kent Meydanı’nda yaptığımız basın açıklamasının metnini HKP Bursa İl Başkanı Av. Halil Ağırgöl okudu.

Basın açıklamasının sona ermesinden sonra, “Kahrolsun Emperyalizm, Yaşasın 23 Nisan”, “Yeni Sevr’e Karşı Yaşasın İkinci Kurtuluş Savaşımız” sloganlarımızı haykırarak eylemimizi sonlandırdık.

 

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz