Tutuklanan 3’üncü Havalimanı İşçileri ve Sendikacılar derhal serbest bırakılsın! İşçilerin en temel ve insani ihtiyaçları karşılansın!

17.09.2018
489
A+
A-

En ufak bir hak arama mücadelesine bile tahammül edemeyen Tefeci-Bezirgân Sermaye Sınıfının siyasi plandaki temsilcisi AKP’giller’in arka bahçesi olan mahkemelerden; en insani temel ihtiyaçlarının iyileştirilmesi ve ücretlerinin ödenmesi için eylem yapan 3’üncü Havalimanı İşçilerine tutuklama kararı çıktı.

Başka ne beklenirdi ki…

AKP’giller çıkarttıkları kanunlarla, torba yasalarla, KHK’lerle İşçi Sınıfının haklarını yok etmiş ve sendikal örgütlenmeyi hiçbir fonksiyonu olmayan, sadece aidat alarak sarı sendikacılık yapan sözde sendikalara teslim etmiştir. İşçi düşmanı siyasi iktidar bu yolla İşçi Sınıfının örgütlenmesini tamamen ortadan kaldırmaya çalışmaktadır.

Ancak bütün engellemelere karşın İşçi Sınıfı cılız da olsa haksızlıklara karşı sesini çıkartarak, bu gidişata dur demeye çalışmaktadır.

3’üncü Havalimanı’nda çalışan yüzlerce işçi de şantiyedeki kötü yaşam koşulları, ödenmeyen maaşları, iş güvenliğinin olmaması ve daha birçok soruna isyan ederek 14 Eylül’de “İnsanca yaşamak ve çalışmak istiyoruz” diyerek eylem yapmışlardı.

Sorunun çözümüne odaklanması gereken Hükümet, yandaş inşaat şirketleri ve taşeron firmalar hiçbir sorumluluğu üzerlerine almayarak hakkını arayan işçileri terörist ilan etmişlerdir.  Bunun üzerine insanlık dışı bir muamele ile kimyasal gaz kullanarak, tazyikli su sıkarak, TOMA’larla birlikte polis ve jandarma gece yarısı işçilerin kaldığı yatakhanelerin kapılarını kırarak işçilere saldırmış ve çoğu İnşaat-İş ve Dev Yapı-İş üyesi 400’den fazla işçiyi gözaltına almışlardır.

Bu sabah gözaltına alınan işçilerden 24’ü “Kamu Malına Zarar Verme”, “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet”, “Polise Mukavemet”, “İş ve Çalışma Hürriyetinin İhlali” suçlamasıyla tutuklandı. 19 işçi ise kuvvetli suç şüphesi, kaçma şüphesi, delilleri yok etme şüphesi bulunması, tanık, mağdur veya başkaları üzerinde baskı girişiminde bulunacakları iddiasına dayanılarak adli kontrol şartı ile serbest bırakıldılar.

Hiçbir hak arama eylemine tahammül edemeyen Parababaları ve onların siyasi temsilcisi AKP’giller; birkaç gün önce de ABD’li gıda Tekeli Cargill’in Orhangazi’deki fabrikasında sendikaya üye oldukları için kıyıma uğrayan işçilerin İstanbul Ataşehir’deki yürüyüşlerini engellemiş ve eylemcileri gözaltına almıştı.

Bu tutuklamaları, gözaltıları kabul etmiyoruz. İnsanlık dışı yaşam ve çalışma koşullarını protesto ettikleri için tutuklanan işçiler derhal serbest bırakılmalı ve işçilerin haklı talepleri karşılanmalıdır.

AKP Hükümetinin işçilerin hak arama ve sendikalaşma mücadelelerine yönelik baskılarını, saldırılarını protesto ediyoruz.

Halkın Kurtuluş Partisi olarak İşçi Kardeşlerimizin mücadelelerine sahip çıkıyor ve dayanışma içerisinde olduğumuzu bildiriyoruz. 19 Eylül 2018

Tutuklanan İşçiler Derhal Serbest Bırakılsın

Yaşasın İşçilerin Hak Alma Mücadelesi

İşçi Sınıfının Mücadelesi Engellenemez!

İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız!

Gün Gelecek Devran Dönecek AKP İşçiye Hesap Verecek!

HKP İstanbul İl Örgütü

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz