Tayyip Erdoğan’ın, arşivde bulunması gereken diplomasını talep ettiğimiz İBB’den ret cevabı gelmesi üzerine İBB Başkanı ve yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunduk

13.06.2021
479
A+
A-

Halkın Kurtuluş Partisi olarak 18.05.2021 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediyesine başvurarak Tayyip Erdoğan’ın İBB Başkanlığı yapmış olduğu dönemde Belediyeye sunmuş olması gereken diplomasının kamuoyu ve Partimizle paylaşılmasını talep etmiştik.

Ancak İBB’nin 09.06.2021 tarihinde Partimize gönderdiği cevabi yazıda, Büyükşehir Belediyesi talebimizin “kişisel verilerin korunması” kapsamına girdiğini belirterek “kişinin rızası dışında” paylaşılmayacağını söylemiş ve talebimizi reddetmiştir.

Biz Halkın Kurtuluş Partisi olarak Tayyip Erdoğan’ın diplomasının peşini bırakmıyoruz. Daha öncesinde de mezun olduğu iddia edilen Eyüp Lisesine başvurmuştuk, yine mezun olduğu iddia edilen Marmara Üniversitesine başvurmuştuk. Ve yine askerliğinde sunmuş olması gereken diplomasını Milli Savunma Bakanlığına sormuştuk. Ancak oralardan da bu konuda bir cevap alamamıştık.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi de daha önceki kamu kurumları gibi haksız ve hukuka aykırı şekilde davranmıştır. Biz Halkın Kurtuluş Partisi olarak bu hukuksuz ret cevabına karşı hem İBB’ye itiraz hem de suç duyurusu hakkımızı kullandık. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve İBB Yöneticileri hakkında “suçu ve suçluyu gizlemekten” suç duyurusunda bulunduk. Bu suç duyurumuzun ve itirazımızın son anına dek peşlerinde olacağız, Hem ülkemizi diplomasız bir şekilde yönetip suç işleyenlere hem de bu suçluları koruyup kollayanlara karşı mücadele edeceğiz.

Konuyla ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi binası önünde açıklamamızı okuyan HKP İstanbul İl Yöneticisi Doğan Zafer Çıngı şunları belirtti:

“Bilindiği üzere Partimiz, AKP’giller’in hukuksuzluklarına karşı mücadele etmeyi durmadan sürdürüyor. AKP’giller’in işlediği her türlü suça karşı hem hukuki hem siyasi mücadelesini durmaksızın devam ettiriyor. Nerede bir hukuksuzluk varsa karşısına dikiliyor ve Tarihin sayfalarına not ediyor.

“Ancak partimiz bu mücadelesini sadece AKP’giller’in hukuksuzluklarına karşı değil, kimden gelirse gelsin tüm hukuksuzluklara karşı yürütüyor, devam ettiriyor. Bugün de ne yazık ki karşımızda bir hukuksuzluk var ve bu hukuksuzluğun sorumlusu da İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Belediye yöneticileri ve Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’dur. 18 Mayıs tarihinde Partimiz İBB’ye bir dilekçe vermiş ve Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlık yaptığı dönem içerisinde İBB’ye sunmuş olması gereken diplomasının örneğini talep etmiştir. Ancak birkaç gün önce İstanbul Büyükşehir Belediyesinden gelen cevap, ret cevabı olmuştur.

“Partimizin Recep Tayyip Erdoğan’ın diplomasının hem kamuoyu ile hem de Partimiz ile paylaşılması talebi reddedilmiştir. Bu bir hukuksuzluk ve suçtur. Biz Halkın Kurtuluş Partisi olarak diploma örneğini paylaşmayan İBB yöneticileri ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında “suçu ve suçluyu gizlemekten” suç duyurusunda bulunduk. Bu suç duyurumuzun takipçisi olacağız.”

Doğan Çıngı Yoldaş’ın ardından söz alan Parti Avukatlarımızdan Ayhan Erkan, İBB’nin “kişisel verilerin gizliliği” safsatasına sığınmasını eleştirerek Tayyip Erdoğan’ın diplomasının ülkemizde tartışma konusu olduğunu, söz konusun kişinin diplomasının olup olmadığını bilmenin tüm vatandaşların hakkı olduğunu dile getirdi.

İBB’nin bu tavrının Tayyip’i korumaya yönelik olduğunu dile getiren Erkan, Meclisteki Amerikancı Beşli Çete’nin hepsinin iplerinin CIA’nın elinde olduğunu ifade etti.

AKP’giller’in işledikleri binbir suçun peşini bırakmayacağımız gibi Tayyip’in Diploma Sahtekârlığının da peşini bırakmayacağız.

11 Haziran 2021

HKP Genel Merkezi

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz