Usta’mız Hikmet Kıvılcımlı’nın Annesi Münire Kıvılcımlı’yı, bir kitap ve söyleşiyle anıyoruz

17.08.2022
289
A+
A-
Usta’mız Hikmet Kıvılcımlı’nın Annesi Münire Kıvılcımlı’yı, bedence aramızdan ayrılışının 60’ıncı yıldönümünde O’nun yaşamını, mücadelesini, devrimciliğini anlatan bir kitap ve söyleşi ile anıyoruz. Söyleşimiz Münire Kıvılcımlı’nın bedence aramızdan ayrıldığı 19 Ağustos tarihinde (Cuma günü) partimizin YouTube kanalında yayınlanacaktır.
***
Partimizin Başkanlık Kurulu Üyesi M. Gürdal Çıngı tarafından kaleme alınan “Devrimci Bir Ana-Oğul Hikayesi (Münire Kıvılcımlı – Hikmet Kıvılcımlı)” başlıklı kitabın arka kapak yazısı:
 
Türkiye Devrimci Hareketinin tarihinde, adı yeterince bilinmeyen, duyulmayan bir Kadını yazdık.
 
Yeni kuşaklarca, İşçi Sınıfı Mücadelesine katılan Zehra Kosova ve Fatma Nudiye Yalçı dışında 1920-1930’lu yıllardan adı duyulmuş, adı bilinen kaç Kadın Devrimcimiz var?
 
Örneğin, Münire Kıvılcımlı var mıdır?
 
Adı duyulmuş mudur?
 
Hayır. Duyulmamıştır. Bilinmezdir.
 
Oysa O bir kahramandır. O, Adsız Kahraman Kadınlarımızdandır…
İşte bu araştırmada, bu Adsız Kahramanı tanıtacağız yeni kuşaklara.
Sadece yeni kuşaklara mı?
 
Hayır. Eski kuşaklara da…
 
Devrimci inanca sahip olduğumuz için-devrimci mücadele verdiğimiz için birçoğumuz Parababaları devletinin zulmüne uğradık. Gözaltılar yaşadık, işkenceler gördük sakat kaldık, kimimiz de öldük bu işkencelerde. On binlercemiz, yüz binlercemiz tutuklandık, cezaevlerine atıldık. İdam edildik. O cezaevinden bu cezaevine sürüldük…
 
İşte bu süreçlerde birçoğumuzun annesi, bizleri yalnız bırakmadı. Bizimle birlikte ve bizden çok daha fazla acılar çektiler. Yaşadığımız acılara dayanamayıp yaşamlarını yitirdiler.
 
İşte Adsız Kahraman Münire Kıvılcımlı da 1920’lerden bedence aramızdan ayrıldığı 1962 yılına dek bu acıları yaşadı.
Ama O’nun birçoğumuzun annesinden farkı, sadece devrimci bir evladın annesi olmaktan çıkıp, bu mücadele içinde Devrimci bir kadına dönüşmesi oldu.
***
Kitabı, aşağıdaki linkten satın alabilirsiniz:
 
https://bit.ly/3wef1nN

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz